Obec stávkuje, nechce vrátit dotaci

  • 8
Kdyby v noci napadl v krušnohorské vesnici Moldava sníh, nedostane se sto padesát zdejších obyvatel ze svých domovů. Není nikdo, kdo by poslal servisní četu na místní silnice k odklízení. Obecní úřad je zamčený, starosta, sekretářka a čtyři zaměstnanci nechodí do práce.

Zastupitelé v sobotu rozhodli, že úřad bude stávkovat. Klíče od radnice poslali demonstrativně ministru financí Bohuslavu Sobotkovi.

Stát chce zpět své dotace
Vedení obce tak svérázně protestuje proti tomu, že stát přes ministerstvo financí požaduje vrácení dotace na stavbu místních nádrží.

Rozhodnutím Finančního úřadu v Teplicích má Moldava vrátit v příštích třech letech přes dva miliony korun. Obec s milionovým ročním rozpočtem na to ale nemá.

Spor mezi Moldavou a státními úředníky o peníze se rozhořel poté, kdy obec získala peníze a stavební povolení na budování tří nádrží na vodu.

Obec postavila jen dvě ze tří nádrží
Dvě byly postaveny, třetí ne, protože se proti postavil místní chalupář. Tehdejší okresní úřad v Teplicích proto povolení zrušil. Chybu v dokumentaci finanční úřad potrestal odnětím dotace. Chtěl i penále.

"Přitom s námi nikdo nediskutoval, ani se nepřijel podívat. Považujeme tento krok za výraz arogance státní správy vůči samosprávě," řekl starosta Miroslav Pěkný s tím, že obec nikam peníze nezašantročila.

Rozhovor se starostou Pěkným


Pane starosto, co na vaši stávku říkají obyvatelé Moldavy?
S obyvateli jsme mluvili. Myslíme si, že naší stávkou, což je podle mne malé zlo, odstraníme velké zlo.

Jak se konkrétně dotkne stávka obyvatel Moldavy?
Naše technická četa nebude případně po napadnutí sněhu odklízet, nebude odvážen odpad, nebude se udržovat vodárenské zařízení, nebudou udržovány čistírny vody. Stávka se týká všech těchto opatření.

Není to příliš drsné?
Samozřejmě nechceme brát zdejší obyvatele jako rukojmí. Nechceme, aby náš krok vyzněl jako nátlak nebo vynucování si něčeho, ale stávku vnímám jako poslední šanci, aby s námi vůbec někdo jednal.

Co vás vrátí zpět do úřadu?
Dobrý státní úředník.

Zastupitelstvo napsalo ministru financí Sobotkovi. Co čekáte, že udělá?
My čekáme komunikaci, a že se ministerstvo dozví pravdu tak, jak to opravdu je. Protože ono stavební povolení na dostavbu nebylo odebráno vinou obce, ale vinou státních orgánů, jestliže státní orgán udělal chybu, měl by nést důsledky státní orgán, ne samospráva. Dále mi vadí arogance. Stát vydával rozhodnutí, aniž my jsme ho mohli ovlivnit.

"Nenašli jsme jiné řešení situace, proto jsme od pondělí doma," říkal v místní hospodě Na nádraží starosta. Na dotazy, zda by opravdu nechal obec bez jakékoliv správy, po chvíli zamyšlení odpoví, že by postupoval pravděpodobně jako učitelé a lékaři, kteří stávkovali v létě a v září.

"Radnice by řešila asi jen opravdu havarijní případy," sdělil muž, který spor v podstatě převzal po minulém vedení radnice.

Štáby se sjížděly do hospody
V hospodě vzdálené od radnice dvě stě metrů starosta přijímal jeden televizní štáb za druhým. Obec se stala rázem středem pozornosti médií a úřadů - to tu ještě nebylo, aby radnice stávkovala.

Úředníci ministerstva financí nad postupem starosty Pěkného jen kroutí hlavou. "Takto postupovat nelze. Pokud měl pan starosta o dotaci spor s teplickým finančním úřadem, měl se obrátit na nadřízený orgán, případně na ministerstvo a pokusit se o domluvu," říká Eva Nováková, mluvčí Sobotkova resortu.

To však Pěkný odmítá. "S ministerstvem jsme komunikovali mnohokrát." Stávku ministerstvo nepovažuje za řešení. "Stát přitom Moldavě vyšel několikrát vstříc, odpustil jí i penále. Vedení obce by se mělo ještě pokusit dohodnout například na splátkovém kalendáři," říká mluvčí Nováková.

Podle ní zatím klíče na ministerstvo nedorazily. "Doufám, že pan starosta má náhradní," dodala s tím, že o situaci bude ministerstvo s radnicí a finančním úřadem jednat.

Zasáhnout může krajský úřad
Pokud by radnice v Moldavě nefungovala déle, může zasáhnout krajský úřad. Vykonáváním správy může pověřit jinou obec. Další postup záleží na ministerstvu vnitra.

"Jakmile se zastupitelstvo nesejde půl roku, může jej ministr rozpustit a vyhlásit nové volby,“ uvedl Petr Vorlíček z Grossova tiskového odboru.

Vývej sporu kolem nádrží na Moldavě

V roce 1997 poskytlo ministerstvo životního prostředí Moldavě na vybudování tří vodních nádrží. Dvě obec dokončila, stavbu třetí zahájila.

Nebyly ale splněny podmínky k čerpání dotace. Proti třetí protestoval jeden z chalupářů. Tehdejší okresní úřad proto povolení zrušil. "V té době již byla prostavěna celá dotace," říká starosta Moldavy Pěkný.

"O situaci jsme se dozvěděli v roce 2001. Protože obecnesplnila podmínku dotace, museli jsme žádat o její celé vrácení, včetně penále, které bylo ve výši 13 milionů korun," sdělil pro ČTK ředitel Finančního úřadu v Teplicích Jiří Wolf.

Obec se poté obrátila na ministerstvo financí s žádostí o prominutí návratu dotace. Ministerstvo rozhodlo, že obci odpustí penále a bude po ní chtít pouze částku za nepostavenou třetí nádrž, tedy sedm milionů korun.

Finanční úřad tedy nařídil Moldavě aby zaplatila do konce roku 170 tisíc korun. Do roku 2006 by měla splatit 2,3 milionu korun. O zbylých penězích chce finanční úřad a ministerstvo financpodle ředitele Jiřího Wolfa jednat.

Starosta Miroslav Pěkný ale novinářům sdělil, že nezájem jednat je na straně finančního úřadu.

Roční příjmy obce, která má 150 obyvatel, jsou zhruba jeden milion korun.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video