Prezident Spojených států Barack Obama při projevu ve West Pointu (2. listopadu 2009)

Prezident Spojených států Barack Obama při projevu ve West Pointu (2. listopadu 2009) | foto: AP

Obama pošle do Afghánistánu 30 tisíc vojáků, v roce 2011 je začne stahovat

  • 65
Spojené státy pošlou v prvních měsících roku 2010 do Afghánistánu dalších 30 tisíc vojáků. V zemi jich tak budou mít už 100 tisíc. Při projevu v newyorské vojenské akademii West Point to řekl šéf Bílého domu Barack Obama. Zároveň uvedl, že začne jednotky ze země stahovat v červenci 2011.

"Jako vrchní velitel armády jsem určil, že naším důležitým národním zájmem je poslat do Afghánistánu dalších 30 tisíc vojáků," řekl šéf Bílého domu v klíčovém projevu.

Obama neměl na vybranou

Rozhovor s expertem

Zároveň ale zdůraznil, že mise v Afghánistánu není nekonečná. "Nová strategie nám umožní urychlit předání zodpovědnosti za bezpečnost afghánským silám a my budeme moct začít v červenci 2011 se stahováním vojsk z Afghánistánu," řekl Obama před kadety v newyorské vojenské akademii.

Jednotky se v Afghánistánu rozmístí do půl roku

Obama ve West Pointu také nastínil, kdy čerstvé síly do Afghánistánu zamíří. "Jednotky se rozmístí v příštích šesti měsících, což je nejrychlejší možný termín," řekl. Rychlé nasazení vysvětlil rostoucím vlivem radikálů z Talibanu.

První američtí vojáci zamíří na jih Afghánistánu už v následujících dnech, většina jednotek ale opustí americkou půdu až po Novém roce.

OBAMŮV PROJEV O AFGHÁNISTÁNU

Celý projev si můžete přečíst zde (v angličtině)

"Čím rychleji nyní jednotky nasadíme, tím rychleji je budeme moct stáhnout," vysvětlil Obama svoji novou strategii a dodal, že v červenci 2011 by zároveň se stahováním prvních jednotek mělo začít předávání zodpovědnosti za bezpečnost státu afghánské armádě a bezpečnostním složkám.

VOJÁCI USA V AFGHÁNISTÁNU

Rok 2001 - 2000
Rok 2002 - 7000
Rok 2003 - 11 tisíc
Rok 2004 - 13 tisíc
Rok 2005 - 18 tisíc
Rok 2006 - 20 tisíc
Rok 2007 - 26 500
Rok 2008 - 48 200
Rok 2009 - 68 000
Rok 2010 - 100 tisíc

                        autor: ČTK

Obama v projevu také apeloval na spojence z NATO, aby do země vyslali další vojáky. Šéf Aliance Anders Fogh Rasmussen okamžitě reagoval s tím, že očekává vyslání nejméně pěti tisíc aliančních vojáků a možná i o několik tisíc více.

Francie i Německo se ale zatím k afghánskému dobrodružství staví rezervovaně. Jisté je jen vyslání dalších 500 Britů.

Na počátku uvažování o nové strategii byla zářijová žádost velitele vojsk v Afghánistánu generála Stanleyho McChrystala o výslání dalších 40 tisíc vojáků do země. - více čtěte zde

Investice budou směřovat i do ekonomiky

Jeho požadavek zvažoval americký prezident téměř tři měsíce a dnes řekl, že pro něj rozhodování nebylo jednoduché. Na začátku své řeči připomněl teroristické útoky z 11. září 2001 a zdůraznil, že v Afghánistánu a Pákistánu je nyní v sázce bezpečnost Spojených států.

KDO CHRÁNÍ AFGHÁNISTÁN

- Od července 2010 až 100 tisíc vojáků USA
- Pod hlavičkou NATO je v zemi 32 tisíc vojáků a Velká Británie přislíbila dalších 500
- Češi mají v zemi v rámci sil Aliance asi čtyři stovky vojáků
- Afghánská armáda o síle 94 tisíc mužů.
               zdroj: BBC, ČTK

"Jde o epicentrum násilného extremismu, který praktikuje Al-Kajda. Právě odtud na nás zaútočili 11. září a právě zde se chystají nové útoky právě teď, když mluvím," podotkl Obama.

Washington chce prostřednictvím nové strategie především zničit útočiště Al-Kajdy, oslabit Taliban a zabránit, aby se zmocnil vlády, má také posílit afghánské bezpečnostní jednotky a vládu. Washington chce rozmístit své vojáky především na jihu a východě země, kde se nacházejí bašty radikálů.

Nová strategie, která Washington přijde na 30 miliard dolarů, se ale nezaměří pouze na boj s Talibanem a výcvik afghánských ozbrojených sil. Spojené státy se také soustředí na boj s všudypřítomnou korupcí a na investice do ekonomiky, především zemědělství.

To není Vietnam, řekl Obama

V Afghánistánu bojují Američané už od podzimu 2001. Do teď bylo v zemi 68 tisíc vojáků USA ve zbrani a další podpůrné jednotky. Po vyslání čerstvých posil by jejich číslo mělo přesáhnout magickou hranici 100 tisíc vojáků.

ZÁPAD V AFGHÁNISTÁNU TÁPE

Osm let po invazi v zemi sílí Taliban

Z úst kritiků nové strategie tak stále častěji zaznívá srovnání s válkou ve Vietnamu, kde Spojené státy vojensky neuspěly. Toto srovnání ale dnes Obama, který už letos do země vyslal 21 vojáků, odsoudil.

"Na rozdíl od Vietnamu se k nám v Afghánistánu přidala široká koalice 43 národů, které uznávají legitimitu našich činů. Na rozdíl od Vietnamu nečelíme lidovému povstání s rozsáhlou podporou. A, což je nejdůležitější, na rozdíl od Vietnamu byli Američané krutě napadeni z Afghánistánu a zůstávají cílem pro tytéž extrémisty, kteří osnují další spiknutí podél jeho hranic," uvedl Obama.

ČEŠI ZŮSTAŇTE, VOLAJÍ AFGHÁNCI

Analýza MF DNES, zda mají čeští vojáci zůstat v zemi

Podle CNN by chtěl Obama většinu vojáků ze země stáhnout do konce svého prvního funkčního období, tedy do ledna 2013. K odchodu vojsk šéf Bílého domu dodal, že by mělo být postupné jako v případě Iráku. Spojené státy ale region neopustí nadobro. Nějakou vojenskou přítomnost si v zemi chtějí zachovat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video