Obecní byt přijde na miliony korun

Praha - Nedostatek obecních bytů vyšponoval jejich ceny téměř na úroveň bytů soukromých. Navíc je složité se vůbec stát žadatelem o něj. Ročně se v každé městské části uvolní pouze kolem stovky bytů, přitom žadatelů o nájemní bydlení jsou tisíce.
Získat byt proto není vůbec snadné, mnohdy se lidé dostanou do začarovaného kruhu.

Chtějí-li se totiž usadit například mladí manželé v některém z domů v Praze 2, pak je nutnou podmínkou, aby alespoň jeden z manželů měl trvalé bydliště v Praze 2 po dobu minimálně tří let. "Zároveň musí manželé deklarovat, že do pěti následujících let si svou bytovou situaci vyřeší jiným způsobem," upozornila místostarostka této městské části Jana Černochová. Například musí založit stavební spoření, z něhož by si mohli byt koupit.

Každá z pražských radnic dělí své byty do skupin - jedna je vždy určena pro obyvatele se sociálními obtížemi, další většinou radnice přidělují na základě výběrového řízení, v němž rozhoduje výše nabídnutého nájmu.

Jak se dá získat obecní byt?

*
Nabídky zveřejňují radnice městských částí na úřední desce, v radničních novinách nebo na internetu. Tady zájemci získají podrobné informace a důležité pokyny.

*O pronájmy bytů se starají odbory obecního majetku.

*Účast ve výběrovém řízení o byt s neregulovaným nájmem nebývá podmíněna trvalým bydlištěm v dané městské části. Naopak sociální byty s regulovaným nájmem získají pouze „místní“.

*Smluvní nájemné se pohybuje od 5 do 40 tisíc korun měsíčně podle velikosti bytu a lokality.
V tomto případě nemusí být okruh zájemců omezen jen na obyvatele konkrétní lokality, ovšem někdy bývají zvýhodněni. Pak však měsíční nájem dosahuje částek obdobných jako u ostatních nemovitostí. Od pěti do čtyřiceti tisíc korun v nadstandardních bytech.

O krok blíže k nové domácnosti se v soutěži posunují lidé potřební pro chod města, tedy určité žádané profese. Například mladé rodiny nebo právě již trvale žijící lidé v dané části.

Na byty, kde není regulované, ale smluvní nájemné, vyhlašují radnice soutěž. Jejím jediným kritériem bývá výše nabídnutého nájmu. Při takových soutěžích obvykle využívají úředníci obálkovou metodu a byt získá nejvyšší nabídka.

Praha 7 ročně pronajme na padesát bytů. Vyhlašuje soutěž na starší byty tak, že zájemce nabídne co nejvyšší první nájemné, další měsíce už platí jeho státem regulovanou výši.

"Původně jsme byty v rámci výběrového řízení pronajímali za neregulované nájemné. V tomto případě se jednalo měsíčně zhruba o šest tisíc korun za 1+1, patnáct tisíc za 3+1. Od tohoto systému jsme upustili, neboť současný systém, v němž požadujeme regulované nájemné s nabídnutou výší nájemného za první měsíc, omezuje nebezpečí neplacení nájemného," uvedla Helena Šmídová z radnice Prahy 7.

Za první měsíc bydlení v bytě 1+0 až 2+1 tak lidé nabízejí až sedm set padesát tisíc korun. Za byty větší, tedy tří- až pětipokojové se částka vyšplhá ke třem milionům, což už jsou sumy, za které lze pořídit byt v osobním vlastnictví.

O byty s regulovaným nájmem  mohou žádat lidé se sociálními problémy. Do seznamu žadatelů o takové bydlení mohou žádat pouze lidé, kteří splňují různá kritéria.

"Kvůli  velmi omezenému počtu uvolněných obecních bytů je Praha 2 přiděluje ze sociálních důvodů pouze svým obyvatelům," uvedla Černochová. Dalším kritériem jsou počet členů domácnosti, hygienická závadnost původního bytu, zdravotní stav, rozvod.  Ostatní lidé dostanou šanci při pronájmu půdních prostor, kde musí za vlastní peníze byt zrekonstruovat.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video