Americký prezident Obama se v Kodani dohodl se zástupci rozvojových zemí. Dohoda však podle Obamy není právně závazná.

Americký prezident Obama se v Kodani dohodl se zástupci rozvojových zemí. Dohoda však podle Obamy není právně závazná. | foto: AP

Obama se v Kodani o klimatu dohodl s klíčovými státy, chudé země jsou proti

  • 136
Prezident USA Barack Obama dosáhl na závěr klimatické konference v Kodani dohody s lídry důležitých rozvojových zemí - Číny, Indie a Jižní Afriky. Dohodu, která není právně závazná a obsahuje jen obecné limity pro omezení vypouštění skleníkových plynů, musí ještě schválit 192 zúčastněných států. Rozvojové státy ale proti dohodě ostře vystoupily.

Noční jednání ukázalo, že se smysluplnou dohodu souhlasí klíčové země, které dohromady reprezentují více než polovinu světového znečištění. Některé menší rozvojové země ale vystoupily ostře proti.

"Je mi líto, že musím oznámit, že Tuvalu nemůže tento dokument přijmout," řekl Ian Fry, delegát malého ostrovního státu v jihozápadní části Tichého oceánu. "Naše budoucnost není na prodej," dodal. Kromě něj dohodu pohřbili i delegáti z Venezuely nebo Súdánu.

Dohoda v nedohlednu

Aby se jakákoli dohoda z dánské metropole proměnila v pakt, tak jí musí jednomyslně schválit všech 193 delegátů OSN. To je ale zřejmě v nedohlednu. Podle agentury Reuters pak dohodu mohou schválit jen ti, kteří ji podporují.

Celonoční jednání v Kodani zmohla nejednoho delegáta (19. listopadu 2009)

Celonoční jednání v Kodani zmohla nejednoho delegáta (19. listopadu 2009)

Text z Kodaně, na kterém se Barack Obama dohodl s klíčovými rozvojovými mocnostmi Čínou, Indií a Jižní Afrikou stanovuje jen obecný závazek, že růst teploty na planetě nemá překročit dva stupně ve srovnání s předindustriální érou. Neobsahuje žádné konkrétní závazky snižování emisí a smlouva není právně závazná.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy ještě před půlnocí tvrdil, že s dohodou souhlasí celé mezinárodní společenství. Podle něj německá kancléřka Angela Merkelová do půl roku uspořádá další mezinárodní schůzku ke klimatu, která se bude konat v Bonnu.

Je to historický průlom, řekl Obama a odjel

CO OBAMA DOJEDNAL

- Jak kontrolovat vypouštění emisí a financovat boj proti změnám ovzduší.
- Součástí dohody je prý cíl, aby se globální oteplování udrželo pod hladinou dvou stupňů Celsia oproti předindustriální éře.
- Její součástí ale zřejmě není cíl konkrétních omezení emisí do roku 2020 ani do roku 2050.
- Závazek, že rozvojové státy budou ročně dostávat na boj s klimatickými změnami 100 miliard dolarů, a to nejpozději do roku 2020.

Prezident Sarkozy uvedl, že všechny státy včetně Číny budou muset do ledna 2010 předložit plány, jak budou omezovat vypouštění skleníkových plynů.

Součástí dohody je podle Sarkozyho závazek, že rozvojové státy budou ročně dostávat na boj s klimatickými změnami 100 miliard dolarů, a to nejpozději do roku 2020.

Obama v souvislosti s dosaženou dohodou řekl, že je to poprvé v historii, co hlavní světové ekonomiky podniknou společnou akci proti změnám klimatu. Podle něj jde o "smysluplný a bezprecedentní průlom". Dodal ale, že mezinárodní společenství musí urazit ještě dlouhou cestu.

"Bude to velmi tvrdé a bude to ještě nějakou dobu trvat," řekl Obama v souvislosti s tím, že zatím nebude uzavřena právně závazná dohoda. Prezident USA se ale nezúčastní závěrečného hlasování summitu, protože kvůli bouřlivému počasí odlétá zpět do USA. Historickou schůzku už opustili i někteří další státníci.

EU je nakonec pro dohodu

Večer nebylo ani jasné, jestli dohodu podpoří Evropská unie. Obavy ale potom rozptýlili její lídří. Německá kancléřka Angela Merkelová a britský premiér Gordon Brown na tiskové konferenci prohlásili, že souhlasili s dosaženou dohodou, i když od ní očekávali více.

"Není to dokonalá dohoda, není takové povahy, aby odpovídala na klimatickou hrozbu. Ale je to začátek, na kterém musíme stavět," řekl švédský premiér Frederick Reinfelt, jehož země předsedá EU.

BLOG ČESKÉ DELEGACE V KODANI

Čeští zástupci informují o dění v Kodani na iDNES.cz

Ani náznak optimismu ale nedávají nevládní organizace. "Kodaň se dnes stala svědkem zločinu a viníci odjíždějí na letiště," řekl ředitel britské pobočky Greenpeace John Sauven. Podle něj je jen málo dnešních politiků schopno dohlédnout za horizont vlastních úzkých zájmů.

Summit měl skončit už včera

Jednání státníků se protahovala celou noc a stále není jisté, jestli nezkrachují úplně. Jedním z důvodů, proč téměř dvě stovky světových lídrů nebyly schopny dosáhnout na největší ekologické konferenci v dějinách dohody byly i rozpory mezi USA a Čínou. - čtěte také Summit balancuje na hraně selhání

Spojené státy slíbily chudým zemím pomoc se zaváděním čistší a ekologičtější technologie pod podmínkou, že velké rozvíjející se ekonomiky, jako je Čína, umožní mezinárodní kontrolu svého omezování exhalací. To bylo pro Čínu dlouho problematické.

Summit, který trval dva týdny, měl skončit v pátek v šest hodin večer. Zmatek a chybějící kompromis ho však neplánovaně protáhly. - čtěte Dohoda v Kodani se vzdaluje

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video