Obce soupeří o pozici na mapě kraje

N o v ý J i č í n - Několik měst z okresu Nový Jičín se pustilo do boje o budoucí postavení v kraji. V rámci reformy státní správy chtějí proto získat nové pravomoci a stát se významnými centry úřadů. Pokud se jim to ale nepodaří, budou se muset zřejmě smířit s tím, že budou na mapě kraje patřit mezi zapadlé oblasti. Ministerští úředníci chtějí, aby správních center, která by měla nahradit okresní úřady, bylo méně, než původně plánovali.
V žádném jiném z okresů Ostravského kraje není tolik měst, která mají ambici stát se novými středisky, avšak nevyhovují požadavku pražských úředníků, že musí mít pod sebou patnáct tisíc obyvatel. Tento problém řeší Fulnek, Odry, Příbor a Vítkov. Z  dalších okresů Dobrá u Frýdku-Místku, opavské Kravaře a Vrbno pod Pradědem z Bruntálska.

Nespokojené obce v kraji:

Dobrá 
(Frýdecko)

Fulnek (Novojičínsko)

Odry (Novojičínsko)

Příbor (Novojičínsko)

Vítkov
Opavsko)

Kravaře (Opavsko)

Vrbno pod Pradědem (Bruntálsko)

"Vzhledem k tomu, že je to asi nepřekonatelná bariéra, sháníme další obce," řekl starosta Příboru Milan Strakoš. "Pokud neuspějeme, přijdeme asi i o zavedené kompetence jako kontaktní místo sociálních dávek.

Několik tisíc lidí by pak  muselo dojíždět až do Nového Jičína," uvedl starosta. Podotkl, že město chce do svého obvodu zlákat obec Albrechtičky. Bez ohledu na to, jak to dopadne, však bude trvat na svém. "Nejde jen o úřady, ale o nová pracovní místa, rozvoj kultury, obchodu, lepší dopravní spojení," uvedl.

Starosta Albrechtiček Václav Pavlík řekl, že snaha Příboru je marná. "Již před časem jsme udělali v obci referendum, ze kterého vyplynulo, že sedmdesát procent lidí chce pod Nový Jičín. Zastupitelstvo tento názor přijalo," uvedl.

Vítkov měl štěstí a jedna obec navíc mu zvýšila šance. "Zastupitelstvo Radkova, která má pět set obyvatel, se již vyjádřilo, že chce k nám. Tím pádem nám bude chybět jen asi šest set obyvatel," sdělil starosta Pavel Smolka. Upozornil, že v první fázi nestavěli úředníci velikost obvodu jako nejdůležitější kritérium, ale tvrdili, že budou zohledňovat také vzdálenost od správního centra.

Vítkovsko, které je z jedné strany ohraničeno vojenským prostorem Libavá, je specifické malou hustotou obyvatel a také vysokou nezaměstnaností. Podle původního návrhu, který připravili pražští úředníci, mělo být rozděleno mezi Opavu
a Bruntál. "Kdybychom připadli Opavě, neměli bychom zřejmě ani moc šanci dosáhnout na programy na podporu zaměstnanosti. Opava má totiž nezaměstnanost kolem deseti procent, u nás je to téměř jednou tolik," tvrdil Smolka.

Místostarosta Oder Jiří Vlček míní, že když ministerstvo striktně trvá na počtu obyvatel, dělá špatně. "Vedení obce pracuje na studii, kterou chce přesvědčit, proč by měly být Odry samostatným obvodem, i kdyby neměly patnáct set lidí," uvedl Vlček. Vedení obce jedná i se sousedím Fulnekem, které je v podobné situaci. Má však ještě méně obyvatel a není vyloučeno, že právě tato města se budou muset spolu nakonec dohodnout a utvořit jeden celek.

Úředníci z odboru ministerstva vnitra kvůli reformě veřejné správy vyzvali starosty, aby do konce měsíce navrhli, jak se chtějí do kritéria počtu obyvatel vejít. Je několik možností. Přesvědčit některé přilehlé obce, které se dosud hlásily k jinému správnímu obvodu, aby přešly k nim.

Vyjednat se sousedním městem, které má stejné ambice, že vytvoří jeden správní obvod. Na tom se již dříve domluvil například Bílovec se Studénkou. Ostatní města však zatím nejeví ochotu se spojovat. Naopak starostové jsou rozhodnuti bojovat za to, aby se stali středisky bez ohledu na počet obyvatel.

"Zdůvodníme, proč trváme na svém," říkají. "Výjimky budou možné jen ve zcela zásadně zdůvodnitelných případech. Například kvůli velké vzdálenosti k jiné pověřené obci," upozornil ředitel odboru pro reformu Jiří Marek. Novojičínský přednosta Josef Svoboda  míní, že starostům nejde jen o to, aby města měla blízko úřady, ale o prestiž.

"Vždyť mnozí ani neví, kam by nové úřady nastěhovali. Nejsou na to připraveni. Bude to i finančně náročné," uvedl. Sám ale navrhl v okrese deset měst, která by pro funkci pověřeného města třetí kategorie připadala v úvahu. Tento počet se již scvrkl na osm.

Pražští úředníci však nejsou spokojeni.  V jedné fázi chtěli na Novojičínsku vytvořit jen čtyři obvody a poté pět. Vše by mělo být jasné během několika měsíců tak, aby od příštího roku mohl nový systém bez okresních úřadů začít fungovat. Rozpory má řešit Poslanecká sněmovna.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video