Ministr spravedlnosti Pospíšil chce projednávat zákon ve Sněmovně, aby byl „hotový“ pro další vládu.

Ministr spravedlnosti Pospíšil chce projednávat zákon ve Sněmovně, aby byl „hotový“ pro další vládu.

Občanský zákoník do voleb neprosadíme, přiznala odcházející vláda

  • 19
Odstupující Topolánkova vláda vzdala prosazení nového občanského zákoníku do voleb. Osm let připravovaná norma má nahradit zastaralé zákony z roku 1964. Ministr spravedlnosti Pospíšil ale chce zákoník ve Sněmovně připravit pro schválení v následujícím volebním období. Podle ČSSD je návrh nemoderní a přináší problémy.

Vláda na dnešním jednání návrh občanského zákoníku schválila, což odstupující premiér Mirek Topolánek označil za "průlomovou záležitost".

Připustil ale, že není šance zákoník do podzimních voleb prosadit ve Sněmovně. Doufá, že předlohy se ujme nový politický kabinet.

Kdo kodex připravoval?

Komisi, která měla přepracování občanského zákoníku na starosti, tvořilo 15 odborníků z různých právnických profesí. Vedli je profesor Karel Eliáš a docentka Michaela Zuklínová, kteří se rozhodli navázat na připravovaný zákoník z roku 1937, jenž nikdy nebyl přijat. Nový kodex se skládá z celkem takřka tří tisíc paragrafů.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil slíbil, že ještě do voleb vyvolá ve Sněmovně diskusi, která by měla vyřešit sporné body a připravit "hotový zákon" pro následující kabinet.

"Já doufám, že se nám podaří první čtení před prázdninami," řekl po jednání vlády ministr. 

"Doufám, že příští vláda se toho ujme a předloží to jako vládní návrh. Pokud ne a já budu poslancem, tak se toho ujmu a předložím to jako poslanecký návrh," dodal Pospíšil.

Ministr doplnil, že by se legislativní cesta zákoníku mohla podobat
procesu schvalování současného trestního kodexu. Také ten předala bývalá vláda své nástupkyni.

ČSSD vadí nemodernost a složitost

Nový občanský zákoník právníci připravovali osm let. Podle Pospíšila je výsledkem přehledné a logické sjednocení soukromého práva do jediného kodexu. Zákoník upravuje tři základní okruhy - rodinu, vlastnictví a smlouvy.

Pro sociální demokraty je kodex v současné podobě nepřijatelný. ČSSD se nelíbí, že zákoník, s jehož tvorbou v roce 2001 začala, je příliš inspirován normami, které platily do roku 1937.

"Návrh občanského zákoníku nerespektuje skutečný život, stávající problémy neřeší a naopak přináší nové," míní sociální demokraté.

Podle ČSSD se zákoník například málo zabývá uzavíráním smluv přes internet a ochranou spotřebitele. Naopak prý zbytečně řeší dnes nepodstatné zemědělské činnosti, jako je právo pastvy či průhonu dobytka.

ČSSD vadí i přílišná diskontinuita se současným právním systémem. Ta podle sociálních demokratů povede k narušení tzv. judiktury (dřívější rozhodnutí soudů, které současný zákoník upřesňovaly a vykládaly). Výsledkem podle nich bude ještě vyšší nepředvídatelnost soudního rozhodnutí, než panuje dnes.

Co měl změnit nový občanský zákoník

Mezi novinkami, které kodex zavádí, je například možnost osvojit i zletilou osobu či právo zříci se dědictví. Některé typy smluv nebude nutné uzavírat písemně. Zákoník také stanoví, že zvíře není věc.

Kodex se dále zabývá například zákazem lichvy, posílením práv pacientů či odstraněním tvrdosti v úpravě výživného rozvedeného manžela.

Nový občanský zákoník má zrušit například i limity pro náhradu škody lidem, kteří například v práci utrpěli zranění. Současná hranice v řádu statisíců je podle Pospíšila nedůstojná.

Norma také upouští od možnosti úplného zbavení svéprávnosti, které by se nadále omezovalo pouze na určité oblasti.

 

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video