Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Obětí zemětřesení v Indii stále přibývá

  9:23aktualizováno  9:23
Zmar, zkázu a strach z toho, co bude, prožívají obyvatelé měst a vesnic západoindického státu Gudžarát, který v pátek zničilo silné zemětřesení. Poslední odhady počtu obětí hovoří nejméně o dvaceti tisících mrtvých a dalších tisících zraněných. Spočítat je však bude velmi těžké. Do mnoha horských vesnic se ani tři dny po tragédii nikdo zvenčí nedostal a také ve městech dosud leží tisíce těl v troskách domů. Počet zraněných úřady odhadují úřady na 35 tisíc.

Česko nabízí peníze

Podle oficiálních informací nezahynul při zemětřesení v indickém Gudžarátu žádný cizinec. "Tudíž není mezi oběťmi ani žádný Čech," uvedl český konzul v indickém Dillí Pavel Pitel s tím, že konkrétních zpráv zatím málo. Česká republika nabídla Indii oficiálně humanitární pomoc. Podle mluvčího ministerstva zahraničí Aleše Pospíšila to bude především pomoc finanční, podobná nedávné pomoci Salvadoru, který také zasáhlo zemětřesení. Ministerstvo tehdy poslalo milion korun. Český zastupitelský úřad v Dillí zatím očekává, jak na nabídku pomoci zareagují indické úřady. Další pomoc ve výši 5000 dolarů, což je asi asi 190 tisíc korun, nabídla postiženým oblastem Česká katolická charita.

me

"Obětí bude zřejmě více než dvacet tisíc," řekl včera ministr obrany George Fernandes. Premiér postiženého státu Gudžarát Kešubhaj Patel pak označil páteční zemětřesení za největší katastrofu, která Indii postihla od vyhlášení nezávislosti. Vláda v Dillí požádala Světovou banku a Asijskou rozvojovou banku o pomoc v hodnotě 1,5 miliardy dolarů.

Zač nás Bůh trestá?
o tragédii lidí, kteří přišli o všechny příbuzné, píše zvláštní zpravodaj MF DNES

Vojáci a příslušníci polovojenských organizací prohledávají trosky, kde ještě leží tisíce mrtvých těl. Lidé se shromažďují na ulicích a přes noc se hřejí u ohňů. Bojí se dalších otřesů.

Tři dny po tragédii místní i zahraniční  záchranáři stále vyprošťují další mrtvá těla. V Bhudži například zmizelo sto lékařů, sester a pacientů nemocnice, která se úplně zřítila. O jejich osudu nikdo nic neví.

Tři živí, naděje na záchranu klesá
Záchranáři pokračují ve vyprošťovacích pracích, do nichž se již zapojily také týmy ze zahraničí vybavené speciální technikou a psy. Gudžarátské úřady oznámily, že z trosek zničených domů se v uplynulých 36 hodinách podařilo vyprostit tři živé lidi.

Většina lidí ale byla vyproštěna ze závalů již mrtvá, další část zemřela následně v  nemocnicích na zranění.

Naděje na záchranu osob uvězněných v troskách je hodinu od hodiny menší. Úřady varovaly před vypuknutím epidemií, pokud mrtvá těla nebudou neprodleně pohřbena. Teploty v noci sice dosahují jen asi deseti stupňů Celsia, ale během dne se rtuť teploměru vyšplhá až na 30 stupňů.

Stát Gudžarát byl motorem indického hospodářství

- nejvýznamnější region v zemi v oblasti obchodu a loďařství

- největší rafinérie v zemi a 41 přístavů na 1600 kilometrů dlouhém pobřeží

- textilní průmysl, hlavně bavlnářství, klenotnictví, výroba spotřebního zboží; rozvíjí se i špičková chemie, farmaceutika a elektronika

- přírodní bohatství: ropa, bauxitové, vápencové, lignitové a dolomitové doly

Další otřesy
Situace v Gudžarátu je stále velmi nepřehledná. Lidé, kterým se podařilo přežít, táboří mezi troskami či na volných prostranstvích, všude panuje napětí, v některých místech vyvolaly paniku další otřesy, jež zasáhly oblast v neděli ráno.

Nový otřes měl podle indických seizmologů intenzitu 5,9 stupně Richterovy škály a trval asi 10 až 12 vteřin. Jeho epicentrum leželo asi 20 kilometrů od epicentra pátečního otřesu.

Od pátečního otřesu, který dosáhl podle indických měření 6,9 stupně Richterovy škály, bylo v oblasti zaznamenáno 200 následných otřesů různé intenzity.

"K žádným dalším škodám způsobeným dalším otřesem nedošlo," řekl v rozhovoru pro televizní stanici Star News gudžarátský ministr vnitra Haren Pandja, když ranní otřesy označil za "mírné".

Podle agentury AP z Bhudže a jejího okolí prchají tisíce vystrašených lidí, přičemž využívají všech možných dopravních prostředků, mnoho lidí se vydalo na cestu pěšky.

Pomoc postiženým oblasem
V postižených oblastech jsou přerušeny dodávky elektřiny, nefunguje telefonní spojení. Policisté a záchranáři se domlouvají pomocí vysílaček. Gudžaratské úřady s ohledem na kritickou situaci se zásobováním požádaly o naléhavou pomoc v podobě dodávek potravin, léků a zdravotního materiálu a také o asi 30.000 stanů.

Do oblasti již proudí první pomoc od ústřední vlády, ale také ze zahraničí. Na civilních i vojenských letištích v oblasti přistávají letadla se zásilkami potravin a zdravotního materiálu nejen od ústřední vlády v Dillí, ale také ze zahraničí.

Podle informací agentur nabídky pomoci dostává indická ústřední vláda z celého světa. Řada zemí, mimo jiné Austrálie, Japonsko, Norsko a Čína, již oznámila konkrétní částky, jimiž přispějí obětem zemětřesení. Mezinárodní výbor Červeného kříže nabídl tisíce přikrývek, švýcarská vláda vyslala tým záchranářů se speciálně vycvičenými psy.

Záchranářské týmy vysílají také Spojené státy, Rusko, Japonsko, Německo, Británie, Francie a Turecko. Do postižených oblastí mají dorazit v nejbližších hodinách.
Česká republika v první fázi pomůže Indii především finančně. Dalších 5000 dolarů (asi 190 tisíc korun) věnuje Indii sdružení Česká katolická charita.

Katastrofa postihla zemi v den 51. výročí vyhlášení její nezávislosti. Indie nezažila tak silné zemětřesení od roku 1956.

V Budži usmrtily trosky školy také více než 400 dětí
Jen pod troskami školy ve městě Budž, které leží pouhých 20 kilometrů od epicentra pátečního mohutného zemětřesení, je pohřbeno asi 400 dětí.

"Všichni školáci i jejich učitelé jsou pohřbeni pod troskami školy," prohlásil policejní zdroj a dodal, že k podobnému dramatu došlo ve městě Bačao, které leží asi 100 kilometrů od Budže a bylo při zemětřesení údajně srovnáno se zemí.

"Naší nejvyšší prioritou je vysvobodit ty, kdo přežili, z trosek. Druhou prioritou je prohledat poškozené domy a zjistit, zda jsou bezpečné, aby se lidé mohli vrátit," prohlásil ministr vnitra státu Gudžarát Haren Pandje a zdůraznil, že oběti zemětřesení jsou zcela odkázány na pomoc ve formě stanů, chleba, vody a benzínu.

Epicentrum bylo u hranice s Pákistánem
V sousedním Pákistánu, kde otřesy půdy rovněž způsobily značné škody, zahynulo osm lidí. Otřesy půdy zasáhly i Nepál. V Káthmándú způsobily paniku, ale žádná zranění ani vážnější škody.

Podle indických seizmologů bylo epicentrum zemětřesení 20 kilometrů severovýchodně od Bhudže, ležícího u pákistánské hranice.

Podle amerického seizmologického střediska Geological Survey mělo zemětřesení sílu o stupeň vyšší než naměřili Indové - až 7,9 stupně Richterovy škály.

Indie slavila Den nezávislosti
Zemětřesení postihlo Indii v den, kdy slavila 51. výročí vyhlášení Indické republiky. Většina rodin trávila den státního svátku doma.

Poté, co bylo cítit první otřesy v indické metropoli Dillí vybíhaly v panice stovky lidí z domů. V rámci oslav nezávislosti zde právě začínala výroční vojenská přehlídka, takže tu byly shromážděny tisíce policistů a vojáků, aby zajistily bezpečnost před případnými teroristickými útoky, píše BBC.

<"Bylo to jako na houpačce. Nikdo se 20 či 30 vteřin nemohl dostat ven," vypověděl Vinaj Kumár, který pracuje pro společnost Gujarat Petroleum. "Budova se tak třásla, že v ní vznikly trhliny."

Otřesy trvaly téměř celou minutu
Obyvatelé gudžarátského správního střediska Ahmadábádu řekli, že otřesy půdy začaly v 8:46 místního času (04:16 SEČ) a trvaly zhruba 45 vteřin. 

Indický premiér Atal Bihárí Vádžpéjí svolal mimořádné zasedání vlády, na němž mají být posouzeny následky přírodní katastrofy.

Budova se začala naklánět a otřásat. Strašně jsem se bál o svoji dceru. Popadl jsem ji a pak už jsem jenom utíkal a utíkal.

Obyvatel Bombaje

Zemětřesení zabíjelo i v Pákistánu
V pákistánské provincii Sindh, která sousedí s Gudžarátem, přišli o život nejméně čtyři lidé, když se ve městě Haidarábád zřítila trojpodlažní budova.

Zemětřesení zaznamenali také v nepálské metropoli Káthmandú. Tam ale nikdo nebyl zraněn a nejsou hlášeny ani žádné hmotné škody.

Stejná přírodní katastrofa zavinila smrt nejméně 700 lidí ve středoamerickém Salvadoru. Zemětřesení, které zde zabíjelo 13. ledna,  mělo sílo 7,6 stupně Richterovy škály.

KLASIFIKACE ZEMĚTŘESENÍ PODLE RICHTEROVY STUPNICE:

Stupeň Richtera

Projevy

Odhadnutá četnost za rok

do 2,5

není pociťováno, zaznamenáno pouze přístroji

900.000

2,5 - 5,4

pociťováno, ale škody jsou velmi malé

30.000

5,5 - 6,0

drobné poruchy na stavbách

500

6,1 - 6,9

destruktivní v zalidněných oblastech

100

7,0 - 7,9

velké škody, závažné zemětřesení

20

8,0 a více

velké zemětřesení způsobující úplnou destrukci měst a vesnic v okolí epicentra

jednou za 5 let

Zdroj: http://sun.ujep.cz/~hosek/G_KAP3.htm

Dav stojí u zříceného domu v Ahmadábádu v západní Indii, kterou postihlo silné zemětřesení (26. ledna 2001).

Obyvatelé Ahmadábádu v západní Indii, kterou postihlo silné zemětřesení, zachraňují děti ze zřícené školy. Při neštěstí podle odhadů zahynulo až 1000 osob (26. ledna 2001).

Nejméně čtyři lidé přišli o život také v pákistánském městě Haidarábád v provincii Sindh při zemětřesení o síle 6,9 stupně Richterovy škály. V sousední Indii si podle posledních zpráv vyžádalo nejméně 500 obětí (26. ledna 2001).

Nejméně 500 lidí zahynulo při nočním zemětřesení o síle 6, 9 stupňů Richterovy stupnice v západoindickém státě Gudžarát (26. ledna 2001).

Nejméně 500 lidí zahynulo při nočním zemětřesení o síle 6, 9 stupňů Richterovy stupnice v západoindickém státě Gudžarát (26. ledna 2001).

Nejméně dva lidé přišli o život v troskách trojpodlažní budovy v pákistánském městě Haidarábád v provincii Sindh při zemětřesení o síle 6,9 stupně Richterovy škály, které 26. ledna postihlo západní Indii. To si podle posledních zpráv vyžádá nejméně 500 obětí. (26. ledna 2001)

Žena čeká u svého zbořeného domu na záchranáře. Zemětřesení, které postihlo západní Indii, připravilo o život přes 7000 lidí (27. ledna 2001).

Žena s dcerou pláčou před svým zcela zničeným domem nedaleko města Bhudž. Zemětřesení, které postihlo západní Indii, připravilo o život přes 7000 lidí (27. ledna 2001).

Chlapec se snaží vyprostit tělo své matky z trosek jejich domu ve městě Budž. Zemětřesení, které postihlo západní Indii, připravilo o život přes 7000 lidí (27. ledna 2001).

Indové sledují poničenou budovu ve městě Ahmedábádu. Zemětřesení, které postihlo západní Indii, připravilo o život přes 7000 lidí (27. ledna 2001).

Záchranáři odklízejí sutiny ze zříceného domu ve městě Ahmedábád. Zemětřesení, které v pátek postihlo západní Indii, si vyžádalo přes 7000 mrtvých (27. ledna 2001).

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Bývalý slovenský ministr hospodářství Pavol Rusko
Slovenská policie zadržela exministra Ruska, měl si objednat vraždu

Slovenská policie zadržela bývalého spolumajitele soukromé televize Markíza a exministra hospodářství Pavola Ruska. Podezírá ho, že si před 20 lety v podsvětí...  celý článek

Americký pěšák střílí po nepříteli v afghánské provincii Kunar (srpen 2011)
CIA pošle do Afghánistánu tajná komanda, budou lovit talibance

Americká ústřední zpravodajská služba (CIA) rozšiřuje své tajné operace v Afghánistánu. Do země posílá malé, specializované týmy, které mají spolu s...  celý článek

Ohňostroj vyděsil obyvatele Paříže. Lekli se, že jde o útok
VIDEO: Půlnoční ohňostroj vyděsil Pařížany. Báli se útoku teroristů

Mohutné rány vyděsily v neděli o půlnoci mnoho Francouzů a turistů v Paříži. Mnozí z nich se báli dalšího teroristického útoku. Naštěstí to ale byl jen...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.