Povolební nepokoje v Port-au-Prince (7. prosince 2010)

Povolební nepokoje v Port-au-Prince (7. prosince 2010) | foto: AP

Oběste Prévala, křičeli na protest proti volbám Haiťané a zapalovali barikády

  • 17
Do ulic haitského hlavního města vyrazily tisíce lidí protestovat proti výsledkům prvního kola prezidentských voleb. Rozzuření příznivci populárního hudebníka a neúspěšného kandidáta na hlavu státu Michela Martellyho podpalovali v ulicích barikády a zapálili i kancelář vládní strany prezidenta Reného Prévala. Jeden demonstrant byl zastřelen.

Definitivně Haiťané rozhodnou o příští hlavě státu 16. ledna příštího roku. Do druhého kola přitom postoupila někdejší první dáma Mirlande Manigatová a chráněnec současného prezidenta Jude Célestin.

Když tato dvě jména vyřkla v úterý volební komise, strhl se v několika městech poprask. Například v metropoli vyrazily do ulic tisíce nespokojených Haiťanů, vesměs příznivců hudebníka Michela Martellyho, který jen těsně nepostoupil.

Povolební nepokoje v Port-au-Prince (8. prosince 2010)

V Port-au-Prince byla slyšet i střelba a Martellyho příznivci obviňovali vládu z volebních podvodů. Na ulicích stavěli barikády ze dřeva, kamení, pneumatik a zapalovali je. Podobně vypadala situace i druhý den.

Demonstranti ve středu zapálili i sídlo vládní strany prezidenta Reného Prévala, hlásila televize BBC. Protestující rozbíjeli v ulicích auta, házeli kamením a někteří i kradli v obchodech. Mnozí přitom křičeli "Oběste Prévala". Policie zasahovala slzným plynem, aby zabránila davu vrhnout se na budovu volební komise na předměstí metropole Pétion-Ville.

V Cap-Haitien, které leží 300 kilometrů severně od Port-au-Prince, se střetli stoupenci Célestina s příznivci Martellyho. Výsledkem je jeden mrtvý a několik zraněných. Tři demonstranti byli postřeleni také ve středohaitském Mirebalais.

Povolební nepokoje v Port-au-Prince. Na snímku volební plakát kandidáta Jude Célestina (8. prosince 2010)

Školy a mnohé firmy zůstaly raději zavřené a vyjít z domova ven se neodvážila podstatná část obyvatel hlavního města. Podle všeho je dokonce zavřené i letiště v Port-au-Prince.

Naděje na stabilní vládu klesají

Nepokoje tak hatí naděje mezinárodního společenství, že volby přinesou nové stabilní vedení zemi, která se stále vzpamatovává z devastujícího lednového zemětřesení, jež připravilo o život 250 tisíc lidí, podotkla agentura Reuters. Nejchudší země západní polokoule se navíc potýká i s epidemií cholery.

Z výsledku prvního kola prezidentských voleb jsou rozpačití i mezinárodní pozorovatelé, mezinárodní společenství je rovnou zpochybnilo a americké velvyslanectví na Haiti vyjádřilo znepokojení nad tím, že neodpovídají průběžnému sčítání hlasů.

Kandidáti na haitského prezidnta - Mirlande Manigatová nahoře uprostřed, Jude Célestin nahoře vpravo, Michel Martelly dole vlevo

Nejúspěšnější byla sedmdesátiletá Manigatová. Bývalou první dámu, jejíž manžel Leslie Manigat stál v čele Haiti v roce 1988, podpořilo 31 procent voličů. Osmačtyřicetiletý Célestin skončil na druhém místě se 22 procenty hlasů. Jen o 6 800 hlasů za ním, tedy méně než jeden procentní bod, je Martelly.

Oficiální volební pozorovatelé tvrdí, že do druhého kola by měl být připuštěn i třetí kandidát, pokud volební rada rozhodne, že je rozdíl dost těsný. Ovšem podle agentury AP lze pochybovat o ústavnosti takového postupu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video