Občané Irska se v referendu vyjadřují k reformě EU

V Irsku dnes probíhá referendum, ve kterém se občané Irska vyjádří ke Smlouvě z Nice. Ta byla schválena na loňském zasedání Evropské rady v Nice a reformuje především institucionální strukturu EU před blížícím se rozšíření unie. Irsko je jedinou členskou zemí Evropské unie, jejíž ústava vyžaduje ke schválení mezinárodních smluv upravujících vztah země k EU souhlas občanů ve všelidovém hlasování. V ostatních zemích evropské patnáctky je Smlouva z Nice schvalována národními parlamenty.

Irsko je jednou ze zemí, které přineslo členství v Evropské unii viditelné hospodářské úspěchy. Po téměř třiceti letech členství v EU se Irsko stalo zemí s nadprůměrným hrubým domácím produktem (HDP) na obyvatele ve srovnání s průměrným HDP ve všech zemích EU. To mimo jiné znamená, že na rozdíl od současného stavu bude Irsko v příštím rozpočtovém období dávat do společného rozpočtu unie více prostředků než kolik získá nazpět.

Ačkoli je teoreticky možné, že by se Irové v referendu vyslovili proti změnám na úrovni Evropské unie, nikdo takový výsledek neočekává. Výzkumy veřejného mínění ukazují, že podpora evropské integrace se v Irsku těší i přes mírný pokles stále vysoké podpoře. V případě, že by Irové hlasovali proti Smlouvě z Nice, muselo by se o jejím znění pravděpodobně znovu jednat na úrovni Evropské rady.

Vedle otázky týkající se Evropské unie se Irové vyjádří i k navrhovanému ústavnímu zákazu trestu smrti. Ten se v zemi již padesát let nevykonává, ačkoli nikdy nebyl výslovně zrušen.


Video