Marian Putík, bratr jedné z obětí

Marian Putík, bratr jedné z obětí | foto: Jiří Šťastný, iDNES.cz

Oběti střelce z Bratislavy, podle příbuzných hluční, ale jinak neškodní

  • 665
Bratislavská rodina, která se v pondělí stala obětí střelce se samopalem, byla slušná, s drogami neměli nic společného, tvrdí bratr jednoho ze zastřelených, Marian Putík. Řeči místních o prodeji drog nebo půjčování peněz jsou podle něj nesmysl. Jeho slova tak potvrzují dvojí pohled na rodinu obětí šíleného střelce.

"Žili z ruky do úst, byla to chudá rodina. Kdyby prodávali drogy, tak by si žili jinak," tvrdí muž postávající v dešti před stále uzavřeným domem. Oběti podle něj žily v malém bytě se dvěma skříněmi, postelemi a malou televizí.

Stejně rezolutně popírá další fámu, podle které útočník dlužil rodině peníze. O střelci toho příliš neví, i když ho prý 15 let potkával téměř každý den na ulici. "Podivín a samotář oblečený v maskáčích," popisuje vraha.

"Když nás potkal, tak jen sklopil oči," přidává se mladá žena, také příbuzná obětí. Je sestřenicí zastřeleného dvanáctiletého chlapce.

Také ta popírá jakékoli konflikty rodiny se střelcem. Muž prý předtím nikomu nevyhrožoval a také Romové ho nechávali na pokoji. Přesto má žena o motivu jasno. "Udělal to kvůli rase," tvrdí žena.

Společenský život, který vadí

Pohledy na rodinu se velmi různí. Zatímco jejich příbuzní a část sousedů oběti brání, druzí mají jiné zkušenosti.

V bytě prý sice oficiálně bydlela jen čtyřčlenná rodina, podle místních se tam ale běžně nacházelo až 10 lidí. Další sousedé mluví o hlučné, ale jinak neagresivní rodině. Často prý posedávali před domem, popíjeli a žebrali peníze. Jejich chování prý ale rozhodně nebylo tak problémové, aby vyvolalo krvavou odplatu.

"Rodina také často přijímala návštěvy a žila společenským životem," popsal opatrně její zvyky slovenský policejní prezident Jaroslav Spišiak.

Problematické sídliště

Sídliště, na kterém se tragédie odehrála, vyrostlo na konci osmdesátých let v obci při hranicích s Rakouskem. Díky výstavbě paneláků se počet obyvatelstva rychle zdvojnásobil.

"Zažili jsme šok. Ze dne na den se sem přistěhovalo deset tisíc lidí. To přináší různé problémy, které řešíme dodnes," řekla místní poslankyně Eva Vargová listu SME.

Nedaleko už tehdy stály Bratislavské automobilové závody (dnes Volkswagen), kde řada nových obyvatel sídliště našla práci. V Devínské Nové Vsi je ještě dnes možné najít pozůstatky hraničního opevnění z časů komunismu. Žije zde mnoho pohraničníků, kteří na hranici měli bránit v emigraci do Rakouska.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video