Americký prezident Barack Obama.

Americký prezident Barack Obama. | foto: AP

Obama naservíruje evropským státníkům Írán, Afghánistán i NATO

  • 6
Americký prezident Barack Obama ve čtvrtek večer zasedne v rezidenci velvyslance Spojených států v pražské Bubenči ke společné večeři s jedenácti evropskými státníky. U slavnostní tabule by politici měli probírat mimo jiné situaci v Íránu a Afghánistánu. Hovořit ale budou i o evropské bezpečnosti a NATO.

Kdy přesně jedenáct lídrů střední a východní Evropy obdrželo pozvánku na večeři v bubenečské rezidenci, není jasné. Každopádně většina středo a východoevropských ambasád v české metropoli se o návštěvě svých nejvyšších představitelů dozvěděla zkraje minulého týdne.

A stejně jako ruské a americké zastupitelství se začaly na příjezd svých státníků hned připravovat. Ovšem s o poznání větším klidem. "Nijak zvlášť se nepřipravujeme, jsme na příjezdy politiků zvyklí," řekl iDNES.cz Jakob Stumf ze slovinské ambasády.

Navíc většina politiků přijede jen otočku, kupříkladu chorvatská premiérka Jadranka Kosorová. Ta podle velvyslance Frane Krniče přijede ve čtvrtek okolo páté odpoledne. "Paní premiérka zřejmě hned po příjezdu zamíří do rezidence amerického velvyslance," uvedl Krnič. Hned po večeři předsedkyně vlády nejspíš odcestuje zpátky do Záhřebu.

Účast potvrdilo pět prezidentů a sedm premiérů

Kromě chorvatské premiérky a dalších ministerských předsedů z Česka, Slovenska, Polska, Maďarska, Slovinska a Bulharska, by měla kolem šesté odpoledne k rezidenci dorazit i pětice evropských prezidentů. Kromě české hlavy státu Václava Klause svou účast potvrdili i prezidenti Rumunska, Estonska, Litvy a Lotyšska.

Vzhledem k rozmanitému složení osazenstva se neočekává nějaká konkrétní debata. Ovšem určitá témata k hovoru, který by se mohl nad prostřenými stoly v Bubenči vést, státníci obdrželi.

Podle zdroje z diplomacie státníci při pracovní večeři, která začne v sedm večer a při které se nepočítá s účastí manželek, pohovoří o situaci v Afghánistánu a Íránu, dále o evropské bezpečnost i o NATO. Hovořit by se mělo také o budoucích společných jednáních.

Po slavnostní tabuli, v půl deváté večer, by se prezident Spojených států měl s každým evropským státníkem osobně rozloučit. Podle protokolu by měl z Bubenče odjet jako první a teprve po něm začnou z rezidence odjíždět i zbývající lídři.

petschkova vila, rEZIDENCE AMERICKÉHO VELVYSLANCE

-Pro stavbu proslulé vily, v níž sídlí rezidence amerického velvyslance, se začátkem dvacátých let minulého století rozhodl bankéř a majitel uhelných dolů Otto Petschek, který patřil k jedné z nejbohatších rodin v Československu.

- Ohromnou parcelu nedaleko vil svých bratrů Fridricha a Paula (dnes rezidence ruského a čínského velvyslance koupil Petschek v roce 1924 a k realizaci si přizval pražského židovského architekta Maxmiliána Spielmanna. Ten už před tím pro Petschkovy navrhl bankovní palác v Bredovské ulici (dnes v ulici Politických vězňů. Palác proslul jako "Pečkárna", kterou v roce 1939 zabralo německé gestapo a kde vyslýchalo tisíce českých vlastenců).

Policista hlídkující před vchodem do rezidence USA v pražské Bubenči.- Stavba v Bubenči začala úpravou zahrady, která byla téměř po celou dobu stavebních prací přístupná veřejnosti. Úpravy stály 20 milionů korun. Výstavba rezidence, kterou vedl pražský stavitel Matěj Blecha, trvala pět let. Cena vily se vyšplhala na 300 milionů korun.

- Otto Petschek si luxusního bydlení ale příliš neužil, jen čtyři roky po nastěhování, v roce 1934, zemřel na srdeční slabost. V rezidenci zůstala vdova Martha se čtyřmi dětmi, která ale po mobilizaci v roce 1938 utekla do Spojených států. Vilu zabavili a vydrancovali nacisti.

- Do roku 1945 dům obýval nacistický generál Toussaint, který řídil okupaci v Praze. Po Němcích ve vile chvíli pobývali sovětští vojáci a v roce 1945 si vilu od československého ministerstva národní obrany pronajal americký velvyslanec Laurence Steinhardt.

- Jen o tři roky později rezidenci odkoupila americká vláda za 1 570 000 dolarů. Fyzicky Američany odkup nic nestál. Celá částka se odepsala od majetkového dluhu československé vlády vůči vládě USA. Rodinu Petschků, která po letech uplatnila nárok na náhradu za ztracenou vilu, odškodnila česká vláda.

Zdroj: prague.usembassy.gov


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video