Senátor za Floridu Marco Rubio (13. listopadu 2012)

Senátor za Floridu Marco Rubio (13. listopadu 2012) | foto: Reuters

Hraje kuličky, zatímco Putin šachy. Republikáni ostře útočí na Obamu

  • 192
Američtí republikáni vycítili velkou politickou šanci. V souvislosti s krizí na Krymu se ostře pustili do prezidenta Baracka Obamy. Tvrdí, že v době, kdy svět potřebuje rozhodnou americkou politiku, Obama selhává. Demokraté to odmítají a naopak prohlašují, že republikáni svou kritikou Obamy nahrávají Vladimiru Putinovi.

Republikáni dodnes žijí z odkazu Ronalda Reagana. Prezident, který v 80. letech svým zbrojním programem utahal Sovětský svaz, pro ně představuje modlu.

Většina z nich proto říká, že Amerika i z morálních důvodů musí představovat hlavní hráz proti zlu. V tomto duchu se nejnověji do Obamy pustil floridský senátor Marco Rubio – jeden z hlavních republikánských uchazečů o prezidentskou nominaci pro volby v roce 2016.

"Máme prezidenta, který věří, že pouhou silou své osobnosti může ovlivňovat globální události. Máme prezidenta, který věří, že cestováním po světě a pronášením projevů může ovlivnit chování dalších národů," prohlásil Rubio.

Krize na Ukrajině

Politik hispánského původu zdůraznil, že Amerika se ve světě musí ujmout vedení. Jinak prý mimo jiné hrozí, že agresivní Čína bude chtít svůj vliv rozšířit i mimo svůj region a Rusko upře svou pozornost k východní Evropě. Za problém Rubio označil i severokorejské a íránské jaderné choutky.

"Nemám rád, když se otázky národní bezpečnosti míchají do stranické politiky, ale nemůže ignorovat, že chybná politika několika posledních let nás přivedla až do tohoto stavu," podotkl Rubio. Podle něj je třeba vidět svět takový, jaký je. A nikoliv takový, jaký bychom si přáli, aby byl.

Tajné memorandum

Demokraté přirozeně svého prezidenta brání. Podle nich vinu za ukrajinskou krizi nese ruský prezident Vladimir Putin. V Obamově straně dokonce podle serveru Politico vzniklo tajné memorandum, které radí, jak mají demokratičtí zástupci na výtky republikánů reagovat.

"V roce 2008 Rusko podniklo invazi do Gruzie a vedoucí republikánští představitelé z toho Bushovu vládu nevinili. Útočit na Obamovu vládu představuje nyní z jejich strany pokrytectví," zní jeden z argumentů, který demokraté v boji proti republikánům vymysleli.

Někteří demokraté pro tisk také naznačují, že Putin moc dobře půtky na americké politické scéně sleduje. Když tedy republikáni na prezidenta útočí, údajně tím americkou pozici oslabují. Michael McFaul, který poslední tři roky sloužil jako velvyslanec v Rusku, prezidenta osobně brání. Podle něj to není tak, že by Putin považoval Obamu za slabocha. Naopak Putin prý má pocit, že ho Obama ohrožuje.

Podle McFaula se opakuje situace z minulosti, kdy v podobných případech byly americké možnosti omezené. Tak tomu bylo třeba v roce 1956, kdy za prezidenta Dwighta Eisenhowera Sověti potlačili povstání v Maďarsku. Svázané ruce podle něj měl i Reagan počátkem 80. let, kdy bylo v Polsku vyhlášeno stanné právo.

Republikáni ale na své kritice trvají. Šéf výboru pro tajné služby Sněmovny reprezentantů Mike Rogers říká, že Obama hraje kuličky, zatímco Putin hraje šachy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video