Bezpilotní letoun X-47B startuje z paluby letadlové lodi USS George H. W. Bush...

Bezpilotní letoun X-47B startuje z paluby letadlové lodi USS George H. W. Bush (14. května 2013) | foto: U.S. NAVY

Obama bude před Američany obhajovat „své oblíbené“ bezpilotní letouny

  • 14
Prezident USA Barack Obama pronese večer zásadní projev o národní bezpečnosti a válce proti terorismu. Bude mluvit i o útocích bezpilotními letadly v Asii a na Blízkém východě. S těmi začal George W. Bush, ale Obama jejich počet zvýšil. Právní rámec bezpilotních letounů přitom zůstává nejasný.

Jsou tiché, rychlé, účinné. Drony, neboli bezpilotní letouny. Washington, respektive jeho tehdejší vládce George W. Bush, je začal využívat v roce 2004 a postupně se staly pevnou součástí jeho války proti teroru.

Drony útočily kromě Iráku a Afghánistánu hlavně v nepřístupných kmenových oblastech Pákistánu nebo také v Jemenu, kde sílila přítomnost teroristů z al-Kájdy. V roce 2008, tedy v posledních dvanácti měsících Bushova prezidentství, podnikli Američané v Pákistánu celkem pětatřicet cílených útoků drony.

V lednu roku následujícího vystřídal Bushe v Bílém domě demokrat Barack Obama, který slíbil vylepšit obraz USA ve světě a co nejrychleji zavřít Guantánamo, americkou věznici pro lidi podezřelé z terorismu. Tedy zařízení, jež kvůli svému spornému právnímu zakotvení dráždilo (a dodnes dráždí) velkou část americké veřejnosti.

Vcelku záhy však vyšlo najevo, že pokud jde o cílené zabíjení teroristů pomocí bezpilotních letadel, Obama si tuto metodu vzal za svou. V roce 2009 drony v Pákistánu zaútočily třiapadesátkrát. V roce následujícím dokonce 117krát. Pak začal počet akcí klesat, nejdřív na 64, pak na 46. Letos vyletěly drony nad Pákistán zatím třináctkrát.

Nicméně dá se (byť trochu zjednodušeně) říci, že i přes slábnoucí intenzitu útoků v USA naopak sílí veřejná i politická debata na toto téma. Mimo jiné kvůli stále poněkud nejasnému právnímu zakotvení útoků.

"Obama má drony místo Guantánama"

Administrativa amerického prezidenta ohledně dronů spíše mlčí. Konec konců, oficiálně je program tajný, i když o něm každý ví a pravidelně jej rozebírají největší světová média. Až tenhle týden Bílý dům přiznal, že bezpilotní letadla zabila v Pákistánu a Jemenu i čtyři americké občany (mimo jiné radikálního klerika Anvára Avlakího, více info v boxu).

Smrt Američanů

Washington ve středu večer oficiálně přiznal, že během útoků proti teroristickým cílům ve světě bezpilotními letadly zahynuli nejméně čtyři američtí občané.

Tři z Američanů zahynuli v Jemenu a jeden v Pákistánu. Jde o duchovního Anwara al-Awlakiho, jeho 16letého syna nebo naturalizovaného Američana Samira Khana. Zatímco Khan se podle CIA podílel na vydávání internetového magazínu
al-Káidy, al-Awlakí zřejmě zakoupil letenky třem z 19 atentátníků, kteří zaútočili na USA letadly 11. září 2001.

Čtvrtým zabitým je Jude Kenan Mohammad, který byl již jednou zatčen při pokusu o vstup na pákistánské území obývané islamisty.

zdroj: ČTK

Pokud jde o pákistánský režim, ten je v otázce bezpilotních letadel trochu schizofrenní - navenek je odsuzuje, ale říká se, že v minulých letech dokonce Pákistánci Američany tajně žádali o zesílení kampaně.

Do americké veřejné debaty o bezpilotních letounech nedávno vstoupil i muž jménem John Bellinger, právník, někdejší spolupracovník George W. Bushe a v podstatě původní "architekt" právního zakotvení cílených útoků drony. Obvinil Obamu, že letouny využívá hlavně kvůli tomu, že nechce chytat teroristy a zavírat je na již zmíněné Guantánamo.

"Místo zavírání teroristů se tato administrativa rozhodla je zabíjet," citoval Bellingera britský deník The Guardian. Někdejší Bushův poradce tvrdí, že Obamova vláda ospravedlňuje program cíleného zabíjení teroristů na území cizích států tím, že USA jsou s teroristy ve válce.

"Jsme asi jedinou zemí na světě, která si myslí, že je v ozbrojeném konfliktu s al-Káidou. Už musíme našim spojencům vysvětlit, proč je to (zabíjení drony - pozn. red.) legální a v souladu s mezinárodním právem," prohlásil.

Učiní právě tohle Obama ve svém večerním projevu? Bude se snažit ospravedlnit program před americkou veřejností či před Pákistánci? Jeho řeč je očekávána s napětím, připomněl deník The New York Times.

Méně teroristů, méně útoků

Ten také vyzpovídal několik vládních činitelů. Někteří z nich tvrdí, že současný pokles počtu útoků souvisí mimo jiné se ztenčujícím se seznamem nebezpečných teroristů.

Jen pro připomenutí, toho nejhledanějšího, tedy šéfa al-Káidy Usámu bin Ládina, zabili Američané počátkem května 2011 v pákistánském Abbottábádu. A to nikoliv pomocí bezpilotního letadla (i když i o této variantě CIA uvažovala), ale při zásahu speciální jednotky Navy SEALs.

Další zdroje citované americkým deníkem nicméně přiznaly, že Obama od útoků upouští cíleně, z důvodů strategických. Například kvůli nevinným civilistům, kteří při zásazích proti teroristům leckdy umírají. Teroristé pak vcelku logicky využívají útoky bezpilotních letadel k propagandistickým účelům.

Očekává se, že by Obama mohl ve čtvrtečním projevu mluvit o tom, že místo CIA bude napříště za útoky více zodpovědná armáda. A že se pokusí celou záležitost učinit transparentnější. Mohl by se také znovu dotknout problematiky Guantánama, které se mu i přes rozkaz podepsaný hned v lednu 2009, den po první prezidentské inauguraci, nepodařilo uzavřít.

Na Guantánamu dodnes zůstává skoro 170 vězňů. Drony od začátku provozu zabily podle různých odhadů několik tisíc lidí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video