Obchod se zbraněmi zažívá zlaté časy

Obchod se zbraněmi roste. Americký Kongres v pondělí zveřejnil zprávu, podle které se ve světě loni prodalo o osm procent konvenčních zbraní více než roku 1999. Polovinu prodaných zbraní vyvezly Spojené státy. Rusko je v žebříčku největších vývozců druhé a Francie třetí. Ze zprávy Kongresu vyplývá, že většinu zbraní nakoupily rozvojové země.

Nehledě na to, že období studené války skončilo, zažívá obchod se zbraněmi ve světě zlaté časy.

Za osm let, které zpráva sledovala, koupily rozvojové země bezmála sedmdesát procent všech exportovaných konvenčních zbraní. Loni nejvíce zbrojily Spojené arabské emiráty a Indie. Především Rusko podle studie stále prodává zbraně do "rizikových" zemí, například do Íránu.

Spojené státy, na jejichž konto připadla zhruba polovina celkového množství prodaných zbraní. Za nimi následovaly Rusko a Francie. Většina zbraní směřovala do rozvojových zemí v Asii, Latinské Americe a Africe.

Dokument nazvaný Transfery konvenčních zbraní do rozvojových zemí v letech 1993 až 2000 dále konstatoval, že celkový objem prodaných zbraní vzrostl loni oproti roku 1999 o osm procent a dosáhl 36,9 miliardy amerických dolarů. Tento růst byl zaznamenán už třetí rok po sobě.

Od konce studené války mnohé zavedené mocnosti své zbrojní zakázky snížily. Rozvojové země si loni objednaly zbraně celkem za 25,4 miliardy dolarů.

Studie se zmiňuje o tom, že především Rusko pokračuje v prodeji zbraní do některých "rizikových" zemí, jako je Írán, a že rovněž Čína má eminentní zájem prodávat své zbrojní systémy, zejména rakety, do zahraničí.

Vojenští analytici soudí, že administrativa prezidenta George Bushe by ráda přinutila Moskvu a Peking k odpovědnější zbrojní politice. "Ovšem při vědomí dominantní role USA na globálním zbrojním trhu obě země odpovídají Washingtonu, aby začal nejprve sám praktikovat to, co káže jiným," uvedl pro BBC vojenský analytik Jonathan Marcus.

Rozvojové země - tedy všechny země kromě průmyslově vyspělých států Severní Ameriky, Evropy, Austrálie a také Ruska a Japonska - koupily za osm let, jež zpráva sledovala, 67,7 procenta vyvezených konvenčních zbraní.

"Také v prodeji zbraní do rozvojového světa je pořadí stejné jako v absolutním žebříčku - tedy USA, Rusko, Francie," uvedl americký vojenský analytik Richard F. Grimmett.

Loni nejvíce zbrojily Spojené arabské emiráty, především díky kontraktu na 80 amerických bojových letounů F-16 za 6,4 miliardy dolarů, a Indie, jež nakoupila v Rusku tanky T-90 a letouny Su-30. Třetí byla Jižní Korea.

Obecně vydávají vysoké částky za zbraně především země, jež se nacházejí v ohnisku potenciálních konfliktů, nebo ty, v nichž zuří občanská válka. Platí to zejména o Izraeli, Saúdské Arábii, Tchaj-wanu, Indii a Pákistánu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video