USA si za rukojmí nevezmete, vzkázal Obama zbrojařům. Kupce čekají prověrky

  • 388
Prodejci zbraní budou v USA muset povinně prověřit minulost každého zákazníka. Nařizuje to americký prezident Barack Obama, který se snaží zabránit stále častějším střeleckým útokům napříč zemí. Šéf Bílého domu v úterním projevu odmítl výroky republikánů, že podkopává autoritu Kongresu a obírá občany o jejich ústavní práva.

Prezidentské nařízení podle agentury Reuters zruší výjimky, které platily pro prodejce zbraní přes internet či na veletrzích. Pro každého, kdo si v USA bude chtít koupit zbraň, budou platit stejné podmínky. Za důkladnou prověrku minulosti zákazníků mají zodpovídat obchodníci. Pro ty navíc vláda zavede povinné licence. Úřady budou původ zbraní také častěji kontrolovat.

Výběr z Obamových nařízení

  • Prodejci zbraní zodpovídají za prověrky všech zákazníků. Přestanou platit výjimky pro internetové obchody či veletrhy.
  • Jednotlivé státy budou muset s ostatními úřady v USA sdílet informace o lidech, kteří mají zákaz držení zbraně kvůli domácímu násilí či psychické poruše.
  • Řady federálních vyšetřovatelů z FBI se rozrostou o více než 230 lidí, kteří budou prověřovat zájemce o koupi zbraní.
  • Vláda požádá americký Kongres, aby navýšil rozpočet na psychiatrickou péči o půl miliardy dolarů (přes 12,5 miliard Kč).
  • Ministerstva obrany, spravedlnosti a vnitřní bezpečnosti budou pracovat na dalších preventivních opatřeních.

Zdroj: BBC

Obamův emotivní projev přímo z pódia v Bílém domě sledovali pozůstalí po obětech „šílených střelců“ z nedávné doby. Do Washingtonu přijel například Mark Barden, jehož malý syn zemřel v roce 2012 během útoku Adama Lanzy na základní škole v connecticutském Newtownu.

„Vždycky, když na ta děcka pomyslím, rozzuří mě to,“ konstatoval před kamerami prezident. Následně se odmlčel, aby setřel z tváře slzy.

„Pokaždé, když se něco takového stane, býváme překrmení výmluvami, že reformy jako například prověrky minulosti zákazníků by poslednímu incidentu nemohly zabránit. Tak jako tomu minulému, nebo jako tomu předminulému, tak proč se jimi vlastně zabývat. Takové myšlení odmítám,“ prohlásil rezolutně šéf Bílého domu.

Není to spiknutí proti ústavě, odráží Obama útok republikánů

„Víme, že nemůžeme zastavit všechny násilnosti a každý zločin na světě. Ale možná bychom mohli zkusit zastavit jednu násilnost, jeden zločin,“ citovala prezidenta CNN. Zbrojařská lobby podle něj možná drží jako rukojmí americký Kongres, nemůže si za ně však vzít celé Spojené státy. Zákonodárce se vydáním svých nařízení rozhodl obejít, protože podle něj už není možné čekat.

„Dokud nebudeme mít Kongres, který souzní s většinou Američanů, jsou zde nařízení v mé zákonné pravomoci, která můžeme přijmout, abychom potlačili násilí se zbraněmi v rukou a zachránili více životů,“ hájí Obama své rozhodnutí. Odmítl přitom kritiku z řad republikánských kongresmanů.

Hlava států podle nich podkopává autoritu Kongresu a chystá se občanům sebrat ústavní právo na držení zbraní.

„Tohle není spiknutí s cílem zabavit všem lidem zbraně,“ prohlásil prezident. „Ctím druhý dodatek, které právo nosit zbraň zaručuje. Nezáleží na tom, kolikrát lidé má slova překroutí. Tohle je ústavní právo, něco málo o něm vím. Věřím však, že najdeme cestu k omezení násilí, která bude s druhým dodatkem v souladu,“ vysvětlil.

Obchod se zbraněmi v USA roste

Republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Paul Ryan podle agentury AP prohlásil, že na Obamových slovech nezáleží, neboť nejsou nad americkou ústavou. Uvedl také, že je možné očekávat napadení prověrek kupců u soudu. Ať Obama udělá cokoli, případný republikánský vítěz prezidentských voleb, které se odehrají v listopadu, to podle Ryana může rychle zvrátit.

Prodej zbraní je ve Spojených státech na vzestupu, podotýká ČTK. Výrobce zbraní Smith & Wesson v pondělí zvýšil odhady zisku za současné čtvrtletí i celý finanční rok. Firma uvedla, že prodej jejích výrobků překonal očekávání, a počet střelných zbraní na skladech u distributorů se tudíž snížil. Už v prosinci firma sdělila, že její zisk se za tři měsíce do října meziročně téměř ztrojnásobil.

Spolu s prodejem zbraní roste i počet obětí střelby. Během roku 2015 se podle serveru Gun Violence Archive na území Spojených států odehrálo 330 masových střeleckých útoků. Střelba celkem zabila přes 13 tisíc lidí, z toho 692 dětí do jedenácti let.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video