Občanská válka vyhnala už milion lidí

  • 5
Tak trochu stranou zájmu světa se už několik měsíců bojuje v africkém Pobřeží slonoviny. V občanské válce, kterou odstartoval zářijový pokus o převrat, zahynuly stovky lidí a přes milion jich muselo opustit domovy. Francie vyslala do své bývalé kolonie už několik tisíců vojáků. Ve čtvrtek jich přijelo dalších 450.

Před francouzským velvyslanectvím v obchodním centru země Abidžanu znovu demonstrovalo na 10 tisíc příznivců prezidenta Laurenta Gbagba. Protestovali proti mírové dohodě, kterou vláda a povstalci podepsali před dvěma týdny v Paříži.

Představitelé OSN navštívili Pobřeží slonoviny v prosinci. V třicetistránkové zprávě dokazují, že komanda smrti operující v Pobřeží slonoviny jsou napojena na úřady země. Mluvčí prezidenta obvinění odmítl jako nepodložené a nespravedlivé.

Podle OSN se v Abidžanu našla těla popravených lidí. Mluvčí francouzské armády sdělil, že posily zvýší počet příslušníků francouzské armády a polovojenské policie na tři tisíce.

Francouzské bezpečnostní oddíly mají především chránit zbývající francouzské občany, kteří ještě z Pobřeží slonoviny neodjeli. Z dvaceti tisíc jich zůstává zhruba dvanáct, uvádí ČTK.

Kvůli protestům nefunguje už téměř dva týdny většina škol v Abidžanu. Z obav před rabováním se zavřely i banky a obchody v centru města.

Válka dopadla na kakao i uprchlíky
Koncem září se skupiny rebelů pokusily v Abidžanu o převrat. Stál za ním bývalý diktátor generál Robert Guei. Vzbouřenci postupně ovládli severní část země. Západní státy odtud evakuovaly své občany a vyslaly do Pobřeží armádu.

Předvoj francouzských vojáků dorazil už tři dny po převratu. Podle Paříže mají zajistit bezpečnost francouzských občanů a dalších cizinců. Francie se rovněž stala prostředníkem vyjednávání mezi vzbouřenci a vládou.

Pobřeží slonoviny bylo dlouhou dobu považováno za oázu klidu v jinak nestabilní Africe. Hlavní město, kosmopolitní Abidžan, dostalo přezdívku Paříž Afriky.

Země je hlavním světovým producentem kakaových bobů. Cena kakaa vylétla na podzim do závratné výše. Boje rovněž otřásly důvěrou investorů, kteří začali pohlížet po zvolení prezidenta Gbagbo na Pobřeží slonoviny jako na stabilní zemi.

Problém je i s miliony vystěhovalců ze zemí západní Afriky. Tito lidé mají dvojnásobnou smůlu. Uprchli totiž ze zemí zmítaných občanskou válkou a rozvrácených dlouholetými konflikty, jako jsou Sierra Leone a Libérie.

V roce 1999 otřásl Pobřežím slonoviny vůbec první a neúspěšný státní převrat. O rok později se v kontroverzních volbách dostal k moci Laurent Gbagbo, jenž však vadí povstalcům. Prezident je křesťan, zatímco vzbouřenci převážně muslimové.

V občanské válce, kterou odstartoval zářijový pokus o převrat, zahynuly stovky lidí a přes milion jich muselo opustit domovy. (7. února 2003)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video