Barack Obama (8. ledna 2010)

Barack Obama (8. ledna 2010) | foto: AP

Obama: Bezpečnostní služby selhaly, jejich práce se změní. Gates zůstane

  • 45
Bezpečnostní služby při vánočním pokusu o teroristický útok na americké letadlo selhaly, je třeba změnit jejich práci, prohlásil ve svém projevu americký prezident Barack Obama. Dodal, že nešlo o selhání jednotlivců, ale o systémovou chybu. Zároveň podotkl, že jako prezident za toto selhání nese osobní zodpovědnost.

"Jako prezident mám závaznou zodpovědnost chránit naši zemi a naše lidi. Pokud systém selže, je to moje zodpovědnost," pronesl Obama. Šéf Bílého domu při svém projevu vycházel ze zprávy svého bezpečnostního poradce Johna Brennana, který se zabýval příčinami selhání bezpečnostních složek i jejich nápravou do budoucna.

Pokus o atentát na letadlo do detroitu

Airbus A330 bezpečně přistál poté, co útočníka přemohli cestující. (26. prosince 2009)Mladý nigerijský radikál se na Boží hod pokusil vyhodit do povětří letadlo směřující do Detroitu. Nálož ale nevybuchla. Incident donutil mnohá letiště zpřísnit bezpečnostní kontroly a USA přehodnotit práci bezpečnostních služeb. V popředí světového zájmu se ocitl chudý Jemen, kde sílí Al-Kajda a Umar Farouk Abdul Mutallab se tam atentátníkem "vyučil".

A kde všude tedy tajné služby selhaly? Podle Bílého domu nepřikládaly patřičnou pozornost informacím, které naznačovaly možnost podobného útoku. USA prý měly před útokem dost informací o tom, že ze strany mladého Nigerijce hrozí nebezpečí a že je zřejmě členem Al-Kajdy.

Nevěnovaly tomu ale dostatečnou pozornost a nepodařilo se jim tyto údaje spojit. Analýza získaných dat selhala. A nedostatky Bílý dům zjistil i při tvorbě seznamů lidí, kteří by se kvůli podezření z teroristických aktivit v žádném případě neměli dostat na palubu letadla.

Zpravodajci musí agresivně sledovat stopy

V tajných službách tak napříště musí být jasně rozdělené zodpovědnosti za zpracování informací, požaduje nyní americký prezident. Zpravodajci také musejí "agresivně" sledovat stopy, které mají. Zprávy o hrozbách by napříště měly být distribuovány rychleji.

Zlepšit by se také měla tvorba seznamů nežádoucích cestujících. Posílit by v budoucnu měla i bezpečnost na letištích a spolupráce Spojených států s dalšími zeměmi.

Americká letiště pohlídá 300 nových skenerů

Americká ministryně vnitřní bezpečnosti Janet Napolitanová po Obamově projevu uvedla, že Spojené státy letos na svých letištích rozmístí nejméně 300 tělesných skenerů, které dokážou nahlédnout pod šaty cestujících.

Zároveň řekla, že USA se s dalšími zeměmi ještě tento měsíc sejdou ve Španělsku, kde budou jednat o přísnějších bezpečnostních opatřeních v letecké dopravě. Připomněla, že v letadle, které mohl terorista zničit, byli cestující ze 17 zemí. Bezpečnost v letectví tak podle ní není jen záležitostí USA.

Sebelepší opatření nebudou stoprocentně úspěšná

Obama ve svém projevu nicméně také podotkl, že sebelepší opatření proti podobným hrozbám nemůžou být stoprocentně úspěšná. Spojené státy se podle něj přesto musejí snažit, aby byly o krok napřed před útočníky. Země by ale podle něj neměla podléhat mentalitě obklíčení a obětovat boji s teroristy otevřenou společnost a občanské svobody.

Třiadvacetiletý islámský radikál Umar Farouk Abdul Mutallab v pátek stane za svůj pokus o vyhození letounu se zhruba 300 lidmi do vzduchu před soudem. Nigerijec čelí obžalobě ze šesti závažných trestných činů. Mimo jiné z pokusu o vraždu a z pokusu o užití zbraně hromadného ničení. - více o soudu čtěte zde

Gates zůstává

Robert Gates povede americké ministerstvo obrany ještě nejméně rok. Dohodl se na tom podle agentury AP minulý měsíc s prezidentem Barackem Obamou. Gates přešel do vlády demokratického prezidenta z administrativy jeho republikánského předchůdce George Bushe, v níž také stál v čele Pentagonu.

Americký ministr obrany Robert Gates v Bratislavě (23. 10. 2009)Nedlouho poté, co v listopadu 2008 Obama vyhrál prezidentské volby, požádal Gatese, aby ještě nakrátko ministerstvo řídil. Tento krok měl zajistit stabilitu vojenské politiky Spojených států v době, kdy bojovaly ve dvou válkách - v Afghánistánu a v Iráku. Zároveň tak Obama plnil svůj předvolební slib, že zapojí do své vlády i republikány.

V prosinci se Gates a Obama domluvili, že šestašedesátiletý bývalý šéf Ústřední zpravodajské služby (CIA) zůstane v čele Pentagonu i nadále. AP to řekl mluvčí ministerstva Geoff Morrell. Dohoda je prý časově neohraničená, trvat by ale měla minimálně do konce letošního roku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video