Policistu prozradila neznalost fungování mobilních sítí. Ilustrační foto

Policistu prozradila neznalost fungování mobilních sítí. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Obchodníka s fotkami Svobody prozradil mobil

Neprozřetelnost a neznalost techniky prozradily policistu, který prodával fotky mrtvého Karla Svobody. Třiadvacetiletý podpraporčík si myslel, že bude stačit, když si do svého mobilního telefonu dá narychlo koupenou SIM kartu, zavolá do novin, a pak "srdce mobilu" zlomí a vyhodí.

Sebevražda Karla Svobody

Fotky mrtvého skladatele Karla Svobody, který se zastřelil v neděli, prodal v pondělí deníku Blesk třiadvacetiletý policista Aleš Sobotka. Inspekce ministra vnitra v pátek vyšetřování uzavřela. Policista byl okamžitě propuštěn, hrozí mu i obvinění ze zneužití pravomoci veřejného činitele. - více zde

Vyšetřování inspekci trvalo jen dva dny. "Ve čtvrtek večer byl podezřelý policista u výslechu. Nejdříve zapíral, ale pod tíhou důkazů se  přiznal. Jak reagoval? Nijak dramaticky. Uznal, že spadla klec," popsal MF DNES důstojník policejního prezidia.

Podpraporčík Sobotka sloužil teprve rok jako řadový policista u místního oddělení v Kostelci nad Černými lesy.

"Je mi ho lidsky líto, ale slitování s ním nemám. Byl to hyenismus," řekl ministr vnitra Ivan Langer.

Policista Sobotka snímky mrtvého Svobody zkopíroval z počítače svého kolegy z místního oddělení. Ten byl v osudný den ve tříčlenné posádce policistů, kteří vyjeli do Jevan jako první a kteří Svobodu vyfotili pro dokumentaci do spisu.

Původně si všichni mysleli, že tím, kdo fotky bulvárním novinám pak prodal, mohl být právě tento fotografující důstojník. Jenže inspekce prověřovala i další stopy, které k případu měla.

Klíčové bylo, že našla kousek zlomené SIM karty do mobilu v Jevanech u restaurace, kde si jeden z redaktorů Blesku v pondělí předával s obchodujícím policistou fotografie a peníze.

Blesk za fotky zaplatil deset tisíc korun. Sobotka stačil utratit osm tisíc. Zbytek – dva tisíce korun – u něho inspekce ještě našla.

"Jsme z toho v šoku"
Policista si naivně myslel, že mu bude stačit, když si do svého mobilu přendá narychlo koupenou SIM kartu a pak ji zlomí a vyhodí.

Jenže netušil, že při volání se zobrazuje kromě čísla SIM karty i identifikační kód mobilu. Tyto údaje si inspekce zjistila od mobilního operátora. Mobil, ze kterého se v pondělí obchod s fotkami domlouval, patřil právě podpraporčíkovi Sobotkovi. Při čtvrtečním výslechu mu ho inspekce zabavila.

MF DNES chtěla získat Sobotkovo vyjádření, ale v Zásmukách na Kolínsku, kde bydlí, nebyl v pátek k zastižení.

Milan Báchor, vedoucí místního Relax fit centra, MF DNES řekl: "Nemohu tomu uvěřit. Jsem z toho v šoku. Znám ho, chodí sem cvičit. Všichni ho tu známe jako hodného, přátelského kluka. Je z úplně bezproblémové rodiny. Musel jednat v absolutním zkratu."

Komplic? Ještě se vyšetřuje
Vyšetřování případu však ještě nekončí. Zjišťuje se, jestli Sobotka neměl nějakého komplice. Původně totiž do Blesku volal s návrhem na prodej takových fotek muž s hlasem staršího, možná padesátiletého člověka.

Představil se jako "soused", a možná i proto chtěl schůzku u restaurace v Jevanech. Na místo prodeje se pak dostavil podle popisu redaktorů Blesku velmi mladý muž.

Zjištění, že to byl policista, kdo fotky mrtvého Svobody prodal, vyvolalo poprask. Vendula Svobodová, vdova po skladateli, vydala hned poté, co Blesk jednu fotografii zveřejnil, prohlášení, aby se vyšetřil únik fotografií a aby média nepokračovala v hyenismu. Navíc podala i trestní oznámení.

"Za ta léta, co sloužím u policie, jsem toho zažil hodně. Ale tohle bylo trochu silné kafe. S něčím podobným jsem se nesetkal," řekl zástupce šéfa celorepublikové kriminální policie Jan Chmelík.

Šéf služebny se zhroutil
Ministr vnitra Langer řekl, že se teď bude prověřovat, nakolik to bylo selhání jednotlivce, nebo zda se na tom nepodepsala i "špatná pracovní morálka" na obvodním oddělení v Kostelci nad Černými lesy.

Z případu se v pátek psychicky zhroutil jeden ze zástupců ředitele tohoto oddělení Zdeněk Řehák. MF DNES byla právě u toho, když na služebnu přijela záchranná služba a Řeháka ošetřovala. "Dali jsme mu sedativa," uvedla mluvčí záchranářů.

Ministr Langer je připraven se rodině Karla Svobody za trestuhodné počínání policisty omluvit. "Bylo by to vhodné, nicméně počkal bych, až uplyne určitý čas, až se rána, která je způsobena odchodem Karla Svobody, aspoň trošku zacelí."



Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video