Americký prezident Barack Obama na pražském Hradčanském náměstí (5. dubna 2009)

Americký prezident Barack Obama na pražském Hradčanském náměstí (5. dubna 2009) | foto: Profimedia.cz

Obamovi vyhrožují smrtí třicetkrát denně, tvrdí nová kniha

  • 10
Americký prezident Barack Obama čelí denně třiceti smrtelným výhrůžkám. To je čtyřikrát více než u jeho předchůdce George Bushe, napsal v nové knize bývalý novinář z New York Times Ronald Kessler. Počet agentů, kteří Obamu s rodinou chrání, je ale pořád stejný. Tím pádem jsou víc v terénu a mají méně času na výcvik.

Američtí prezidenti jsou terčem výhrůžek a atentátů odjakživa. Když do funkce nastupoval Obama, první černošský prezident v dějinách USA, bezpečnostní experti předpovídali, že se počet výhrůžek rapidně zvýší.

Stalo se. Aspoň podle Kesslerovy knihy s názvem V tajné službě prezidentů (In the President´s Secret Service). Agenti se podle autora musí zabývat až třemi desítkami hrozeb denně. U Bushe to byly asi tři tisíce za rok.

Kessler se v knize zdaleka nezabývá jen Obamou. Naopak, začíná už u Johna F. Kennedyho a píše o většině jeho nástupců včetně Johnsona, Nixona, Clintona či Bushe mladšího, uvedl britský list The Daily Telegraph.

Detailně popisuje řadu vražedných plánů souvisejících s prezidenty. Například i kauzu dvou neonacistů z Tennessee, kteří loni chtěli zaútočit na střední školu, kde studují převážně černošští studenti. Podle policie se tehdy chystali zastřelit 88 studentů a čtrnácti dalším setnout hlavu. Měl to být předstupeň vraždy prvního černošského prezidenta. - o hrozbě dvou neonacistů si přečtěte zde

Nebezpečná inaugurace

Kessler popisuje i události kolem lednové Obamovy inaugurace, kdy útokem údajně hrozili extremisté napojení na somálskou islamistickou skupinu Al-Šabáb. O bezpečnost monstrózní inaugurace se staralo čtyřicet tisíc agentů a tisíce policistů a vojáků.

Na střechách domů, v oknech a vůbec na každém myslitelném místě tehdy číhali odstřelovači. Hosté prošli důkladnou prohlídkou. Agenti si "proklepli" i veškerý personál či obyvatele blízkých hotelů.

Washingtonský National Mall přihlíží prezidentskému slibu Baracka Obamy

I přesto ale mohlo k atentátu poměrně jednoduše dojít, tvrdí Kessler. Jak? Asi stovka VIP hostů sice prošla bezpečnostním rámem s detektory, pak ale kráčela k zabezpečeným autobusům po veřejně přístupném chodníku. A tam se mohl kdokoli připlést, píše známý autor.

Agentů je málo a nové nechtějí

Po zvolení Obamy dostali ochranku i jeho nejbližší. Agenti hlídají kromě prezidenta i jeho ženu Michelle a dcery Maliu a Sashu. Podobně je na tom i viceprezident Biden a jeho rodina.

Sjezd amerických demokratů v Denveru. Michelle Obamová s dcerami (25. srpna 2008)

Ochrana blízkých rodinných příslušníků je u vysoce postavených politiků samozřejmá. Ale tajné služby momentálně mají problém: agentů je málo a vedení nechce nabírat nové, tvrdí Kessler.

"Máme o polovinu agentů méně, než bychom potřebovali, ale žádosti o navýšení jejich počtu nikdo z vedení nevyslyšel," cituje autor svého informátora z tajných služeb.

Místo angažování nových lidí prý vedení tajných služeb přidává hodiny v terénu těm stávajícím. Výsledkem je, že nemají čas na výcvik. "Myšlenka vedení je: K dokončení mise si musíš vystačit s tím, co máš. Jsi přece tajný agent Spojených států amerických," cituje Kessler jednoho z agentů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video