Obchod se zbraněmi ovládá Osamělý vlk

  • 3
Vyšetřovatelé výrazně pokročili v boji proti obchodu se zbraněmi. Získali cenné informace o síti, která zásobuje teroristické skupiny po celém světě - počínaje afghánskou Al-Kajdou přes filipínskou gerilu Abú Sajáfa až po africké rebely. V jejím čele stojí 'Osamělý vlk' - bývalý sovětský voják Viktor But. Bát se musí kvůli blízkému spolupracovníkovi, který o něm předával informace a nedávno jej uvěznili v Belgii.

Ohromnou říši obchodu se zbraněmi, v jejímž čele But stojí, se americké výzvědné služby snaží zničit již tři roky. Podle čtyř zpráv bezpečnostní komise OSN o obchodu se zbraněmi, zveřejněných od prosince 2000, kšeftoval But se zbraněmi koupenými v bývalém východním bloku, zejména v Bulharsku a Rumunsku.

Dodávky bývalého důstojníka sovětské armády, který doposud měl svou základnu ve Spojených arabských emirátech, většinou mířily do zemí, na něž bylo uvaleno zbrojní embargo.

"Jeho síť je unikátní kvůli schopnosti dodat výkonné zbraňové systémy prakticky kamkoli ve světě," míní vyšetřovatelé OSN, USA a Velké Británie, kteří na případu spolupracují.

But byl dlouho podezříván z dodávek zbraní pro afghánský Taliban. Výzvědné služby proto nejen v Afghánistánu sbíraly infomace o jeho aktivitách v době před loňským útokem teroristů na New York a Washington. Agenti zjistili, že But dovezl zbraně do Afghánistánu nedlouho před 11. zářím.

"Je mnoho lidí, kteří mohou dodávat zbraně do Afriky nebo Afghánistánu. Ale jen na prstech jedné ruky spočítáte, kdo může dodávat důležité zbraňové systémy velmi rychle. Viktor But je v čele tohoto seznamu," tvrdí Lee S. Wolosky, který vedl mezinárodní operace proti Butovi během vlády prezidenta Clintona.

BUT - OSAMĚLÝ VLK

Podle zprávy OSN se Viktor But narodil v roce 1969 v Dušanbe v Tádžikistánu. Vystudoval moskevský vojenský institut cizích jazyků. Působil coby důstojník v sovětských leteckých silách. Používá nejméně pět pasů, plynně hovoří šesti jazyky. Je znám jako Osamělý vlk, protože nejradši pracuje sám. Má malou, podsaditou postavu a nosí hustý knírek.

Cenné informace o vnitřní struktuře a fungování Butovy sítě poskytl úřadům jeho blízký spolupracovník Keňan Sandživán Ruprah. Ten byl uvězněn v Belgii kvůli podezření z organizování zločinů a za používání falešného pasu.

OSN v roce 2001 zařadila Buta a Rupraha na seznam lidí, kteří nesmí cestovat po světě. Stalo se tak kvůli vazbám obou mužů na africké rebely v Libérii a Sierra Leone.

Keňan byl v kontaktu s americkými vyšetřovateli ještě před svým uvězněním. Předával jim informace o Butovi a jeho obchodech s Al-Kajdou a Talibanem. Na možnost zatčení v Belgii ovšem nebyl upozorněn, protože Američané s ním neuzavřeli žádnou dohodu.

Ruprah byl pro Buta cenný, protože měl kontakty na nelegální obchod s diamanty v západní Africe. Domlouval podmínky plateb za dodávky zbraní do afrických zemí Sierra Leone, Konga a Angoly, které obvykle platí diamanty. Na africkou síť, kde lze prodat jakoukoli cennou komoditu, je napojena i většina teroristických organizací včetně Al-Kajdy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video