Barack Obama by mohl vyměnit štít za jaderné odzbrojení.

Barack Obama by mohl vyměnit štít za jaderné odzbrojení. | foto: Reuters

Obama chce prý s Rusy vyměnit radar za velké jaderné odzbrojení

  • 749
Prezident Barack Obama se chystá k nejambicióznějšímu odzbrojení za poslední desítky let. Podle člena jeho administrativy bude chtít snížit jaderný arzenál USA a Ruska až o 80 procent. Výměnou za radikální snížení jaderných hlavic nabídne Rusku odstoupení od plánu protiraketového štítu v Polsku a ČR.

Informaci přinesl list The Times. K odvážnému plánu je podle něj nejlepší čas. Obamovu administrativu totiž čeká jednání s Rusy ohledně dohody o omezení strategických zbraní (START) z roku 1991, která vyprší letos v prosinci. Na jejím základě snížily obě strany počet hlavic z asi deseti tisíc na současných pět tisíc.

Podle nejmenovaného zdroje z Obamovy administrativy by měl smlouvu START nahradit nový, ambiciózní dokument, který by mohl obě země zavazovat ke snížení jaderných hlavic až na tisíc kusů.

"Zapojíme Rusy do tradičnějšího procesu právního závazku o omezení zbraní. Jsme připraveni na širší dialog o záležitostech, které je znepokojují. Nebylo by překvapením, kdyby dohoda nahrazující START snížila počet hlavic až na tisíc," řekl The Times anonymní zdroj z americké vlády.

Vše o americkém radaru v Česku

Výměnou za dohodu by mohla americká administrativa přehodnotit plány na umístění antiraket v Polsku a radaru v České republice, který je od samého začátku Moskvě trnem v oku. Rusové totiž tvrdí, že je protiraketový štít namířen proti nim.

Moskva plán uvítala, Topolánek mu nevěří

Moskva plán, který unikl z Obamovy administrativy, vítá. "Prohlášení Obamovy administrativy vítáme a jsme připraveni zahájit a také ukončit rozhovory o nové dohodě o omezení strategických zbraní ještě letos," řekl ruský vicepremiér Sergej Ivanov.

Na článek v britském deníku už reagoval i český premiér Mirek Topolánek. "Nevyjádřil se k tomu Obama, napsaly to Timesy. Já si počkám, co řekne americká administrativa a Kongres. Zatím jsou to jen hrátky a spekulace," podotkl premiér.

Vzápětí ale naznačil, že by odzbrojovací smlouvy v případě jejich uzavření přebily smlouvy o radaru. "I v rámci těchto smluv by ale byla možná spolupráce USA a Ruska na protiraketové obraně," dodal Mirek Topolánek.

Obamova administrativa se štítem váhá

Plán na výstavbu protiraketového deštníku začala prosazovat Bushova administrativa a ta Obamova se o ní stále ještě nerozhodla. Podle pozorovatelů ale s umístěním štítu nebude nijak spěchat. S oběma zeměmi už Washington podepsal dohody, stále o nich ale nehlasovali polští a čeští zákonodárci.

Obama, který si snižování počtu jaderných zbraní zvolil za jednu z priorit během svého prezidentství, chystá i založení zvláštního úřadu pro nešíření jaderných zbraní, který by měl dohlížet na jednání s Ruskem. V jeho čele zřejmě stane Gary Samore, někdejší vyjednavač o nešíření jaderných zbraní v Clintonově administrativě. Rozhovory bude pověřen úřad ministryně zahraničí Hillary Clintonové.

Jednání o radikálním snížení počtu jaderných zbraní by mohly zkomplikovat nukleární ambice Íránu, který v úterý vypustil do kosmu svoji první družici, a také KLDR, která hodlá otestovat raketu dlouhého doletu. V cestě by pak mohli podle listu The Times stát i republikáni v americkém Kongresu, kteří Bushovy plány na protiraketový štít podporovali.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video