Oběti z roku 1968 mají naději na odškodné

  • 1
Obětem či příbuzným těch, kteří zemřeli během invaze vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968, se opět otevírá šance na odškodnění. Skupina poslanců za ODS předložila vládě už druhý návrh zákona, který přiznává milion korun pozůstalým. Vláda k návrhu zaujala neutrální stanovisko.

"Je to lidsky a politicky mimořádně citlivé téma," řekl na večerní tiskové konferenci Jindřich Marek z tiskového odboru Úřadu vlády.

Nárok na půl milionu by měli lidé, kteří mají trvalé následky. Pokud nežijí, měli by peníze dostat příbuzní.

"Musí jít především o morální a materiální satisfakci, výše nesmí být opět záminkou pro zamítnutí," říká jeden z předkladatelů, poslanec Petr Nečas (ODS).

Ministři ale soudí, že autoři v návrhu nedostatečně či nepřesně vymezili čas, náklady, způsob vyplácení nebo definici zranění.

V podstatě téměř stejný návrh zákona však už loni narazil ve sněmovně, proti se postavili komunisté a ČSSD.

Vláda tehdy iniciativu odmítla s vysvětlením, že kompenzaci obětí již vyřešila smlouva mezi Československem a Sovětským svazem ještě z dob komunistického režimu. "Podobné argumenty nyní na vládě nepadly," uvedl Marek.

Ani tentokrát tak není jisté, že návrh získá větší podporu. Například ministr kultury Pavel Dostál (ČSSD) míní, že odškodnění by neměl hradit český stát, nýbrž Rusko jako nástupnický stát.

"Ministr zahraničí by měl tlačit na Rusko, aby ono hradilo škody z okupace," míní Dostál.

Podle Nečase je však málo pravděpodobné, že se lidé jakékoli náhrady z Ruska dočkají.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video