Obchodníci vytáhli do boje s vyhláškou

  • 95
Obchodníci hledají způsob, jak udržet vatu či dámské vložky na pultech drogerií. Toto zboží by totiž z nich mohlo zmizet kvůli připravované vyhlášce ministerstva zdravotnictví, která reguluje prodej zdravotnických prostředků. Hodlají se obrátit na výrobce, či sepsat vše, čeho by se regulace týkala.

Expertní skupina obchodníků – členů Svazu obchodu a cestovního ruchu, hledala řešení situace asi hodinu.

"Dohodli jsme se, že prodejci udělají seznam všech výrobků, které by nebylo možné podle nové vyhlášky prodávat. Pak ho pošleme na ministerstvo zdravotnictví," shrnul výsledky jednání Vladimír Preininger ze Svazu obchodu a cestovního ruchu.

Dalším krokem bude jednání s výrobci. "Chceme si promluvit s výrobci, ale nevíme, jak je pro ně snadné převést výrobky z kategorie zdravotnických prostředků," nastiňuje další postup Preininger.

Vyhláška může vyhnat hygienické potřeby z pultů
Ministerstvo zdravotnictví totiž chystá vyhlášku, která prodej zdravotnických prostředků reguluje. Její autoři čelí tvrdé kritice.

Podle obchodníků by na novou normu doplatili zákazníci. Třeba náplasti, vata nebo vložky, by tak mohly být k mání jen ve specializovaných obchodech.

"V běžném obchodě by se toto zboží prodávat nesmělo," míní Jana Kváčová ze Svazu obchodu a cestovního ruchu.

S tím rozhodně nesouhlasí mluvčí ministerstva zdravotnictví Mário Böhme: "Vyhláška se týká jen zdravotnických prostředků. To, o čem je řeč, jsou hygienické potřeby."

Jádro sporu se tedy vede o to, které zboží je zdravotnickým prostředkem, a které hygienickou potřebou.

Zařazení výrobku do kategorie zdravotnických prostředků nebo hygienických prostředků určuje výrobce. Pokud by podle nové vyhlášky zařadil třeba vatu mezi zdravotnické prostředky, nemohl by tento zdravotnický prostředek být volně prodáván v běžných obchodech, ale pouze v lékárnách a jiných zdravotnických zařízeních.

Vata by tak nebyla volně k mání v každé drogerii nebo u benzinové pumpy. Prodej zdravotnických prostředků je totiž koncesovaná živnost.

"Definuje to výrobce podle zákona o zdravotnických prostředcích číslo 123/2000," vysvětluje Böhme. Zatím ale neexistuje prováděcí vyhláška. Právě ta by měla nová pravidla obsahovat.

"Obrátili jsme se na naše členy, na ty, kteří mají nejrozmanitější sortiment, aby nám zjistili, co výrobci určují jako zdravotnické prostředky. Z průzkumu vyplynulo, že tam patří mnoho výrobků," tvrdí zástupkyně svazu obchodníků.

"Není normální, pokud by drogista nebo majitel obchodu se smíšeným zbožím, i když má živnostenské oprávnění pro prodej zdravotnických prostředků, nemohl toto zboží svým zákazníkům nabídnout," doplňuje Kváčová.

Podle Kváčové chtějí obchodníci najít rychle cestu, jak tuto situaci řešit: například vyjmenovat příslušné zboží přímo ve vyhlášce nebo termín zdravotnické prostředky definovat.

Podle připravované vyhlášky by se mohly volně prodávat - mimo zdravotnické prostředky klasifikační třídy I - pouze: lékařské teploměry, tonometry, sterilní obvazové prostředky a kondomy. Ty vyhláška totiž přímo vyjmenovává.

"Jestli je pravda to, co říkají naši členové, pak máme dvě možnosti. Zboží jako třeba vatu či vložky neprodávat, nebo najít cestu, aby tyto výrobky byly přeřazeny do jiné kategorie," podotýká Kváčová.

"Jsme obchodníci a chceme prodávat. Spolu se sdruženími obrany spotřebitelů musíme udělat vše pro to, aby se nabídka pro zákazníky nezhoršila," uzavírá.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video