Senátor Evan Bayh obklopen rodinou oznamuje, že nebude usilovat znovu o post senátora (15. února 2010)

Senátor Evan Bayh obklopen rodinou oznamuje, že nebude usilovat znovu o post senátora (15. února 2010) | foto: AP

Obamovi demokraté čelí exodu kongresmanů. Republikáni cítí šanci

  • 4
Americký prezident Barack Obama má další problém - už pět demokratických senátorů oznámilo, že nebudou na podzim usilovat o znovuzvolení. Podobný trend zažívají demokraté ve Sněmovně reprezentantů. A objevují se spekulace o "dezerci" i dalších členů strany. Ve volbách by tak mohli slavit úspěch republikáni a ještě více zkomplikovat Obamovi prosazování jeho záměrů.

Zatím poslední ranou bylo pro Bílý dům pondělní oznámení populárního senátora za stát Indiana Evana Bayha, že nevyrazí do podzimních voleb. Rozhodl se tak navzdory tomu, že měl podle analytiků velké šance svůj mandát obhájit.

Důvodem bylo jeho "rostoucí přesvědčení, že Kongres nefunguje tak, jak by měl." Na vině jsou dle něj stranické rozepře, které politici nejsou schopni překonat a myslet v prvé řadě na zemi.

rozložení sil v kongresu

Demokratická strana se může obávat ztráty své většiny v americkém Kongresu. Zatím jí patří 59 ze 100 křesel Senátu a ve Sněmovně reprezentantů ovládá 255 postů oproti 178 republikánům. V podzimních volbách budou Američané vybírat 33 nových senátorů a všechny poslance ve Sněmovně reprezentantů.

"Před dvěma týdny senát zamítl komisi, aby řešila jednu z největších hrozeb národa: obrovský deficit a dluh. Minulý týden se rozpadla zásadní část legislativy na vytvoření pracovních míst kvůli námitkám z leva i z prava," vysvětloval své rozhodnutí Bayh a dodal, že existují podle něj "lepší cesty, jak sloužit veřejnosti".

Další demokraté jednoduše nemají žaludek bojovat - Američané jsou naštvaní kvůli nezaměstnanosti, rostoucím federálním deficitům a utrácení, obrovským bonusům pro šéfy finančních institucí a zdlouhavému řešení zdravotní reformy, vysvětluje deník The Daily Telegraph na svém webu.

Demokraté nyní budou muset najít za Bayha náhradního kandidáta. Pozorovatelé ale upozorňují, že v Indianě vzrůstá popularita republikánů a s ní ruku v ruce vztek na současné poměry ve Washingtonu s vládou demokratů v čele. Republikáni se už v souvislosti s Bayhovým prohlášením ozvali: věří, že mají šanci na vítězství v nadcházejících volbách do části Senátu.

Exodus zažívá i Sněmovna reprezentantů

Kromě Bayha nechtějí v listopadových volbách znovu kandidovat čtyři další senátoři. A Sněmovna reprezentantů zažívá podobný "exodus". Své posty nebude obhajovat nejméně čtrnáct demokratických poslanců, mezi nimi i syn někdejšího senátora Edwarda Kennedyho Patrick (více o odchodu posledního Kennedyho z Kongresu čtěte zde).

Počet dezertujících politiků navíc zřejmě podle The Daily Telegraph poroste. Objevují se spekulace, že další na řadě by mohla být senátorka Blanche Lincolnová z Arkansasu. Ta však v průzkumech veřejného mínění ztrácí na jakéhokoliv možného republikánského kandidáta.

Šance, že demokraté udrží kontrolu nad Senátem, jsou prý 50:50. Zatímco v roce 2008 ve volbách republikány převálcovali, letos přišli v doplňovacích volbách do Senátu o svou tradiční baštu - Massachusetts. Místo po zesnulém senátoru Edwardu Kennedym vyhrál neznámý republikán Scott Brown.

Demokraté tím přišli o takzvanou supervětšinu 60 hlasů a už se tak nemohou bránit republikánským obstrukcím (více o prohře demokratů v Massachusetts čtěte zde).

O své znovuzvolení nebudou usilovat ani někteří republikánští senátoři reprezentující například státy Florida, New Hampshire nebo Ohio. Průzkumy však naznačují, že v těchto státech zřejmě posty obhájí jejich straničtí náhradníci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video