Ústavní soud vyhověl stížnosti Klatov na novelu loterijního zákona. Ilustrační snímek

Ústavní soud vyhověl stížnosti Klatov na novelu loterijního zákona. Ilustrační snímek | foto: Karel Kopáč, MF DNES

Obce můžou zakázat videoloterijní terminály hned, rozhodl Ústavní soud

  • 178
Obce a města mohou vykázat videoloterijní terminály ze svého území okamžitě a nemusejí dodržovat přechodnou dobu. Novela loterijního zákona dosud umožňovala provozovat videoterminály povolené ministerstvem financí až do konce roku 2014. Sporný paragraf na návrh Klatov ve čtvrtek zrušil Ústavní soud.

Přechodnou dobu, kterou videoterminálům (výherním automatům napojeným přes síť na centrální dispečink) poskytoval loterijní zákon, u Ústavního soudu napadly kromě Klatov i další obce, například Židlochovice na Brněnsku. Podle samospráv novela bránila městům v účinné regulaci hazardu.

Napadené ustanovení podle nálezu soudce zpravodaje Miloslava Výborného zasahuje do ústavně garantovaného práva obcí na samosprávu. "Přičemž tento zásah nesledoval legitimní cíl," uvedl Výborný.

Ministerstvo financí uvedlo, že rozhodnutí soudu vítá, protože posílí právní jistotu. "Samozřejmě jej budeme respektovat. Nastolení dalšího postupu je odvislé od následné analýzy rozhodnutí Ústavního soudu," uvedl Jakub Haas z tiskového odboru ministerstva. Resort zřejmě bude muset v reakci na rozhodnutí soudu rušit ta povolení, která jsou v rozporu s obecními vyhláškami.

"Jsme rádi, že nám dalo rozhodnutí soudu za pravdu. K videoloterijním terminálům jsme dlouhodobě dávali stanovisko, že si je na území města nepřejeme. Nicméně ministerstvo financí je stabilně povolovalo přes nesouhlas města," řekl v ČT starosta Klatov Rudolf Salvetr.

Rozhodnutí soudu přivítaly také opoziční Věci veřejné. Předseda strany Vít Bárta uvedl, že VV žádají po ministerstvu financí zveřejnění seznamu všech videoloterijních terminálů v obcích. Strana v únoru podala na vládu kvůli toleranci hazardu trestní oznámení (více čtěte zde).

Provozovatelé loterií upozorňují na možné arbitráže

Ústavní soud už v roce 2011 přiznal obcím právo regulovat na svém území všechny typy výherních zařízení (například v nálezu k vyhlášce Chrastavy). Přechodná doba zakotvená v loterijním zákoně jim to však komplikovala. Původně měla platit až deset let, novela nakonec stanovila tříletou přechodnou dobu. Některé obce ale chtěly terminály rušit okamžitě.

Novela platí od začátku minulého roku. "Tříletá přechodná lhůta byla výsledkem dohody zákonodárců, loterijního průmyslu a Svazu měst a obcí ČR a ministerstvo financí ji muselo ze zákona respektovat, dokud Ústavní soud nerozhodne jinak," uvedl Haas.

Ministerstvo uvádí, že od začátku účinnosti novely loterijního zákona zrušilo téměř třicet tisíc herních povolení, z drtivé většiny právě videoterminálů. "Z obcí tak za poslední rok zmizela asi třetina těchto přístrojů. Zároveň se více než dvojnásobně zvýšily příjmy obcí z hazardu," dodal Haas.

Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů už ve středu vyjádřilo obavu, že pokud soud stížnosti Klatov vyhoví, Česku hrozí spory o náhradu škody v řádu miliard korun. "Varianta zrušení ochranného přechodného období je pro provozovatele centrálních loterních systémů absolutně nepřijatelná," uvedlo sdružení v prohlášení. Podle ústavních soudců ale provozovatelé loterií musejí počítat s rizikem změny podmínek podnikání.

Podle soudu ani obavy z možných arbitráží neopravňovaly stát k tomu, aby zavedl přechodnou dobu. "Tvrzení, podle něhož by rušení (či změna) vydaných povolení k provozování interaktivních videoloterijních terminálů mohlo vyústit v zahájení sporů podle mezinárodních dohod o podpoře a ochraně investic, není nijak podloženo a jedná se o pouhou spekulaci," napsali v nálezu ústavní soudci.

Provozovatelé loterií také tvrdí, že se sázkové hry přesunou na neregulovaný internet a do ilegality, klesnou daňové výnosy a zaniknou pracovní místa. Česku prý hrozí "drancování hazardní mafií".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video