Obce marně čekají na komunální volby

S t ř e d n í M o r a v a - Nic než roztrpčení prožívají lidé v některých obcích poté, co v úterý poslanci neschválili novelu zákona o obecních volbách. Obce, které na novou normu čekaly více než půl roku, aby si mohly zvolit obecní zastupitelstva, musejí nyní odložit volby o další měsíce. Obce nemohou volby uspořádat kvůli jinému zákonu od loňského srpna. Poslanci nesouhlasili s pozměňovacími návrhy, s nimiž jim novelu zákona vrátil Senát. Přijetí nových pravidel potřebují více než tři desítky obcí v tuzemsku.

Jen v Olomouckém kraji teď pět obcí musí počkat, až parlament schválí nový návrh, který připravuje ministerstvo vnitra. Parlament se nyní nemůže novelou dál zabývat, protože podle Ústavy musí volební zákon schválit obě komory ve stejném znění. Prostějovský poslanec Miloslav Vlček (ČSSD), který hlasoval proti senátní novele, soudí, že novou verzi zákona o obecních volbách by měla sněmovna přijmout ve zkráceném čtení už na své květnové schůzi. Olomoucký poslanec Tomáš Kvapil (KDU-ČSL), který senátní verzi zákona podpořil, je však na rozdíl od poslance Vlčka o něco skeptičtější: "Legislativní proces je takový, že to potrvá nejméně do léta. A to jsem optimista!"

Nejvíce zklamání prožívají v nově vzniklých obcích: Pavlovicích u Kojetína na Prostějovsku a v Kobylé nad Vidnávkou na Jesenicku. Lidé z Pavlovic u Kojetína, které dříve patřily k Mořicím, rozhodli o své samostatnosti loni v srpnu v referendu. Od ledna samostatnou obec řídí místo starosty pověřená správkyně, kterou jmenoval přednosta okresu. "Správkyně má velmi omezené pravomoci. O investicích ani nemluvím, nejhorší je, že nemůžeme zajistit ani běžný provoz obce," zlobí se Josef Novotný, člen přípravného výboru, který má obec pomoci dovést k prvním volbám.

Pavlovičtí mají problémy získávat finance, nemohou proto platit například náklady na energii či odpadové hospodářství. "Chtěli jsme také zavést nové osvětlení, protože nám tu svítí jen každé třetí světlo. Ale nemůžeme nic. Přitom lidé už jsou netrpěliví, rádi by viděli nějaké výsledky," posteskl si Novotný.

Kobylé, která se k 1. lednu odtrhla od Žulové, zatím také velí správce jmenovaný přednostkou okresu Jeseník. "Počítali jsme s provizoriem nejdéle do dubna, kdy jsme předpokládali, že budou volby," řekl správce a zároveň zástupce přednostky Libor Látal, který vidí nejbližší možný termín obecních voleb v září.

Správce Kobylé Libor Látal tvrdí, že kvůli odkládaným volbám bude třeba změnit strategii a zapojit do správcovství někoho z místních. "Práce je čím dál víc a několik hodin týdně mé přítomnosti v Kobylé nemůže stačit," řekl Látal. Obec nyní stojí před problémem, zda budovat nákladný vodovod, který ještě rozjednala Žulová. "Vypíšeme referendum, zda lidé vodovod chtějí. Investiční akce sám rozhodovat nemohu," vysvětlil Látal.

Radost z nepřijetí zákona o obecních volbách nemají ani v Polomi a Zábeštní Lhotě na Přerovsku a ve Vyšehoří na Šumpersku. V těchto malých obcích klesl počet členů zastupitelstva pod pět, který vyžaduje zákon o obcích. Někteří zastupitelé zemřeli, odstěhovali se, nebo na svou funkci rezignovali. Obce za ně nemají náhradu, protože tito členové kandidovali každý sám.

Zatímco v Zábešní Lhotě chybí jen jeden zastupitel, v Polomi a Vyšehoří potřebují zvolit tři. "Mám svázané ruce, protože mám dost omezené pravomoci," řekl starosta Vyšehoří Zdeněk Hroch. Veškeré věci, které musí schvalovat zastupitelstvo, odsouváme na pozdější dobu. "Já teď řídím jenom běžný chod obce, aby se zaplatily faktury, vyvezl odpad. To je všechno, co teď můžu dělat. Je potřeba schválit mimořádné investice jako vodovodní přípojku pro hřiště a opravu obecního bytu, a to sám nemohu, takže se bude stavět asi až v příštím roce," vypočítal Hroch.

Naopak starostka Polomi Ivana Kozáčková tvrdí, že v obci zatím kvůli neúplnému zastupitelstvu žádné komplikace nenastaly. "Fungujeme dobře i ve čtyřech, vždycky jsme se sešli a domluvili na tom, co bylo potřeba. Je to sice větší zodpovědnost, ale zvládnout se to dá," prohlásila Kozáčková.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video