Barack Obama navštívil Portoriko, kde ho toužebně očekávali. Poslední prezident, který souostroví navštívil, byl John F. Kennedy v roce 1961

Barack Obama navštívil Portoriko, kde ho toužebně očekávali. Poslední prezident, který souostroví navštívil, byl John F. Kennedy v roce 1961 | foto: AP

Obama navštívil Portoriko, přivítaly ho davy nadšených Portoričanů

  • 5
Šéf Bílého domu Barack Obama v úterý jako první úřadující americký prezident od Johna Kennedyho v roce 1961 navštívil Portoriko. Karibskému souostroví, které je pod americkou kontrolou, po přistání v hlavním městě San Juan v krátkém projevu slíbil zlepšení hospodářské situace.

Barack Obama svou řeč podle komentátorů směřoval hlavně k uším 4,6 milionu Portoričanů žijících ve zbytku Spojených států, kteří na rozdíl od obyvatel souostroví mohou volit.

Jejich hlasy totiž budou důležité v prezidentských volbách v příštím roce, a to například na nedaleké Floridě, kde mají nad Obamovými demokraty tradičně navrch republikáni.

Prezident Obama si potřásá rukou s obyvateli Portorika

Barack Obama je první americkým prezidentem od Johna F. Kennedyho, který navštívil Portoriko

Šéf Bílého domu proto na Portoriku zdůraznil, že plní svůj slib z volební kampaně a přijíždí tam. Stejně tak podle něj jeho administrativa myslí na zlepšení neutěšené hospodářské situace na souostroví, které sužuje vysoká nezaměstnanost.

Obama také zopakoval, že ekonomickou situaci nejen Portorika, ale i celé země nepovažuje za ideální. Změnu podle něj nelze čekat ze dne na den, Američané ale prý podobně jako v minulosti usilovnou prací a podnikavostí dosáhnou obratu k lepšímu.

"Vrátíme lidi do práce jak tady na Portoriku, tak po celé Americe," řekl v krátkém a silně předvolebně laděném projevu, jejž pronesl v úvodu své asi pětihodinové návštěvy souostroví.

Obamův projev byl předvolební

Důraz na ekonomiku přitom nebyl náhodný. Pozorovatelé se shodují, že právě stav amerického hospodářství, a hlavně vysoká nezaměstnanost je zatím hlavní překážkou opětovného zvolení prezidenta.

Portoričané totiž na rozdíl od ostatních Hispánců neslyší na témata spojená s imigrací, protože se rodí jako občané USA. Obama je proto stejně jako ostatní Američany musí přesvědčovat o tom, že právě on je správnou volbou pro zlepšení ekonomiky země.

Kromě ekonomiky mluvil Obama i o statusu Portorika, které je přidruženým územím Spojených států. Tamní obyvatelé se v minulosti opakovaně nedokázali shodnout, zda je pro ně výhodnější současný stav, kdy nemohou volit a neplatí federální daně, anebo zda by bylo lepší stát se 51. státem USA.

Portoričané výbavu na příjezd amerického prezidenta nepodcenili

Portoričanky si krátí čekání na Baracka Obamu tancem

Šéf Bílého domu jim v úterý řekl, že v budoucnu podpoří jakékoliv jejich rozhodnutí. "Až se portorický lid jasně rozhodne, moje vláda za ním bude stát," prohlásil.

Spojené státy ovládají Portoriko od konce 19. století, kdy odsud vyhnali Španěly. Území pak bylo dlouho americkou kolonií, od roku 1947 si tamní obyvatelé ale smí volit vlastního guvernéra. V současnosti USA mimo jiné zodpovídají za obranu Portorika a jeho zahraniční politiku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video