Obchodníci s olejem jsou u soudu

Velkou oklikou se úřady dostávají k lidem zapleteným do miliardových daňových podvodů s lehkými topnými oleji. Ve středu začal u pražského městského soudu proces s osmi muži obviněnými z vraždy významného obchodníka s topným olejem a řady dalších závažných trestných činů. Ty měly buď zametat stopy, likvidovat nepohodlné svědky nebo odvádět pozornost policistů, kteří na odhalování obrovských daňových úniků pracovali.
Co řekl před soudem:
Jašek řekl, že Strakovi dělal ochranku. Straka ho prý 14. ledna 1995 vyzval, aby s ním jel do Prahy pro peníze, které Holý údajně dlužil dalšímu z obžalovaných Jiřímu Večeřovi. Protože však Holého nezastihli, přespali v autě a nazítří se do domu na Barrandově v Praze 5 vrátili. Vyhozením pojistek vylákal Jašek Holého z bytu, kam ho vzápětí se Strakou zatlačili zpět. V bytě vydal Holý Strakovi 400 tisíc korun a cennosti. Straka pak údajně odešel s Holým do ložnice. Poté se ozvala tlumená rána a když rozrušený Straka z ložnice vyšel ven, vyzval Jaška, aby odjeli. Teprve cestou zpět do Prostějova prý Jaškovi řekl, že Holého v ložnici zastřelil, a ukázal mu pistoli s tlumičem. Ten Jašek na Strakovu žádost odmontoval. Tehdy mu také Straka údajně dal jeho podíl 120 tisíc korun.
Co řekl policii:
Jašek před rokem vypověděl, že o záměru zlikvidovat Holého mu Straka řekl již 14. ledna 1995 cestou do Prahy. Jašek tehdy rovněž uvedl, že se Straka psychicky zhroutil, a proto Holého zastřelil on sám.

Státní zástupce ani nemá ambice obžalované trestat přímo v souvislosti s kauzou topných olejů. "Tato věc s ní souvisí, ale jen nepřímo. Je ale dobře, že se policie měla vůbec čeho chytit. Navíc se přes tuto větev dostává k dalším, dosud neobjasněným případům," konstatoval žalobce.

Do soudní síně vstoupilo v doprovodu početné eskorty sedm mužů (jeden se pro nemoc omluvil) a devět advokátů. Poté, co státní žalobce přečetl obžalobu, začal výslech prvního z obviněných, Radka Jašky. Zbytek jeho "kolegů" musel síň opustit a čekat, až na ně přijde řada.

I přes nezvykle vysoký počet aktérů a rozsah spisu o dvou tisícovkách stran, hodlá předseda senátu Luboš Vlasák vynést rozsudek ještě do Vánoc. Předseda vyhradil první tři dny na výslech všech obžalovaných, další dny bude na programu slyšení znalců, svědků, jeden den zabere sedmihodinová videoprojekce. "Když to půjde podle plánu, a hlavně, když se dostaví všichni potřební svědci, můžeme to zvládnout v poměrně slušném čase a před svátky skončit," řekl Vlasák.

Už výslech Jašky, který podle obžaloby především dělal za peníze špinavou práci a byl obvykle na konci řetězce objednávek, však naznačil, že dodržet časový harmonogram bude těžké. Jeho slyšení trvalo přes čtyři hodiny a Jašek změnil svou původní výpověď, v níž se doznal k téměř šest let staré vraždě Lubomíra Holého. Před soudem tvrdil, že se žádného násilí nedopustil, a házel vinu na dalšího obžalovaného Pavla Straku, kterému podle svých slov dělal ochranku.

Lubomír Holý byl zastřelen ve svém bytě v Praze 5 v lednu 1995. "Jeli jsme k němu, abychom vymohli nějaké dluhy. Netušil jsem, že má být zastřelen. Došlo mi to, až když se s ložnice, kde s ním Straka na okamžik zůstal sám, ozvala taková tlumená rána, jako když vyletí zátka od šampaňského," uvedl Jašek. Holý byl nalezen mrtev v posteli, vrah (soud musí zjistit, zda Jašek, nebo Straka) ho zastřelil přes polštář pistolí s tlumičem.

Oba muže si podle policejní verze na vraždu Holého, který údajně o svých aktivitách a podvodech s topným olejem moc mluvil, najal další obviněný Jiří Večeř. Ten zase dělal prostředníka významným šumperským podniktelům Vratislavu Kutalovi a Milanovi Šišmovi. "To jsou v této odnoži obchodníků s lehkými topnými oleji ti nejvýše postavení. Oni měli zájem na likvidaci rizikových lidí a snažili se mást policisty. Na černou práci si ale najímali lidi, sami se do ničeho nepouštěli," podotkl žalobce.

Kutal a Šišma čelí obžalobě z vraždy, její organizace a napomáhání k ní. Hrozí jim až patnáctileté vězení nebo výjimečný trest. Kutal je navíc podezřelý, že si před sedmi lety objednal i vraždu novináře, který tehdy psal o podvodech s lehkými topnými oleji.

"Firmy, které s Holým obchodovaly, mu dlužily peníze. Jeho likvidací by se těchto dluhů zbavily," popsal po skončení vyšetřování jeden z možných motivů nájemné vraždy detektiv, který má o vyšetřování případu lehkých topných olejů podrobné informace.

Šišma s Kutalem měli na Moravě velký vliv, byli bohatí a jsou to vzdělaní lidé. Také svědek z Prostějova má IQ kolem sto padesáti. Kutal je navíc bývalý policista s mnoha známostmi na radnicích a ve státní správě a na Šumpersku ovládal firmy zajišťující chod města.

"Myslím, že tito lidé vůbec nepočítali s tím, že skončí ve vazbě, a dodnes věří, že to pro ně dopadne dobře. Když jsme je zavřeli, spousta svědků zjistila, že nejsou všemocní, a začala vypovídat," tvrdí citovaný detektiv. Přiznává, že ve struktuře černých obchodů s lehkými topnými oleji se policie dostala zhruba do středního patra pyramidy. Dovozci a lidé, kteří mafii kryli, zatím stíháni nejsou.

Nevyřešena zatím zůstává vražda dalšího zlínského podnikatele, Miroslava Kovaříka, se kterým za další dva měsíce ve stejném roce vyletělo do vzduchu jeho BMW. Také na Šumpersku záhadně zemřel člověk, který rovněž na břehu řeky vyletěl do povětří. Policie ovšem tento případ označila jako sebevraždu a ani inspekce ministra vnitra, která její postup v Šumperku prověřovala, na nic nepřišla.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue