Čínský premiér Wen Ťia-pao při schůzce s americkým prezidentem Barackem Obamou

Čínský premiér Wen Ťia-pao při schůzce s americkým prezidentem Barackem Obamou (19. listopadu 2011) | foto: Reuters

Obama řešil s čínským premiérem na nečekané schůzce námořní půtky

  • 28
Americký prezident Barack Obama a čínský premiér Wen Ťia-pao se překvapivě sešli na okraj summitu Sdružení zemí jihovýchodní Asie. Státníci spolu probírali režim v Jihočínském moři, které je hlavní dopravní tepnou v regionu.

Hodinová schůzka Obamy a Wena se konala na žádost čínské strany a podle vyjádření poradce v Bílém domě Toma Donilona se na ní hovořilo hlavně o hospodářských otázkách a tématem byly také spory o Jihočínské moře. Obama se snažil zdůrazňovat neutrální postoj USA.

"Nemáme žádné nároky, nestavíme se na ničí stranu," řekl Donilon. Spojené státy však podle něj jako námořní, obchodní a tichomořská velmoc mají zájem na volné lodní dopravě, volném obchodu a pokojném řešení konfliktů.

Schůzka otupila ostří vzájemných sporů

Osobní schůzka Obamy a Wena nejspíše poněkud otupila ostří sporu z posledních dní, protože Čína po setkání uvedla, že se těší na spolupráci se Spojenými státy v regionu. Náměstek čínského ministerstva zahraničí  také uznal, že USA jsou v Asii významným hráčem už od konce druhé světové války.

Sváry o Jihočínské moře

Různé ambice v otázce kontroly Jihočínského moře mají kromě Číny přinejmenším ještě čtyři další země - Vietnam, Filipíny, Indonésie a Malajsie. Jihočínské moře má obrovský význam pro dopravu, zároveň v něm jsou naleziště ropy a zemního plynu. Čína si nárokuje celou oblast.

Otázku rozvířily Spojené státy, když prezident Obama na závěr své návštěvy Austrálie ve čtvrtek řekl, že USA chtějí hrát větší roli v oblasti Tichomoří.

Prosazoval také to, aby právě končící summit ASEAN otevřel rozhovory o teritoriálních sváry o Jihočínské moře, kudy každoročně proudí zboží v hodnotě více než pěti bilionů dolarů.

Peking mnohostranný dialog odmítl, protože chce věc řešit na bilaterální úrovní a protože by prý nijak nepomohl rozvoji vztahů mezi zeměmi ASEAN. Wen v pátek varoval před vměšováním vnějších sil do sporů Pekingu s jeho sousedy, čímž očividně mířil právě na aktivní tichomořskou politiku Spojených států.

Nároky Číny na pobřežní oblasti v jihočínském moři
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video