Zchátralé lázně v Kyselce.

Zchátralé lázně v Kyselce. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Zachránci Kyselky plánují v opravených ruinách hotely, cukrárnu i muzea

  • 15
Celý komplex bývalých lázní v Kyselce má naději na přežití. Na jeho záchraně začnou společně pracovat památkáři, politici, podnikatelé a další lidé. Usedli k jednomu stolu a založili obecně prospěšnou společnost Lázně Kyselka. Ředitelovat jí bude památkář.

Se zahájením průzkumných prací počítá jeden ze zakladatelů obecně prospěšné společnosti Vladimír Lažanský z Chyše ještě letos.

Pak přijde na řadu vypracování koncepce celkové obnovy architektonické a památkové hodnoty bývalých lázní. Z plánu bude patrné využití zchátralých památkových objektů. Se zbouráním většiny polozřícených budov se už nepočítá.

"Byl bych rád, kdyby tam byla například krásná cukrárna z dob c. a k. Rakouska-Uherska. Dokonce už mám lidi, kteří by ji dokázali dát do provozu. Mohla by tam být i muzejní část nebo hotýlek s wellness. Chceme zachovat průmyslové prvky z původní výroby minerálky. Bourání bychom považovali za prohru,“ řekl majitel zámku Chyše Vladimír Lažanský.

Ten zasedne v první správní radě mimo jiné s pravnukem zakladatele slavných lázní Kyselka Rudolfem Mattonim a ředitelem Karlovarských minerálních vod Alessandro Pasqualem.

V Chyších, kde před časem začaly společné plány na obnovu vznikat, bylo ohlášeno za přítomnosti města Karlovy Vary, obce Kyselka a dalších zakladatelů společnosti Lázně Kyselka její založení.

Loni v září oznámila společnost KMV, že zachová zhruba čtvrtinu ze dvou desítek památkových objektů. Nyní má šanci na přežití celý komplex. "Možná se nám podaří zachránit všechny stavby," plánuje si generální ředitel Alessandro Pasquale.

Připravovaná rekonstrukce se týká i řady polorozpadlých lázeňských domů, které lemují hlavní silnici. Objekty, jejichž stav lidé kritizují, patří společnosti RIS (dříve C. T. S DUO). Pavel Dostál, jako její majitel a současně spoluzakladatel společnosti Lázně Kyselka, do ní vložil téměř celý areál včetně pozemků. Tyto nemovitosti původně před lety koupil za 16,5 milionu korun.

Začínají s částkou 20 milionů korun

Obecně prospěšná společnost bude pro začátek hospodařit s částkou 20 milionů korun. Poslouží mimo jiné na průzkum budov, projekty, zpracování koncepce a hlavně na záchranné práce ještě před nástupem zimy.

A z čeho chce vzít obecně prospěšnost společnost finance na zmrtvýchvstání Kyselky?

"Nejsme tak naivní, abychom si mysleli, že nás stoprocentně budou financovat Karlovarské minerální vody. Jsme připraveni pořádat veřejné sbírky, využít dotační programy, získat peníze z velkých firem, ze zahraničí a podobně," vysvětlil Vladimír Lažanský.

Starostka Kyselky Petra Hoffmannová uvedla, že společnost Lázně Kyselka ještě nemá podepsanou zakládací listinu. Záleží to podle ní na slíbeném převodu pozemků. "Jde také o to, aby byl pramen veřejně přístupný."

Jediným placeným funkcionářem ve společnosti má být náměstek pro památkovou péči z pobočky Národního památkového ústavu v Lokti Miroslav Perout. Ve funkci náměstka končí kvůli restrukturalizaci ústavu koncem roku. Jestli ředitelování v Lázních Kyselka vezme, oznámí v dalších dnech.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video