Američtí vojáci se na jihu Afghánistánu brání proti palbě ozbrojenců z Talibanu

Američtí vojáci se na jihu Afghánistánu brání proti palbě ozbrojenců z Talibanu | foto: AP

Obama stahováním z Afghánistánu riskuje, sází na jednání s Talibanem

  • 24
Barack Obama ve čtvrtek oznámil, že do konce příštího léta z Afghánistánu stáhne 33 tisíc vojáků. Američtí velitelé ho sice varovali, že je to risk, ale Američané se s Talibanem raději utkají za jednacím stolem. Vrchní zlořády pak chtějí vymýtit řízenými sólo útoky.

Po čtvrtečním projevu šéfa Bílého domu, který oznámil, že do září 2012 odejde z Afghánistánu 33 tisíc amerických vojáků, se začínají objevovat spekulace o osudu téměř desetiletého tažení pod Hindúkušem. (o Obamově projevu čtěte zde)

Pochybnosti podpořil i náčelník generálního štábu admirál Mike Mullen, když prohlásil, že tak rychlé stahování může ohrozit osud celé mise. Doplnil ale, že je to risk, se kterým se lze vyrovnat.

Armáda chtěla ještě jednu bojovou sezónu

"Více sil na delší čas by byla bez pochyby bezpečnější cesta. To ale nutně neznamená, že by to byla ta nejlepší cesta," prohlásil Mullen při slyšení v Kongresu. "Nakonec může jen prezident určit přijatelnou míru rizika, kterou musíme podstoupit," dodal.

Jako loajální podřízený vrchního velitele ozbrojených sil ale zároveň podotkl, že za rozhodnutím prezidenta stojí. Ve skutečnosti tak jen před zákonodárci nahlas řekl to, o čem se ve washingtonských kuloárech dosud jen nesměle šeptalo.

Pomalejší stahování z afghánských bojišť totiž doporučoval i vrchní velitel jednotek v Afghánistánu David Petraeus a další prominentní velitelé. Argument byl jednoznačný - v plném stavu se chtěli s Talibanem utkat ještě v příští bojové sezoně.

Ta začíná vždy s jarem, kdy sníh uvolní průsmyky do Pákistánu a mohou tudy proudit zbraně i válečníci džihádu. Letošní bojová sezóna je v plném proudu a silám NATO se daří ozbrojencům vzdorovat. Jenže příští rok touto dobou bude na bojišti o desítky tisíc vojáků méně.

Taliban na bojišti ještě není dotlačený k jednání

Někteří odborníci soudí, že to může vzít Američanům vítr z plachet. Jejich cílem totiž je dostat Taliban na bojišti pod takový tlak, že lídrům povstalců nezbude než zasednout k jednacímu stolu.

První tajné námluvy s nepřítelem už se konaly, ale i podle odcházejícího šéfa Pentagonu Roberta Gatese ten správný moment pro vyjednávání ještě nenastal a nenastane nejméně do konce roku. Američané přitom na vyjednávání zřejmě dost spoléhají. (o jednáních čtěte zde)

Šéfka americké diplomacie při slyšení v Kongresu uvedla, že předběžná jednání s povstalci teprve nedávno ukázala, že je možné se bavit o politické dohodě. "Takové kontakty s nepřáteli jsou odporné ale užitečné," prohlásila Clintonová.

Zároveň vysvětlila, že málokteří povstalci byli poražení bez kombinace vojenského tlaku a vyjednávání. Ministryně zahraničí tak naznačila, kam se bude taktika v Afghánistánu do budoucna ubírat.

Američané by mohli zůstat i po roce 2014

Gates zároveň spoléhá, že se podaří do příštího podzimu vycvičit dostatečný počet afghánských vojáků a policistů, kteří zvládnou zemi před ozbrojenci ochránit. Právě o tom ale panují značné pochyby a mnozí Afghánci míní, že odchod Američanů zažehne další občanskou válku.

Jedinou nadějí jsou pro ně zvěsti, že to s odchodem Američanů v roce 2014 nebude tak horké. Američané už prý tajně vyjednávají s afghánskou vládou, že by i po tomto datu v zemi nechali speciální jednotky, agenty i některé základny se zbraněmi a špionážní technikou.

Američané by s takovým vybavením měli stále možnost pronásledovat proradné lídry al-Káidy i Talibanu a držet je v šachu pomocí sólo útoků, které by se podobaly tomu, jak byl zlikvidován šéf al-Káidy Usáma bin Ládin.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video