V Británii se tajně léčí tři Syřané otrávení sarinem (ilustrační foto). | foto: Reuters

Británie tajně léčí tři Syřany otrávené sarinem, tvrdí britské deníky

  • 75
Do Británie bylo k vyšetření tajně dopraveno několik lidí, kteří se minulý měsíc na východě Damašku otrávili při chemickém útoku, oznámil deník The Sunday Times. Testy u tří osob odhalily stopy smrtícího sarinu. Britové chtějí tento důkaz použít jako argument pro ozbrojený útok v Sýrii. Bašár Asad použití chemických zbraní v nedělním interview popřel.

Známky přítomnosti sarinu v těle obětí podle britského listu The Sunday Times poskytly Londýnu důkazy o tom, že 21. srpna byla na předměstí syrského hlavního města skutečně použita otravná látka. Oznámil to britský deník s odvoláním na informace syrských exilových kruhů v Londýně.

Britská vláda hodlá důkazy použít na podporu svých argumentů pro ozbrojený úder proti armádě syrského prezidenta Bašára Asada.

O důkazech o použití sarinu hovořil britský premiér David Cameron koncem minulého týdne na vrcholné schůzce skupiny G20 v ruském Petrohradu. Británie shodně s Bílým domem tvrdí, že útok si vyžádal životy víc než 1 400 lidí.

Podle listu The Daily Mail je stav zhruba tří Syřanů dopravených do Británie stabilní, v péči britských lékařů zůstanou až do uzdravení. Ministerstvo zahraničí Spojeného království odmítlo zprávu o jejich pobytu v Londýně potvrdit.

Britský parlament se při hlasování koncem srpna vyslovil proti účasti země na případném trestném úderu proti syrské armádě, která by podle Bílého domu měla chemický útok na svědomí. Podle průzkumu, jehož výsledky v neděli zveřejnil list The Sunday Telegraph, ozbrojenou akci schvaluje jen pětina Britů.

Chemické zbraně jsem nepoužil, tvrdí Asad

Syrský prezident Bašár Asad v nedělním rozhovoru v americké televizi CBS popřel, že stojí za použitím chemických zbraní v občanské válce v jeho zemi a nemá nic společného s chemickým útokem na Damašek z 21. srpna. "Důkazy použití chemických zbraní nejsou přesvědčivé," řekl Asad s americkým novinářem Charliem Rosem.

Rose řekl, že Asad nepotvrdil ani nevyvrátil, že má Damašek k dispozici chemické zbraně, kdyby je ale měl, byly by podle Asada pod ústřední kontrolou. Prezident také uvedl, že Sýrie je na případný vojenský zásah plně připravena a že její spojenci v takovém případě podniknou odvetný úder.

Washington mezitím zesiluje argumenty pro zásah. Personální šéf Bílého domu Denis McDonough v neděli prohlásil, že ke stanovení zodpovědnosti syrské vlády za chemický útok není zapotřebí "nevyvratitelných důkazů mimo veškerou pochybnost", ale stačí na to "zdravý rozum". Poukázal přitom na drastické záběry lidí zvracejících v křečích pořízené bezprostředně po útoku na Damašek, které tento víkend odvysílala americká zpravodajská televize CNN (více o tom čtěte zde).

McDonough v dnešních vystoupeních v amerických televizích připustil, že vojenská akce by mohla zavléct Spojené státy do brutální syrské občanské války a ohrozit odvetným útokem jejich spojence, zejména Izrael. Dodal ale, že USA "mají plány pro každou eventualitu a my na to budeme připraveni".

Asad k chemickému útoku dát souhlas nemusel

Zároveň se objevují informace, že chemické útoky vedly některé složky syrské armády bez přímého Asadova souhlasu. Německý nedělník Bild am Sonntag s odvoláním na informace německé zpravodajské služby napsal, že některé syrské brigády a divize v posledních čtyřech a půl měsících žádaly prezidentský palác o souhlas s použitím chemických zbraní, ten však nikdy nedostaly.

Znamenalo by to, že Asad zřejmě osobně neschválil ani chemický útok na část Damašku z 21. srpna. V něm podle odhadů zemřelo vice než 1 400 lidí a informace o něm včetně záběrů jsou jedním z hlavních emocionálních argumentů Washingtonu pro úder proti Sýrii.

USA podezírají Asadův režim z použití chemických zbraní proti povstalcům a civilistům a chtějí jej potrestat vojenským úderem. Američané ale nemají k akci ani souhlas Rady bezpečnosti OSN, kterou blokuje čínský a ruský nesouhlas, a zatím ani nedokázali dát dohromady širší koalici. Není ani jasné, zda intervenci schválí příští týden obě komory amerického Kongresu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video