Ed Miliband a David Axelrod

Ed Miliband a David Axelrod | foto: Profimedia.cz

Obamův předvolební guru Axelrod vyráží na pomoc britské levici

  • 3
Britští labouristé si do boje o parlamentní křesla najali amerického volebního stratéga Davida Axelroda. Tedy muže, který pomohl Baracku Obamovi dostat se do Bílého domu. A také se v něm udržet. Nyní plánuje úspěšnou taktiku zopakovat v případě britské opoziční partaje a jejího šéfa Eda Milibanda.

Největší britská levicová strana má podle průzkumů šanci příští rok v květnových volbách získat nejvíce parlamentních křesel. Pokud by vše dopadlo podle současných sond do veřejného mínění, mohli by získat mírnou parlamentní většinu.

Nicméně průzkumy také nasvědčují tomu, že Britové příliš nevěří ve schopnost strany řešit ekonomické problémy a nijak zvlášť je svými vůdcovskými schopnostmi zatím nepřesvědčil ani současný lídr labouristů - Ed Miliband, jenž je podle mnohých nezkušeným politikem a příliš velkým intelektuálem vzdáleným obyčejným lidem. A právě zde má zakročit David Axelrod.

Ten hodlá zopakovat úspěšnou předvolební taktiku, kterou použil při amerických prezidentských volbách - nejprve v roce 2008 a poté i o čtyři roky později. V obou případech byl pro amerického prezidenta Baracka Obamu klíčovým členem volebního týmu.

Ve Spojeném království se devětapadesátiletý volební stratég hodlá soustředit na rozdíl mezi bohatými a méně majetnými obyvateli a střední třídu. "Nemůžeme dopustit, aby blahobyt hamounila jen hrstka lidí. Aby ti nahoře bohatli a bohatli, když je střední třída ždímána," prohlásil Axelrod.

"Takto jsme vyhráli ve Spojených státech. Barack Obama popsal svou vizi a zkušenost obyčejných lidí. A tito lidé reagovali, zorganizovali se a překonali možnosti. Stejná věc se odehrává podle mě v Británii," podotkl.

Labouristé přitom nejsou sami, kdo sáhl do Obamova předvolebního týmu pro radu. Konzervativci si loni v srpnu najali někdejšího manažera kampaně a dlouholetého amerického demokrata Jima Messinu.

Axelrod dostane šestimístnou sumu

Středolevá Labouristická strana vládla v Británii naposledy v letech 1997 (kdy jí šéfoval Tony Blair) až 2010, kdy pod vedením Gordona Browna skončila ve volbách druhá. Za konzervativci Davida Camerona, jenž posléze vytvořil na britské politické poměry ne zcela obvyklou věc - koaliční vládu s liberálními demokraty. Labouristé tehdy zamířili do opozice.

Nicméně Británie se potýkala s finanční krizí a kabinet začal zavádět řadu nepopulárních úsporných opatření. Labouristé tedy dle očekávání začali získávat zpět popularitu, až se v průzkumech veřejného mínění opět usídlili na prvním místě.

Na druhou stranu, Spojené království se z krize otřepává a ekonomice se začíná opět relativně dařit. Mezinárodní měnový fond tento měsíc předpověděl, že její ekonomika poroste více, než může čekat kterákoliv jiná podobně vyspělá ekonomika. Ministerský předseda David Cameron proto doufá, že zlepšující se ekonomická situace mu příští rok pomůže volby opět vyhrát. Byť labouristé tvrdí, že mnoho Britů stále zlepšení nijak zvlášť nepociťuje.

Davidu Axelrodovi a jeho konzultantské firmě AKVD mají zaplatit podle televize BBC šestimístnou sumu liber. David Axelrod se stal po prvním úspěšném zvolení Baracka Obamy prezidentem jeho poradcem, rok před volbami v roce 2012 tento post opustil, aby mohl vést jeho předvolební kampaň za znovuzvolení. Od té doby působí jako komentátor v médiích a vede Politický institut na Chicagské univerzitě.

Čtyřiačtyřicetiletý Ed Miliband stojí v čele labouristů od roku 2010, kdy Gordon Brown po volební porážce odstoupil. Miliband se ve vnitrostranickém boji po post předsedy strany utkal mimo jiné se svým starším bratrem Davidem.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video