Obce potřebují dotace na opravy hřišť, kanalizaci nebo chodníky. Chtějí změnit systém jejich přidělování. (Ilustrační snímek)

Obce potřebují dotace na opravy hřišť, kanalizaci nebo chodníky. Chtějí změnit systém jejich přidělování. (Ilustrační snímek) | foto: Marek Sviták, ČEZ

Obce chtějí odříznout politiky od rozdělování evropských peněz

  • 9
Obce ve Zlínském kraji požadují spravedlivější rozdělování evropských dotací. Starostové proto podepisují Druhou zlínskou výzvu, která má přinutit stát ke změně.

Když Jana Juřenčáková v roce 2006 ještě jako starostka Rokytnice přišla s návrhem, aby obce dostávaly více peněz z vybraných daní, moc šancí na úspěch jí nikdo nedával. Loni však zákon o přerozdělení daní podepsal prezident a od letoška platí.

Teď bývalá senátorka podporuje takzvanou Druhou zlínskou výzvu, která nemá za cíl nic menšího, než úplně překopat systém rozdělování evropských dotací.

Zjednodušeně řečeno chce, aby miliardy z Bruselu neproudily do různých koutů kraje přes regionální operační programy, které řídí politici. Navrhuje, aby většinu peněz (65 procent) dostávaly obce a města přímo podle předem daného klíče – například podle počtu obyvatel nebo nezaměstnanosti.

Druhá zlínská výzva už má stovky příznivců

Styčným bodem by měly být místní akční skupiny. "Jen tento systém může být spravedlivý. Bude znamenat i menší administrativu a eliminovat politický klientelismus a korupci," je přesvědčená Juřenčáková.

Druhou zlínskou výzvu podepsalo už 700 lidí, především starostů z celé republiky. Až bude podpisů tisíc, dostane požadavek na stůl premiér Petr Nečas.

"Současný systém je nepřehledný a složitý. Na dotace dosáhne jen někdo a peníze nejdou vždy tam, kde jsou skutečně potřeba," poznamenal starosta Březnice Josef Hutěčka.

V obci potřebuje asi čtyři miliony korun na výstavbu nutných chodníků a rád by na ně získal evropské peníze. Netuší však, jestli s žádostí uspěje, protože už dříve nepochodil.

Ve hře jsou stovky miliard

"Některé obce získaly desítky milionů korun a některé nic. A není to tím, že by předkládaly lepší či horší projekty," naznačil starosta Želechovic Michal Špendlík.

Česká republika bude čerpat v období 2014 až 2020 několik set miliard korun na podporu regionů, takže se hraje opravdu o hodně. Situace je nyní hodně nepřehledná, protože vláda před časem rozhodla, že regionální operační programy zruší a vytvoří integrované operační programy.

Rozdíl by byl v tom, že by o eurodotacích zřejmě rozhodovali úředníci v Praze, nikoliv v regionech.

Ministerstvo pro místní rozvoj říká, že bude při rozdělování dotací spolupracovat se zástupci krajů, měs i obcí, takže jejich požadavky budou zohledněny.

"Rozsah přidělených finančních prostředků bude záviset nejen na celkové částce na dotace, ale zejména musí vycházet z potřeb v daných regionech," upřesnil Marek Ženkl z odboru komunikace ministerstva pro místní rozvoj.

Výši podpory na jednotlivé programy bude ministerstvo ještě upřesňovat, mimo jiné i s Evropskou komisí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue