Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Michal Růžička, MAFRA

Stát chce učit kritickému myšlení. V Domě demokracie za 100 milionů ročně

  • 674
Významná část Čechů selhává ve schopnosti obstarávat si relevantní informace nebo rozlišit neověřené poplašné zprávy od těch pravdivých. Tvrdí to ministerstvo školství, které chce Čechy přivést ke kritickému myšlení pomocí nové instituce s názvem Dům demokracie a lidských práv.

„Bude to zbytečná instituce se zbytečnými výdaji, a ještě k tomu bude vyrábět jednu pravdu,“ řekl Lidovým novinám zdroj obeznámený s plány. Podle ministerských odhadů by provoz nové instituce měl ročně stát 30 až 40 milionů korun. V ideálním případě se počítá s až 100 miliony za rok.

Návrh je zatím v meziresortním připomínkovém řízení. Koncepce občanského vzdělávání by měla být vládě předložena do konce února 2017. „Nyní je klíčové najít podporu pro toto téma na úrovni vlády. Hovořit o institucionálním ukotvení je nyní předčasné,“ sdělila vedoucí oddělení komunikace ministerstva Klára Bílá.

Podkladový materiál ovšem počítá s tím, že nový úřad vznikne ještě během aktuálního volebního období díky nařízení ministryně Kateřiny Valachové. Až později by ho měl „zabetonovat“ zákon.

Předseda poslanců KDU-ČSL Jiří Mihola považuje založení Domu demokracie za špatné řešení. Přitom je hlavním iniciátorem záměru, aby se kritické myšlení Čechů začalo systematicky tříbit.

„Mluvíme tu o penězích daňových poplatníků, ne o soukromých zdrojích. Proto je třeba podporovat různé názorové skupiny ve společnosti. Ustavit jednu instituci, která bude spadat pod jedno ministerstvo, považuji za nešťastné a riskantní,“ řekl Mihola Lidovým novinám.

Občanské vzdělávání si totiž podle něj hodně lidí plete s politickou výchovou v době komunismu. „Přitom občanské vzdělávání nemá hlásat jednu pravdu, ale naopak ukázat lidem, že je potřeba myslet kriticky, ověřovat si informace a dělat si vlastní názor. Proto musíte mít různé zdroje informací, ne aby zde byla státní instituce, která to jako jediná za státní peníze bude dělat. To bychom se vraceli do minulosti,“ doplnil poslanec.

Poslanecká sněmovna už před dvěma lety přijala na Miholův podnět usnesení, ve kterém vyzvala vládu, aby vytvořila podmínky pro neideologickou výchovu občanů. Už tehdy s tím řada poslanců měla problém, hodně z nich bylo z ČSSD a KSČM.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video