Města se snaží maximálně zabránit riziku, že se z prodávaného domu stane ubytovna. Na archivním snímku ubytovna ve Varnsdorfu

Města se snaží maximálně zabránit riziku, že se z prodávaného domu stane ubytovna. Na archivním snímku ubytovna ve Varnsdorfu | foto: Karel Pešek, MF DNES

Obce na severu Čech hlídají prodeje nemovitostí, nechtějí ubytovny

  • 77
Radnice měst i obcí na severu Čech se dostávají do poněkud paranoidní situace. Kvůli napětí mezi Romy a většinovou společností úzkostlivě hlídají každý prodej nemovitosti, ve které by případně mohla vzniknout ubytovna. Podbořany dokonce kupují ubytovny zpátky.

Po obavách v Trmicích nebo na Severní Terase v Ústí nad Labem se podobný strach z Romů objevil nyní v Lounech. V dobrovolné dražbě tam kraj prodal bývalý hotel Gráf. A mezi lidmi se ihned rozšířily obavy, že do hotelu se nastěhují neplatiči a nepřizpůsobiví obyvatelé.

Ve čtvrtek se kvůli tomu narychlo sešli zástupci lounské radnice a sousedních Černčic s Janem Kozákem, jednatelem společnosti, která Gráf koupila.

Kontroly

Tam, kde už ubytovny fungují, zpřísňují města jejich kontroly. Jedna z nich v Ústí na Střekově například odhalila nejen auto s falešnou registrační značkou, ale také hodně lidí, kteří v ubytovně vůbec nebyli přihlášení.
Víc lidí, než kolik je oficiálně přihlášených, odhalila také kontrola v polovině září v ubytovnách ve Varnsdorfu. Úředníci radnice při tom navíc zjistili, že v hotelu Sport, nejproblémovější ubytovně ve městě, došlo bez povolení k různým stavebním úpravám – některé pokoje se načerno změnily v kuchyně, v rozporu s projektem vznikly v podkroví nové byty. Majitel porušuje i požární předpisy a čeká ho pokuta.
Vedle vlastních opatření touží radnice a starostové také po změně zákonů a předpisů, které by umožnily větší kontrolu dlužníků a problémových skupin. "Je škoda, že neexistují hygienické normy, které říkají, kolik lidí může bydlet v jednom bytě," popsal jednu z tradičních výhrad radnic starosta Rumburku Jaroslav Sykáček.
V Libočanech na Žatecku zase lidé ví o podivných rozdílech v nájmech: "Za normální byt 3+1 se platí nájem asi 2,5 tisíce. Ale čtyři lidé stěsnaní v 1+1 platí nájem 8,5 tisíc měsíčně," uvádí příklad starosta Jiří Hudeček. I proto radnice chtějí, aby nové sociální zákony garantovaly takový příspěvek na nájem, jaký bývá v lokalitě obvyklý.

"Ubezpečil nás, že hotel nekupovali s cílem udělat z něj ubytovnu. Ale je třeba to hlídat," komentoval setkání místostarosta Loun Pavel Csonka.

Přestože v lounském okrese k žádným sociálním nepokojům nedošlo, preventivní opatření, jak jim sami říkají, dělají i další zdejší města a obce.

Například Libočany na Žatecku nechtěly už před časem riskovat příliv nepřizpůsobivých obyvatel odjinud, a tak bývalou ubytovnu obec sama koupila a nyní ji na své náklady přestavuje na malometrážní byty. Nebudou pro sociálně slabé.

Podbořany kupují ubytovny zpátky a jednu zboří

Podbořany už několik problémových situací kvůli lidem z ubytoven mají za sebou. Proto je nyní od majitele vykoupí zpátky. Dvě budovy, které kdysi sloužily armádě, převezme město v pondělí.

"Jedna ubytovna je uvnitř areálu kasáren, ale byla prázdná. Tu necháme zdemolovat a už máme developera, který pak pozemky nabídne jako stavební parcely. Druhá budova jako ubytovna už sloužila, bylo v ní asi šedesát míst. Nelze říct, že konkrétní problémy způsobovali konkrétní lidé z ubytovny," komentoval diplomaticky chování desítek lidí nastěhovaných z jiných měst místostarosta Podbořan Karel Honzl.

"Ale přílivu dalších problémových lidí a potenciálních problémů chceme raději předejít. Je možné, že některé zastupitele situace na Šluknovsku také ovlivnila," připustil Honzl.

Obec vrátí majiteli ubytoven stejné peníze, jako dostala

Podbořany za obě budovy zaplatí majiteli přes 15 milionů korun, tedy stejnou částku, kterou od něj za ubytovny před lety dostaly.

Preventivní vykoupení problematických objektů ale není úplnou novinkou. O tři prodávané paneláky v Obrnicích na Mostecku usilovala místní radnice už v roce 2007. Nakonec se jí je podařilo získat.

I opačný příklad, spekulaci s prázdnými domy, je možné najít na Mostecku. V Horním Jiřetíně stěhují do opuštěných domů realitní kanceláře i rodiny, které žijí jen ze sociálních dávek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video