Obětí zemětřesení je možná méně

  • 12
Afghánský premiér Hamíd Karzáí navštívil oblasti postižené ničivým zemětřesením. Prohlásil přitom, že neštěstí si vyžádalo méně obětí, než se původně zdálo. Při otřesech podle něho zahynulo asi tisíc lidí. I OSN tvrdí, že konečný počet obětí by mohl být nižší. Původní odhady přitom hovořily až o třech tisících lidí.

Rína Ghelaniová z Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí řekla, že po prozkoumání 42 vesnic se zdá, že mrtvých je pravděpodobně méně než 800. Mezi oběťmi podle všeho nejsou žádní cizinci. Další představitel OSN - Nigel Fisher - uvedl, že zemětřesení připravilo o život 800 až 1000 lidí.

Mluvčí Červeného kříže v Kábulu Caroline Douilliez řekla, že zatím bylo ze sutin vyproštěno kolem 730 těl a že 500 z nich už bylo pohřbeno.

Humanitární pracovníci uvedli, že o příbytky přišlo až 30 tisíc lidí.

Země se otřásla i ve středu ráno
Poslední záchvěvy půdy zaznamenali obyvatelé těžce zkoušené země také ve středu ráno.

"Situace je strašlivá. V okrese Nahrin bylo 21 tisíc domů a 99 procent jich bylo zničeno. Je tam hodně obětí," prohlásil tajemník afghánského ministra vnitra Frajdún. Podle něho přeživší obyvatelé stále pátrají v sutinách domů po svých nezvěstných příbuzných.

"Nemůžeme říct, jaký je přesný počet mrtvých, ale určitě to bude více než 2000, spíš ke třem tisícům," tvrdil.

Do postižené oblasti dorazili afghánští vojáci ze v severoafghánského Mazáre Šarífu. Přivezli chleba, sušenky a léky.

Na úpatí pohoří Hindúkuš je naprostý nedostatek pitné vody. "Potřebujeme nutně stany, potraviny a léky. To je teď nejdůležitější," sdělil Frajdún.

Zabíjely i poslední záchvěvy
Mluvčí afghánského ministerstva obrany Gulbuddín řekl agentuře Reuters, že poslední záchvěvy zabíjely i v městečku Burka, ležícím 20 kilometrů severně od těžce zdevastovaného Nahrinu. 

Do pomoci obětem zemětřesení v afghánské provincii Baghlán se zapojila také česká ministerstva vnitra a zahraničí a společnost Člověk v tísni při České televizi.

Podle sdělení ministerstva vnitra bylo pro tento účel vyčleněno skoro 2,5 milionu korun.

Společnost Člověk v tísni pak vypravuje ze severoafghánského města Mazáre Šaríf pro oběti
24 tun potravin.

Místním obyvatelům zatím nedorazila žádná podstatná pomoc, protože přístupové cesty byly kvůli otřesům rozrušeny či zasypány půdou z přilehlých kopců.

V oblasti jsou stále cítit další záchvěvy a není vyloučeno, že se ještě dostaví silné otřesy.

ÚTERÝ 26. března 2002:
Úterní otřesy dosáhly síly šesti stupňů Richterovy škály. Epicentrum bylo v pohoří Hindukúš na severu země.

"Je to srdcervoucí katastrofa," řekl v úterý afghánský ministr vnitra na letišti v Kábulu krátce před odletem na místo neštěstí. "Asi dva tisíce lidí zemřely. Těla 1800 byla nalezena v sutinách, ale mnoho jich je tam stále pohřbeno," řekl s tím, že více než tři tisíce lidí je zraněno a 30 tisíc zůstalo bez domova.

"Prozatímní vláda není s to zvládnout tuto tragédii. Žádáme mezinárodní organizace a cizí země, aby nám v této mimořádné situaci pomohly," dodal ministr vnitra.

Nejhůř je na tom Nahrin
Postiženo bylo především malé město Nahrin v provincii Baghlán. Otřesy tu zbořily na 200 domů. Vládní činitelé tvrdí, že město je prakticky srovnáno se zemí.

Úřední činitelé a humanitární pracovníci uvedli, že následné otřesy pokračovaly i odpoledne, ztěžovaly záchranné práce a vystrašily obyvatele. "Vysíláme záchranné týmy, ale kvůli následným otřesům jsou snahy o poskytnutí pomoci nebezpečné," prohlásil mluvčí ministerstva obrany.

Evropa posílá stany a pokrývky
Pracovníci OSN, humanitárních agentur a Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) jsou na cestě do města Mazáre Šaríf, aby posoudili škody. S sebou vezou stovky stanů a přikrývek, uvedli činitelé MVČK a OSN.

Vládní mluvčí Júsuf Núrestání řekl, že Rusko nabídlo mobilní nemocnici a Světový program pro výživu (WFP) už poslal 158 tun potravin.

Pomoc nabídlo také Německo. Tamní ministr zahraničí Joschka Fischer ujistil prozatímního premiéra Hamída Karzáího, že Německo bude stát po boku afghánské vlády při odstraňování následků zemětřesení.

Do záchranných akcí se mají zapojit i vojáci Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti (ISAF).

Generální tajemník OSN Kofi Annan označil zemětřesení za tragédii, která postihla zemi, která již tolik trpěla. Požádal zároveň misi OSN v Kábulu, aby učinila vše, co je možné, aby pomohla prozatímní vládě zvládnout tuto tragédii.

Evropská komise posílá do severního Afghánistánu první naléhavou pomoc, asi 500 stanů a tisícovky pokrývek. Vzápětí má následovat dalších 1500 stanů a stejný počet "ubytovacích" souprav.

Náklady spojené s touto naléhavou pomocí hradí humanitární kancelář unie ECHO. Ta má svého experta přímo v Kábulu a je připravena shromáždit další nezbytné prostředky, pokud to bude pro postiženou oblast nezbytné.

Češi jsou v pořádku
Pět českých vojáků z 6. polní nemocnice, kteří nyní působí v britské polní nemocnici na základně Bagrám v Afghánistánu, jsou po zemětřesení v pořádku.

Také lidé z nadace Člověk v tísni, kteří pracují ve městě Mazáre Šaríf jsou podle jejího ředitele Tomáše Pojara v pořádku. Zemětřesení zaregistrovali pouze jako slabé otřesy půdy, nebyli u epicentra.

Český prezident Václav Havel zaslal předsedovi prozatímní afghánské vlády Hamídu Karzáímu soustrastný telegram, v němž vyjádřil lítost a zármutek nad oběťmi již několikátého zemětřesení, které letos postihlo těžce zkoušený Afghánistán a jeho obyvatele.

Velká zemětřesení v Afghánistánu za posledních dvacet let

16. prosince 1982

Zemětřesení o síle 6 stupňů Richterovy škály v oblasti Hindúkuše si vyžádalo přibližně 500 obětí.

1. února 1991

Zemětřesení v Afghánistánu a Pákistánu o síle 6,8 stupně Richterovy stupnice nepřežilo až 1700 lidí, z toho v Afghánistánu asi tisíc.

7.- 8. května 1994

Zemětřesení o síle 6 stupňů Richterovy stupnice v provincii Balch nepřežilo na 167 lidí.

4. února 1998

Zemětřesení v provincii Tachár o síle 6,1 stupně s epicentrem u města Rusták blízko tádžických hranic. Zemřelo až 4500 lidí a 30 tisíc přišlo o přístřeší.

30. května 1998

Při rozsáhlém zemětřesení o síle až 7,1 stupně Richterovy stupnice v horách na severu země zahynulo podle různých zdrojů až 5 tisíc lidí. Nejvíce byla postižena oblast města Fajzábád, zničeno bylo na 50 vesnic.

12. února 1999

Zemětřesení o síle 5,5 stupně Richterovy stupnice, které zasáhlo oblast západně od metropole Kábulu, si vyžádalo zejména v horském okrese Šak přes 60 obětí.

3. března 2002

Přes 100 lidí zahynulo v severních oblastech Afghánistánu, které postihlo zemětřesení o síle až 7,2 stupně Richterovy škály. Postižení obyvatelé v provincii Samangan našli smrt při sesuvech půdy. o

26. března 2002

Nejméně 1800 lidí podle posledních zpráv mohlo přijít o život při ničivém zemětřesení o síle 5,9 stupně Richterovy škály, které zasáhlo sever Afghánistánu.

Zraněná žena v severoafghánském okresu Nahrin čeká na ošetření po ničivém zemětřesení. Při úterní sérii otřesů půdy o síle pěti až šesti stupňů Richterovy škály zahynulo až 3000 lidí, několik tisíc jich bylo zraněno (27. března 2001).

Obyvatel vesnice v severoafghánské provincii Baghlán u trosek domů zničených zemětřesením. Při úterní sérii otřesů půdy o síle pěti až šesti stupňů Richterovy škály zahynulo až 3000 lidí, několik tisíc bylo zraněno (27. března 2001).

Obyvatel vesnice v severoafghánském okresu Nahrin u trosek domů zničených zemětřesením. Při úterní sérii otřesů půdy o síle pěti až šesti stupňů Richterovy škály zahynulo až 3000 lidí, několik tisíc bylo zraněno (27. března 2001).

Dívka, která byla těžce zraněna při zemětřesení na severu Afghánistánu, čekala 27. března na ošetření v Nahrinu. Při úterní sérii otřesů půdy o síle pěti až šesti stupňů Richterovy škály zahynulo až 3000 lidí, několik tisíc jich bylo zraněno (27. března 2001).

Obyvatel vesnice v severoafghánském okresu Nahrin truchlí nad smrtí svých dvou dětí, které zahynuly při ničivém zemětřesení. Při úterní sérii otřesů půdy o síle pěti až šesti stupňů Richterovy škály zahynulo až 3000 lidí, několik tisíc jich bylo zraněno (27. března 2001).

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video