Obchod se slonovinou je zlatý důl pro teroristy, tvrdí ochránci

Obchod se slonovinou je zlatý důl pro teroristy, tvrdí ochránci | foto: Martin Veselý, MF DNES

Obchod se slonovinou je zlatý důl pro teroristy. Nahradil krvavé diamanty

  • 12
Okolo financování somálských milicí Šabáb, které stojí za nedávným teroristickým útokem v Nairobi, panuje mnoho otazníků. Ochránci přírody nyní přišli s neobvyklou, ale podle všeho opodstatněnou teorií. Podobné teroristické skupinky se podle nich přiživují na obchodování se slonovinou.

Jiný pohled na možný zdroj financí Šabábu a jim podobných skupin představila Liga na ochranu slonů (EAL), podle které se mezi překupníky přezdívá slonovině "bílé zlato džihádu". Andrea Crosta, ředitel EAL, pro server independent.co.uk uvedl, že až 40 procent všech příjmů Šabábu plyne z pytláctví a obchodu se slonovinou.

Vysoká poptávka po sloních klech, kterou podporuje zejména Čína, v posledních desítkách letech stále výrazněji zasahuje do sloních populací v Africe. Ochránci přírody v Senegalu a Sieře Leone například hlásí, že sloni jsou zde na prahu vyhynutí. V Africe bylo jen za poslední rok zabito na 30 tisíc slonů. Lovci vyrážejí do terénu vybaveni AK-47 nebo šípy s jedem. Nejprve zabíjejí dospělé slony, kteří mají tendenci bránit slabší jedince. Následně pak vybijí všechny ostatní. Jen pro představu – sloní populace v Keni čítala v 80. letech na 167 tisíc jedinců, nyní jich zde žije pouhých 35 tisíc.

Stoupenci milicí Šabáb jsou strůjci útoku v Nairobi

Podle ochránců přírody je zřejmé, že se na obchodu se slonovinou přiživuje i Šabáb. Odměny jsou totiž vysoké. Samotní pytláci běžně dostávají až 100 dolarů za kilogram slonoviny (asi 1 800 korun). Cena však rapidně roste při postupu po překupnickém řetězu. Na konečném trhu, kterým je ve většině případů již zmíněná Čína, se za kilo slonoviny běžně platí kolem tří tisíc dolarů (asi 56 tisíc korun). Pokud si pytláci troufnou i na mnohem bedlivěji chráněného nosorožce, vydělají si ještě více. Za nosorožčí roh totiž zákazník platí okolo 65 tisíc dolarů za kilo (asi 1,2 milionu korun).

Slonovina jako obdoba krvavých diamantů

Nejhorší však je, že pytláci jsou za své činy jen zřídka potrestáni. Většinou se dostanou na svobodu díky malému úplatku nebo zaplacení pokuty. Výjimkou je případ pytláků ze Zimbabwe, kteří kyanidem otrávili 81 slonů. Soud je totiž na sklonku září poslal na 16 let do vězení (více o tomto případu čtěte zde).

"Tak jako všechny milice i Šabáb využije jakoukoli možnost, jak se jednoduše dostat k penězům," myslí si Paula Kahumbuová z organizace WildlifeDirect a dodává, že obchod se slonovinou je jen obdobou obchodu s takzvanými krvavými diamanty.

Tak se označují diamanty vytěžené ve válečné zóně nebo v oblasti ovládané vzbouřenci, kteří z jejich prodeje financují zbraně. Diamanty léta sponzorovaly války v afrických zemích, jako je Angola, Siera Leone, Demokratická republika Kongo či Libérie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue