Ministr vnitra Milan Chovanec

Ministr vnitra Milan Chovanec | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Víza s Ukrajinou zatím zůstávají. Čeští Ukrajinci chtějí pomoci sbírkou

  • 8
Česká republika zachová vízovou povinnost s Ukrajinou. Pokud se situace zhorší, povinnost přehodnotíme, uvedl ministr vnitra Milan Chovanec. Sdružení pro integraci a migraci míní, že země by měla prodloužit pobyt českým Ukrajincům, kterým končí vízum.

Ministr vnitra Milan Chovanec při příchodu na jednání vlády uvedl, že Česko zatím zachová vízový styk s Ukrajinou. Podle Chovance proto, aby nedošlo k masivnějšímu přílivu Ukrajinců do střední Evropy.

Politik ale nevyloučil, že situaci může vláda a ministerstvo brzy přehodnotit. "Pokud by se tam zhoršila humanitární situace, tak nemohu vyloučit změnu názoru," řekl ministr vnitra Milan Chovanec při příchodu na jednání vlády.

Podle něj na Ukrajině začala občanská válka. "Režim se pravděpodobně v současné době snaží nasazením armády převzít kontrolu," uvedl.

Čeští Ukrajinci řeší sbírku i humanitární pomoc. A chtějí prodloužit víza

Za občanskou válku označila situaci také ředitelka Sdružení pro integraci a migraci Magda Faltová. "Situace na Ukrajině je velmi vážná," řekla iDNES.cz Faltová.

"Jako organizace, která pracuje s Ukrajinci, kteří žijí v ČR, vnímáme obavu lidí, kterým tady končí pobyt. Ti se bojí vrátit se zpět a snaží se pobyt v ČR si prodloužit. Nebo řeší, aby za nimi mohly přijet děti, které zůstaly na Ukrajině. Nově příchozí migranty jsme ale zatím nezaznamenali," popsala Faltová.

České úřady se ale k těmto lidem zatím podle zkušenost sdružení stavěly tak, že jejich situace není tak závažná, aby jim bylo uděleno vízum strpění.

Mladí Ukrajinci žijící v Česku zase zvažovali, jak rodné zemi pomoci. "Řešili, zda mají odcestovat na Ukrajinu a podpořit protesty. Řešili také finanční sbírku a dodávky zdravotnického materiálu," doplnila Faltová s tím, že výzvy k tomu, aby obyvatelé Ukrajinu opouštěli, zatím nezaznamenala.

Pokud v zemi bude diktatura, budou prchat celé rodiny

Podle Faltové je nyní obtížné říci, zda Ukrajinci budou zemi opouštět ve velkém. "Lidé, kteří se do protestů zapojili, chtějí vytrvat a vybojovat si předčasné volby. Bude tedy záležet na tom, jaké násilné kroky budou ze strany prezidenta. Pokud by byla v zemi nastolena diktatura a závažné pronásledování lidí pokračovalo, dá se předpokládat, že ze země budou odcházet celé rodiny," domnívá se Faltová.

Do Česka by pak Ukrajinci mohli mířit s tím, že tady už mají nějakého příbuzného. "Česká republika má velkou komunitu Ukrajinců, takže by pro uprchlíky bylo jednodušší se sem dostat a nějakým způsobem tady fungovat," uvedla Faltová.

Pravděpodobnost, že by se do Česka dostalo velké množství uprchlíků, ale podle ní není příliš velká. "Podle ženevské konvence musí člověk, který chce od ČR poskytnout ochranu, vstoupit na naše území. Možnost získat vízum je ale poměrně komplikovaná," popsala.

Jestliže se situace neuklidní, Česko má možnost začít víza vydávat zrychleně a netrvat na kontrole všech podmínek. Takový postup by Faltová uvítala. "Pohled Česka by měl být přehodnocen. Pokud ministr vnitra hovoří o občanské válce, tak by na to měla reagovat i rozhodovací činnost a Česká republika by měla umožnit lidem zůstat na našem území, dokud se situace nezlepší," domnívá se Faltová.

Podle ní je důležité, aby si lidé, kteří se rozhodnou opustit Ukrajinu, s sebou vzali co nejvíce dokladů a dokumentů. "Ať už o vzdělání, rodné listy a podobně. Měli by mít ale i materiály, které prokazují pronásledování. Ty se v nouzi špatně shánějí, ale může jít o fotografie z míst protestů, dokumenty o protivládních aktivitách, e-mailovou korespondenci či vzkazy na sociálních sítích," vyjmenovala Faltová.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video