Volby na gymnáziu Voděradská v Praze. (29. května 2010)

Volby na gymnáziu Voděradská v Praze. (29. května 2010) | foto: Ondřej Vetiška, iDNES.cz

Občanské iniciativy: Volby dopadly dobře, máme na tom svůj podíl

  • 86
Občanské iniciativy, které před volbami vyzývaly, aby šli lidé volit nebo aby kroužkovali na kandidátkách odspoda, jsou spokojené. Květnové volby totiž křesla ve Sněmovně pořádně zamíchaly a v dolní komoře parlamentu bude sedět více než polovina nových lidí. Politici, kteří lidem leželi v žaludku, navíc odstoupili.

Snad nejvíce byla slyšet iniciativa Vyměňte politiky, pro kterou natočili agitační klipy například Dan Bárta, David Koller, Viktor Preiss nebo Aneta Langerová. - (více o iniciativě čtěte zde)

"Výsledky voleb do Poslanecké sněmovny jasně ukázaly politickému establishmentu, že český volič si nenechá líbit arogantní a korupční jednání politických stran. Ukázalo se, kdo tu skutečně rozhoduje - my občané," míní jeden ze zakladatelů iniciativy David Seibert.

Jeho iniciativa k tomu prý významně přispěla, "Týden před volbami o iniciativě vědělo 42 procent voličů. Naším cílem bylo volit nové politické strany a tváře, takže to co děláme, má smysl," vzkázal.

Přesuny ve stranách i ve Sněmovně

"Dvě největší strany, které zde zavedly naprosto nepřijatelnou politickou kulturu, ztratily velkou část svých voličů. ODS ztratila 44 procent hlasů a ČSSD 33 procent. Voliči se rozhodli podpořit politické strany, které doposud zastoupení ve Sněmovně neměly a využili možnosti preferenčních hlasů k tomu, aby vyšachovali z poslaneckých řad některé osoby, které svým jednáním diskreditovaly českou politiku," pochvaluje si Seibert s tím, že příkladem je Ivan Langer z ODS či Pavel Severa z TOP 09.

Ve Sněmovně zasedne celkem 114 nových poslanců z 200, což je pro Českou republiku neobvyklá změna. Někteří předsedové stran navíc po zveřejnění výsledků rezignovali, což může podle Seiberta vést ke změnám ve stranách a ke konstruktivnější politice.

"Je jen škoda, že se do Sněmovny neprosadily další politické strany, které nejsou zatíženy minulostí svých představitelů nebo svou netransparentností," uzavřel Seibert s tím, že iniciativa chce dále tlačit na parlamentní strany, aby se chovaly zodpovědně.

Kroužky fungovaly nejvíce, míní Janouch

František Janouch, Iniciátor kroužkovací akce Defenestrace 2010 považuje letošní volební výsledky za velký úspěch.

"Jsem nadmíru spokojen s tím, jak se voliči chopili kroužkování. Před volbami jsme si říkali, že jestli se povede sundat jednoho politika, bude to dobré. Do Sněmovny se ale dostala spousta nových tváří, neprošel Langer, odešel Bém," bilancuje Janouch.

Podle něj Defenestrace 2010 jako jediná poradila voličům fungující variantu. "Jednoduše zakroužkovat poslední čtyři kandidáty. A letošní výsledky ukázaly, že to funguje, Vytvořil se precedent, který podle mého vejde do českého politického folkloru, protože lidem se to zalíbilo. Nad politiky jsme pověsili Damoklův meč," míní Janouch.

I herec Jiří Mádl je přesvědčený, že agitace s názvem Přemluv bábu a dědu pomohla k úspěchu pravicových stran.

"Z výsledků jsem nadšený a zároveň i velmi překvapený. S blížícími se volbami jsem myslel, že pravice jen zmírňuje svou porážku. Pokládám tyto volby za zlomové," uvedl pro deník Metro s tím, že i jeho klip, který natočil s Marthou Issovou, tomu zřejmě pomohl. "Minimálně po nás vznikly další aktivity a přineslo to svůj výsledek," dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video