Obec zlikviduje těžba uhlí

Německý správní soud v Berlíně po mnoha letech tahanic definitivně řekl: lužickosrbská obec Horno ustoupí těžbě uhlí. Vesnice se zhruba třemi sty starousedlíky patří k historickým sídlištím Lužických Srbů. Tato národnostní menšina, žijící u hranic s Českem a Polskem, je jediným slovanským národem bez vlastního státu.

Podle plánů těžební společnosti Laubag by se tři stovky obyvatel měly do konce roku přestěhovat do nedaleké obce Forst.

Menšina, která žije na východě Německa, poukazuje na to, že Horno nemusí zaniknout. Tvrdí, že už existují surovinové alternativy. Soudci se ale ve sporu o průmyslový zábor Horna odmítli ekologičnosti těžby dál zabývat s tím, že je tato otázka zbytečná.

Žalobu u nejvyššího správního soudu podala ekologická organizace Zelená liga.
Ta teď zvažuje možnost pokračovat ve sporu u německého ústavního soudu, či se obrátit na Evropský soudní dvůr.

V lužickosrbském regionu kolem měst Budyšína (Bautzen) a Chotěbuzi (Cottbus) se k menšině hlásí asi šedesát tisíc lidí. Oblast leží ve dvou spolkových zemích - Sasku a Braniborsku.

Nejvíce, asi padesát tradičních lužickosrbských obcí, bylo zničeno za existence totalitní Německé demokratické republiky.

Jak to v regionu vypadá

Oblast je stejně jako jiné východoněmecké regiony postižena velkou nezaměstnaností. Mnoho mladých lidí proto odchází na západ Německa za prací. I tak se ale pomalu vytrácí tradiční slovanská kultura. Právě zachování pracovních míst v nedaleké elektrárně u Horna je ale jedním z argumentů pro pokračování povrchové těžby. Loni na sebe menšina upozornila marným bojem za záchranu jedné ze škol s lužickosrbským vyučovacím jazykem. To saská zemská vláda v Drážďanech odůvodnila snižováním počtu žáků.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video