Barack Obama skládá prezidentský slib

Barack Obama skládá prezidentský slib - Washington (20. ledna 2009) | foto: Reuters

Obamovi po měsíci v Bílém domě ubylo příznivců

  • 24
V sobotu to bude měsíc, kdy do úřadu amerického prezidenta nastoupil Barack Obama. Podařilo se mu už dostát některým slibům. Prosadil třeba plán ekonomické obnovy. Nařídil uzavřít věznici Guantánamo a posílit jednotky v Afghánistánu. Přesto podle průzkumu televize FoxNews mírně ztrácí podporu lidí, hlavně republikánů.

První týdny v Bílém domě se nový prezident věnoval především domácí ekonomice. Po svém předchůdci Georgi Bushovi zdědil zemi propadající se do hospodářské recese nejhlubší za uplynulých více než 70 let.

Vše o Obamově inauguraci čtěte zde

Jako lék Američanům předepsal stimulační plán v hodnotě 787 miliard dolarů, nad jehož smysluplností ale řada odborníků zvedá obočí. - více o záchranném ekonomickém balíčku v USA čtěte zde

První Obamův měsíc v úřadu zatím nepřinesl mezistranickou spolupráci, po níž tolik volal ve volební kampani. Ozdravný plán nepodpořil jediný republikánský poslanec a v Senátu se demokratům podařilo přesvědčit pouhé tři republikány, aby zákon vůbec prošel.

Republikánské návrhy, aby se k hospodářskému oživení šlo především cestou nižšího daňového zatížení, demokraté odmítli.

Díky své převaze v Kongresu prosadili plán postavený na státních výdajích a subvencích. Republikáni teď dávají najevo rozladění a Obamovi vyčítají, že z jeho slibů odložit ideologii stranou a táhnout za jeden provaz nic nezbylo.

Obamova podpora klesla - jen mezi republikány

Veřejnost, zejména konzervativně orientovaná, si to zřejmě začíná uvědomovat. Obamova podpora podle čerstvého průzkumu televize FoxNews klesla ze 65 procent před třemi týdny na nynějších 60 procent.

Lidí, kteří s Obamovými kroky nesouhlasí, přibylo za tu dobu deset procent. Téměř veškerý nárůst v odklonu od nového prezidenta se týká republikánských voličů. Naopak z příznivců Demokratické strany prezidentovo působení schvaluje devět z deseti, o pět procent více než koncem ledna.

Americký viceprezident Joe Biden.Zahraničněpolitická vyjádření zatím Obama nechával spíše na svém viceprezidentovi Josephu Bidenovi a ministryni zahraničí Hillary Clintonové. Z jejich slov vyplývá, že Washington je ochoten ke smířlivějšímu tónu při jednání s Moskvou.

Očekává, že Rusko pomůže například v Afghánistánu nebo při přesvědčování Íránu, aby upustil od svého jaderného programu.

Spojené státy nyní naznačují, že by mohly přehodnotit přístup k protiraketové obraně, která je poté, co se USA rozhodly postavit její prvky ve střední Evropě, Moskvě trnem v oku. Na jednoznačné stanovisko, jak se Obama k protiraketovému štítu postaví, se zatím čeká. - přečtěte si Změní-li se Írán, přehodnotíme plány na radar

Biden hovoří o podmínce technické účinnosti a přiměřenosti nákladů, Clintonová přidala, že by USA mohly systém znovu zvážit, pokud by Írán jasně změnil způsob chování, tedy ukončil své jaderné ambice.

Obama pošle do Afghánistánu více vojáků

Obama minulý týden zopakoval nabídku k přímým rozhovorům s Íránem, což je výrazný posun ve vztazích mezi zeměmi, které už 30 let nemají diplomatické styky. Odpověď z Teheránu byla vstřícná, i když zatím nelze hovořit o tom, že by se ledy pohnuly.

Nad splněním Obamova volebního slibu, že do 16 měsíců stáhne americké vojáky z Iráku, stále visí otazník. Prezident údajně zvažuje přinejmenším dva časové rozvrhy, z nichž jeden počítá s ponecháním sil v Iráku dalších sedm měsíců po květnu 2010, kdy vyprší slibovaných 16 měsíců.

Afghánské bezpečnostní složky vyšetřují sebevražedné útoky v Kábulu (11. února 2009)
Bezpečnostní situace v Afghánistánu se zhoršuje, před několika dny zaútočili sebevražední atentátníci na vládní budovy v Kábulu

V souladu s tím, co říkal ve volební kampani, nařídil Obama posílení jednotek v Afghánistánu. Časem by se měla americká přítomnost zvýšit zhruba na 60 tisíc vojáků, což je téměř dvojnásobek současného stavu. Očekává se, že nároky na zvýšení svých kontingentů bude Obama adresovat i spojencům v NATO. - čtěte Obama plní slib. Do Afghánistánu posílá dalších 17 tisíc vojáků

Tom Daschle - zřejmě Obamův budoucí ministr zdravotnictvíObama přišel o dalšího ministra

Tom Daschle neplatil daně

Ani měsíc po převzetí moci není Obamova administrativa kompletní. Kvůli odlišným pohledům na prezidentův stimulační plán z nominace na ministra obchodu odstoupil republikánský senátor Judd Gregg. Neobsazená je i funkce ministra zdravotnictví, na niž Obama nominoval bývalého senátora Toma Daschlea, který se po aféře s dlužnými daněmi kandidatury vzdal.

Podobné skandály postihly i některé další kandidáty. Obamově deklarované snaze přinést do Washingtonu vyšší etické standardy a snížit vliv lobbistů nepřidalo ani jmenování vysokých úředníků, kteří dříve pracovali pro lobbistické firmy.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video