Tibetský duchovní vůdce dalajlama ve Washingtonu (9. července 2011)

Tibetský duchovní vůdce dalajlama ve Washingtonu (9. července 2011) | foto: AP

Obama pozval do Bílého domu dalajlamu a Peking spustil výhrůžky

  • 15
Americký prezident Barack Obama v Bílém domě přivítal tibetského dalajlamu. A to i přes varování Pekingu, že tímto aktem může pošramotit americko-čínské vztahy. Obama a dalajlama se setkali v době, kdy Čína slaví 60. výročí "pokojného osvobození" Tibetu armádou komunistického vůdce Mao Ce-tunga.

Americký prezident přijal tibetského duchovního vůdce v půl šesté odpoledne našeho času. A stejně jako loni se i tentokrát oba držitelé Nobelovy ceny míru setkali v Mapové komnatě, která je určena pro soukromé návštěvy, a nikoli v Oválné pracovně vyhrazené čestnému přijímání zahraničních hlav státu (o loňské návštěvě zde).

Po setkání dalajlama řekl tisku, že prezident projevil "upřímné znepokojení" nad situací okolo dodržování lidských práv v Tibetu. "Je to prezident největší demokracie světa, proto přirozeně vyjádřil znepokojení ohledně základních lidských hodnot, lidských práv a náboženské svobody," uvedl duchovní vůdce podle agentury AFP. Do USA přijel kvůli buddhistickým obřadům.

Podpora dialogu mezi Čínou a Tibetem

Asi nikoho nepřekvapilo, že krátká schůzka vyvolala nevoli v Číně. "Rozhodně jsme proti tomu, aby se kterýkoli vysoký představitel zahraničních vlád jakkoli setkával s dalajlamou," prohlásil mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chung Lej a připojil i varování, aby USA "nečinily nic, co by mohlo zasahovat do vnitřních záležitostí Číny nebo poškodit čínsko-americké vztahy".

Peking dlouhodobě obviňuje dalajlamu, který se letos vzdal svých politických pravomocí, ze snah o osamostatnění Tibetu a považuje ho za tibetského separatistu. Obama v pátek prohlásil, že schůzkou chce "podpořit dialog mezi zástupci dalajlamy a čínskou vládou, aby se konečně vyřešily vzájemné rozpory".

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video