Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil | foto: iDNES.cz

Občanský zákoník znemožní státu dělat z postižených navždy nesvépravné

  • 42
Už v roce 2013 by mohla začít platit nejzásadnější novinka v českých zákonech za poslední desítky let. Nový občanský zákoník totiž mění pravidla pro uzavírání smluv, dědické řízení, převody bytů nebo omezení svéprávností. Změny se tak dotknou doslova každého.

"Jde o zdánlivé banality, které se ale dotýkají každodenního života všech občanů," popsal důležitost nového zákona ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Na tiskové konferenci ho podpořil premiér Petr Nečas. Zdůraznil, že on sám tento zákon považuje za zřejmě nejzásadnější legislativní úpravu jeho volebního období.

Jednou ze změn, která má zvýšit práva občanů, je například úprava odebírání svéprávnosti. V současné době žije v Česku 35 tisíc lidí, které soud zbavil svéprávnosti a kteří nemohou činit žádné právní úkony.

"Dodnes u nás platí také velmi nehumánní socialistická praxe, kdy máme obrovské množství lidí zbavených způsobilosti k právním úkonům soudem. Platné občanské právo bohužel odráží filozofii totalitního státu," popsal tento tristní stav již dříve ministr.

Zbaven svéprávnosti, ale na co?

Problém je totiž v tom, že soud svým rozhodnutím o zbavení způsobilosti doposud omezoval všechny oblasti života člověka, třeba mentálně postiženého. Nový zákon ale nařizuje, aby se soud podrobně zabýval konkrétními úkony a nevynášel generální verdikty. V budoucnu tak bude muset přesně vymezit, v jakých oblastech se svéprávnost omezuje a proč.

Stejné skupině lidí má pomoci také další úprava. Pokud například nemocný člověk ví, že se jeho duševní stav bude neustále zhoršovat, nezbývá mu nyní nic jiného než čekat, až přestane reálně uvažovat, soud ho zbaví svéprávnosti a také mu určí opatrovníka. Ten pak bude za něj rozhodovat. Nový zákon ale takovým lidem umožní, aby si už předem zvolili, kdo má být jejich zákonný zástupce.

Nový zákon sepisovali odborníci deset let a poprvé se dostal do Sněmovny už v roce 2009, kdy ho ale poslanci neprojednali. Nyní o něm bude vláda jednat 18. května a na podzim se dostane na stůl poslancům. Podle Nečase by měl být také do konce roku schválen. Pak budou mít soudy ještě jeden rok na jeho "vyzkoušení" a v roce 2013 podle něj začnou soudit.

Opoziční ČSSD sice uznává, že zákon obsahuje mnoho pozitivního, přesto se jí postup vlády nelíbí. Jiří Dientsbier například tvrdí, že změna znejistí současné majetkové vztahy a bude trvat i deset let, než se norma zažije. Sociálním demokratům také vadí, že strany vládní koalice s nimi novelu málo konzultovaly a žádají ustavení nové expertní komise i s jejich účastí.

Co se také změní

Ztráta radosti z dovolené  - Rekreant bude mít nově právo na odškodnění, když cestovní kancelář neposkytne, co slíbila - třeba pokoj s výhledem na moře.

Dědictví s podmínkou - Člověk bude moci dát do závěti podmínku. Bude například moci odkázat dům synovi jen s podmínkou, že se o dům bude starat a jemu v něm umožní bydlet. Rozšiřuje se také okruh dědiců na další příbuzné. Ubude případů, kdy majetek propadne státu. 

Už v 16 letech může dítě požádat o přiznání  zletilosti - Pokud mladý člověk přesvědčí soud, může se stát zcela svéprávným a uzavírat smlouvy i podnikat bez omezení. Na alkohol a řízení auta si ale bude muset počkat.

Přechod nájmu bytu na příbuzné bude složitější - Nový zákoník zamezí praxi, kdy babička přihlásí do městského bytu vnuka a ten ho pak může užívat i po její smrti a nájemní smlouvu dál předávat. "Vnuk" bude moci podle nové úpravy vy bytě zůstat jen dva roky, pak mu nájem skončí.

Cena zvláštní obliby - Když vám někdo úmyslně zničí například rodinnou fotografii, která má pro vás obrovskou hodnotu, bude vám muset zaplatit takzvanou "cenu zvláštní obliby". Podle dnešního práva máte nárok maximálně na výrobní cenu fotografie.

Dům i pozemek, jeden vlastník - Už nemá být možné, aby dům a pozemek měly dva vlastníky. Předejde se spoustě sporů, kdy jeden nechce pustit druhého do domu přes svou zahradu


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue