Obama z roku 2008 se už nikdy nevrátí. Jako prezident ztvrdnul

  8:44
Po druhé debatě mezi americkým prezidentem Barackem Obamou a jeho republikánským vyzývatelem Mittem Romneym skandovali Obamovi příznivci téměř unisono: „Je zpátky!“ Malátný, jalový a nevýrazný řečník z první debaty byl tatam a místo něj se znovu objevila ona impozantní a milovaná postava z vítězné kampaně z roku 2008. Jak to vyjádřil komentátor Andrew Sullivan: „Viděl jsem člověka, jakého jsem viděl poprvé… Viděl jsem prezidenta, jakého jsem si myslel, že znám.“

Barack Obama a Mitt Romney během druhé prezidentské debaty (16. října 2012) | foto: Reuters

Po druhé debatě mezi americkým prezidentem Barackem Obamou a jeho republikánským vyzývatelem Mittem Romneym skandovali Obamovi příznivci téměř unisono: „Je zpátky!“ Malátný, jalový a nevýrazný řečník z první debaty byl tatam a místo něj se znovu objevila ona impozantní a milovaná postava z vítězné kampaně z roku 2008. Jak to vyjádřil komentátor Andrew Sullivan: „Viděl jsem člověka, jakého jsem viděl poprvé… Viděl jsem prezidenta, jakého jsem si myslel, že znám.“

Z mého pohledu se však starý Obama nevrátil. Místo něj se objevil Obama nový. Starý Obama byl mladistvý, okouzlující, elegantní a plný naděje. Jeho chování bylo rázné, a přesto bezstarostné. Jeho rétorika šplhala k výšinám. A jeho úsměv dokázal rozsvítit stadion.

Obyvatelé Las Vegas sledují v jedné z místních hospod prezidentskou debatu (22. října 2012)

Obama, který byl k vidění ve druhé – a ve třetí – debatě, byl tvrdší, chladnější, smutnější a sklíčenější. Kolem úst měl napjaté vrásky. Jeho projev byl úsečný, jako by byl neustále pod přísnou kontrolou. Jeho rétorika nešplhala k výšinám, ani nemohla. Jeho úsměv byl vzácný a sevřený.

Detaily a argumenty však používal se skálopevnou jistotou. Jeho věty šly přesně na podstatu. Hovořil s chladnou, disciplinovanou energií. Ve chvílích, kdy nemluvil (a kdy ho zabírala kamera ve výřezu na obrazovce), byl často dokonale nehybný, téměř kamenný, jako by pózoval na portrét.

Tohle všechno by se dalo vystihnout jediným slovem „prezidentský“ – ve smyslu kompetentní, ostřílený a vystřízlivělý realitou. Tento výraz však v sobě zahrnuje i zlověstné vlastnosti, jako jsou nelítostnost a brutalita, které každé poctivé vyobrazení úřadu prezidenta Spojených států amerických musí v dnešní době obsahovat. Obama čtyři roky sídlil v Bílém domě; nyní sídlí Bílý dům v něm.

Barack Obama a Mitt Romney se zdraví po debatě se svými manželkami (22. října 2012)

Jako kdyby hrál sebe sama

Letos na podzim Obama už dvakrát vystupoval před desetimiliony lidí – v projevu na sjezdu Demokratické strany, v němž přijímal nominaci, a v první debatě kandidátů. V obou případech byl jeho výkon mdlý. Na sjezdu podle všeho doufal, že se mu podaří vyčarovat starého Obamu, aby okouzloval a šplhal k výšinám, jenže starý Obama už jednoduše nebyl k mání.

Pravda je zřejmě taková, že ho někdy během prvního roku prezidentského působení opustila múza. Výsledkem byla napodobenina starého Obamy, jako by prezident hrál roli sebe samotného.

A pak v první debatě nevyvinul prezident ani toto marné úsilí a náhle jsme neviděli vůbec žádného Obamu, starého ani nového. Jak zaznamenalo mnoho komentátorů, v jistém smyslu se Obama jednoduše nedostavil. Možná si také myslel, že když má slušný náskok v předvolebních průzkumech, nemusí se mazat s tím otravným chlápkem, který si dělá čáku na to, že ho v Bílém domě nahradí. Ve druhé debatě již byla ztráta starého Obamy zdánlivě akceptována a své první vystoupení před kamerami absolvoval Obama nový – skutečně existující, reálný, dostupný a momentálně pracující v Oválné pracovně. Ztvrdl Obama prezidentským působením? Stal se brutálnějším? Existují důvody myslet si, že ano.

Barack Obama a Mitt Romney během druhé prezidentské debaty (16. října 2012)

Zase jedna spálená země

Za prvé to Obama od politické opozice schytával možná více než většina prezidentů. Jak je zřetelně vyjádřeno v jeho výmluvných pamětech Cesta za sny mého otce a jak vyplývá i z nedávného dokumentu Volba, který odvysílala televize PBS v pořadu Frontline, základním tématem Obamova života je usmíření. Není to člověk, který by dostal identitu do vínku. Narodil se bělošské matce a keňskému otci, který v jeho životě nebyl přítomen, jako chlapec bydlel v Indonésii, během dospívání ho vychovávala bělošská matka-samoživitelka na Havaji a byl nucen najít si své místo v životě sám. Našel ho v myšlence usmíření – rasového i ideologického.

Takový byl hlavní motiv jeho určujícího projevu na demokratickém sjezdu v roce 2004, v němž se objevila i slavná věta: „Neexistuje liberální Amerika a konzervativní Amerika; existují Spojené státy americké.“

Dvojsnímek Mitta Romneyho a Baracka Obamy z první televizní debaty v Coloradu (3. října 2012)

Mělo to být i téma jeho prezidentství. Když mu tedy ideologicky nesmiřitelná republikánská opozice vmetla tuto vizi hned v prvních dnech jeho působení v úřadu do tváře a začala vést opoziční politiku spálené země, nebylo pro něj toto odmítnutí jen otázkou politiky – zasáhlo celou jeho podstatu. Sny jeho otce skončily a zůstal mu – jak si pomalu uvědomil – jen pragmatismus bez velkých témat, který se stal poznávacím znakem jeho administrativy.

Je navždy pryč

Když nedokázal najít společnou řeč s republikánskou opozicí, uzavřel dohody s ostatními mocenskými centry, která bezprostředně obklopují prezidentský úřad: s vojenským a bezpečnostním aparátem, velkými farmaceutickými společnostmi, velkými bankami a velkými médii. Ještě závažnější však možná byly jeho ústupky násilí a potlačování práv: útoky bezpilotních letounů, které kromě teroristů zabíjely i děti, marné navyšování počtu vojáků v Afghánistánu, pokračující provoz věznice v zátoce Guantánamo, spoléhání se na vojenské tribunály, bezpříkladná kampaň proti whistleblowerům a osobování si práva nařizovat atentáty na zahraniční občany i Američany podle vlastní libovůle.

I toto vše stálo v pozadí výkonu muže, jehož jsme viděli na pódiu během druhých dvou debat. A v případě zvolení bude vládnout právě tento muž. Obama z roku 2008 se nevrátil. A už se nevrátí. Je navždy pryč.

Mladá Američanka sleduje na obří obrazovce v Denveru první prezidentskou televizní debatu (3. října 2012)

Jonathan Schell je členem Institutu národa a hostujícím členem Yaleovy univerzity. Kromě toho je autorem knihy The Seventh Decade: The New Shape of Nuclear Danger (Sedmé desetiletí: nová podoba jaderného nebezpečí).

Copyright: Project Syndicate, 2012. Z angličtiny přeložil Jiří Kobělka. Titulek a mezititulky jsou redakční.

Autor:

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

Všechny zabijte, vyzval Islámský stát k útokům na čtvrtfinále Ligy mistrů

9. dubna 2024  12:33,  aktualizováno  15:43

Teroristická organizace Islámský stát (IS) zveřejnila výhružnou ilustraci, ve které vyzývá k útokům...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

Johnson i Pelosiová. Fiala v Kongresu mluvil s vlivnými, uctil Havlův odkaz

16. dubna 2024  20:25,  aktualizováno  22:35

Od zvláštní zpravodajky ve Washingtonu Podpora Ukrajiny, Izraele a Tchaj-wanu, nutnost transatlantické spolupráce, ale také dodávky LNG -...

Nebyl bych objektivní, ošívají se vybíraní porotci nad Trumpem a pornoherečkou

16. dubna 2024  19:47,  aktualizováno  22:05

Do procesu s bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem bylo dnes vybráno prvních šest z 12...

Vysoké renomé, hodnotí Fialu v USA vládní politici. Jen loutka, míní Okamura

16. dubna 2024  21:41

Návštěva premiéra Petra Fialy v USA se neobešla bez komentářů politiků na domácí půdě. Podle...

Blíží se průlom u prodeje části drog. Mají se k nim dostat ale jen dospělí

16. dubna 2024  5:38,  aktualizováno  21:13

Koaliční politici se chystají za pevně daných podmínek umožnit prodej některých lehčích drog jako...

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...