Barack Obama

Barack Obama | foto: AP

Nebude to další Irák, přesvědčuje Obama národ. Američané válku nechtějí

  • 300
Je to možná úkol složitější než samotný vojenský úder. Prezident Barack Obama se horečně snaží přesvědčit americký Kongres a především válkou znechucenou veřejnost o nutnosti zásahu proti syrskému režimu Bašára Asada. "Nebude to další Irák nebo Afghánistán," slíbil v sobotu Američanům. Svět včetně EU mezitím žádá o trpělivost.

Obama po dvou vyčerpávajících konfliktech zabředl do komplikované situace. Snaží se vysvětlit frustrovaným Američanům, že jejich vojáci musí zasáhnout v Sýrii, aby odradili další státy od útoků chemickými zbraněmi. A musí doslova změnit jejich názor. Dosavadní veřejné mínění totiž není útoku nakloněno.

Syrský konflikt

Podle průzkumu agentury Reuters je 56 procent Američanů proti intervenci, zásah v Sýrii jich naopak podporuje jen 19 procent. "Vím, že Američané jsou válkou utahaní. Proto neposíláme naše jednotky doprostřed dalšího konfliktu," řekl Obama v rozhlasovém vystoupení. A slíbil, že nehodlá zemi zatáhnout do nákladné a vleklé války. "Tohle nebude další Irák nebo Afghánistán."

Znovu tak připomněl, že chce použít pouze omezené vojenské prostředky, pravděpodobně rakety Tomahawk, a rozhodně nevydá rozkaz k pozemní invazi. K úderu však podle něj dojít musí.

USA už vyčerpaly všechny možnosti a k vojenské intervenci nezbyla jiná alternativa, řekla v pátek velvyslankyně při OSN Samantha Powerová

Nestrkejte hlavu do písku, vyzval Obama politiky

Nedůvěra obyvatel ovlivňuje i postoje kongresmanů, které Obama tento týden nečekaně vyzval, aby mu vojenskou operaci posvětili. Senátem, kde mají většinu demokraté, zřejmě jeho návrh projde, v převážně republikánské Sněmovně reprezentantů je však výsledek hlasování hodně nejistý.

V Kongresu se bude jednat od pondělí a Obama politiky vyzval, aby před problémem nestrkali hlavu do písku. "Jsme Spojené státy americké. Nemůžeme zůstat slepí vůči záběrům ze Sýrie. Proto žádám členy Kongresu z obou stran, aby se sjednotili a jednali, abychom se zasadili o takový svět, v jakém chceme žít, svět, který chceme zanechat pro naše děti a budoucí generace," řekl.

Inspektoři by první závěry mohly zveřejnit příští týden

Podporu zatím nezískal Obama ani jinde ve světě. Na setkání šéfů diplomacií 28 unijních zemí ve Vilniusu americké stanovisko podpořila podle agentury AFP jen Francie, která tak ale činí již od začátku krize, a také Dánsko, vlast politického šéfa NATO Anderse Fogha Rasmussena.

Ministři zahraničí Evropské unie v sobotu USA požádali, aby odložily útok, dokud inspektoři OSN nevydají podrobnou zprávu o srpnovém chemickém útoku. S tím souhlasí i francouzský prezident François Hollande, který Obamu jako jediný plně podporuje.

Hollande v sobotu večer řekl, že "ke konci příštího týdne", tedy po hlasování o zásahu v Sýrii v americkém Kongresu a zveřejnění zprávy OSN, ohledně Sýrie "osloví Francouze". Německý týdeník Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung uvedl, že první poznatky by inspektoři mohli zveřejnit koncem příštího týdne a stejně se vyjádřil i prezident Hollande.

Americký ministr zahraničí John Kerry a jeho francouzský protějšek Laurentem Fabiusem později potvrdili vůli svých zemí zúčastnit se akce proti Sýrii. "Francie a USA jdou spolu," řekl Fabius na večerní tiskové konferenci v Paříži. Kerry dodal, že k vojenskému zásahu je připravena "řada zemí".


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video