Barack Obama při rozhovoru pro televizní stanici CBS (22. března 2009)

Barack Obama při rozhovoru pro televizní stanici CBS (22. března 2009) | foto: Reuters

Obama: USA musejí připravit pro Afghánistán i „strategii odchodu“

  • 1
Spojené státy musejí mít při vytváření strategie pro Afghánistán připravenou i strategii odchodu. A to přes fakt, že nyní posílají do země posily. V rozhovoru pro televizi CBS to řekl prezident Barack Obama. Obhajoval také rozhodnutí zavřít věznici na Guantánamu a odmítl kritiku bývalého viceprezidenta Cheneyho.

"Naším cílem je komplexní strategie. Ta musí zahrnovat i strategii odchodu. Musí být patrné, že to není nekonečná záležitost," prohlásil šéf Bílého domu.

Hlavním úkolem americké mise v Afghánistánu má podle něj i do budoucna zůstat předcházení útokům ze strany Talibanu.

Afghánistán je pro Obamu jednou z priorit zahraniční politiky. Prezident chce řešit zhoršující se bezpečnostní situaci v zemi, kde po letech válčení radikálové znovu sílí. USA teď mají v Afghánistánu asi 34 tisíc vojáků, k nimž má z Obamova rozkazu v brzké době přibýt dalších 17 tisíc. - o Obamově rozkazu si přečtěte zde

Vyslat posily bylo prý pro Obamu to nejtěžší, co zatím musel v Bílém domě udělat. "Je to správná věc. Ale bylo to těžké rozhodnutí, protože jsme ho museli udělat ještě před dokončením strategické analýzy," řekl prezident. Obama si po nástupu do Oválné pracovny nechal vypracovat zhodnocení situace v Afghánistánu, na jehož základě hodlá vypracovat novou strategii.

Ta podle něj musí obsahovat nejen zmíněný plán odchodu, ale také efektivní pomoc afghánské ekonomice a zlepšení vztahů USA s Pákistánem a dalšími mocnostmi v regionu.

"Musíme zajistit, aby Al-Kajda už nezaútočila na Spojené státy, na americké zájmy ani na naše spojence. To je naší prioritou," připomněl Obama.

Cheney si vzal z dějin špatnou lekci

V pořadu 60 minut také obhajoval uzavření kontroverzní věznice na kubánské základně Guantánamo, kde Američané drží bez obvinění a soudu lidi podezřelé z terorismu. Věznice má být uzavřena do roka - což byl jeden z prvních výnosů, které Obama po lednové inauguraci podepsal.

Sklidil za to pochvalu od ochránců lidských práv i řady světových politiků. Nicméně z řad republikánů se ozvala kritika. Například bývalý viceprezident Dick Cheney řekl, že Obama tím ohrozil americkou národní bezpečnost.

"Zásadně s Dickem Cheneym nesouhlasím - nikoli překvapivě," prohlásil Obama v pořadu 60 minut. "Viceprezident Cheney stál v čele hnutí přesvědčeného o tom, že není možné sladit naše základní hodnoty, ústavu a víru, že nebudeme nikoho mučit, s národně-bezpečnostními zájmy. Myslím, že si vzal z dějin špatné ponaučení," podotkl Obama.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video