Obce si na alternativní tresty netroufají

Střední Morava - Mnoho práce navíc. Takto charakterizují starostové většiny obcí pomoc odsouzených k alternativním trestům, kteří by jim měli vlastně pomoci. Nabízené pracovníky proto soudům odmítají. Větší města potrestané zaměstnávají, ale žádné nadšení ani tady nepanuje. I když mnozí starostové přiznávají, že myšlenka veřejně prospěšných prací je dobrá, sami v obci odsouzené nechtějí. Museli by na ně dohlížet, aby zadanou práci udělali dobře. A na to nemají lidi.

"Kdyby to byl člověk od nás z obce, který měl třeba automobilovou nehodu, tak si samozřejmě trest odpracuje u nás. Ale jinak jsme o odsouzené ani nežádali, protože si myslím, že je s nimi víc starostí než třeba s nezaměstnanými z úřadů práce. Ty si naopak bereme pravidelně a jsme s nimi spokojeni," míní například starosta Oplocan na Přerovsku Karel Šálek.

"V malé obci, kde je neuvolněný starosta, tam se skutečně těžko domlouvá s odsouzenými. Navíc obce musejí odsouzeným zajistit pracovní pomůcky jako třeba rukavice a lopaty, takže se nedivím, že mnohé malé obce na sebe nechtějí takovou zodpovědnost brát," řekl vedoucí referátu vnitřních věcí na Okresním úřadě v Přerově Otakar Pavlíček.

Největší zájem o odsouzené tak mají ve větších obcích a především ve městech. Například město Olomouc zaměstnává nejvíce odsouzených v kraji. "Vždy na začátku roku nám městské organizace napíší, kolik lidí zaměstnají. Většinou je to asi 30 lidí za rok," uvedl Eduard Křiklava z magistrátu města.

Hodně odsouzených zaměstnají také v Přerově. "Letos požádali o 15 lidí a dalších 5 budou potřebovat v zimě," uvedl Pavlíček. "Je jasné, že mnohem větší zájem o odsouzené mají města nebo větší obce. Mají pro odsouzené víc práce, a navíc malé vesnice se bojí, že odsouzené neuhlídají," míní Pavlíček, který shromažďuje žádosti obcí o pracovníky z řad odsouzených.

Soudci ukládají rok od roku stále víc alternativních trestů. "Zatímco před dvěma či třemi lety soudci uložili tak 1 či 2 alternativní tresty za rok, loni už jsme z okresního soudu měli přes 50 odsouzených lidí s počtem 8800 hodin k odpracování," řekl Pavlíček.

V Olomouci začal první provinilec pracovat už na podzim roku 1996. Od té doby si svůj trest v městských organizacích odpracovalo 90 lidí, z toho deset nakonec muselo stejně do vězení. "Odsouzení chodí nepravidelně, jsou až na výjimky nespolehliví. Je těžké říct, jestli jejich práce má pro nás nějaký přínos," popisuje zkušenosti ředitel olomouckých městských hřbitovů Igor Kleiner.

Najdou se však i obce, které o práci odsouzených zájem mají. "Už druhým rokem žádáme o jednoho pracovníka, protože bychom potřebovali vyčistit zanesený potok a příkopy. Zatím nám ale okres nikoho nedodal. Je to škoda, protože na jednoho bychom si troufali," řekl například starosta Tučína Arnošt Dvořák.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video