O výběru kamarádů rozhodují i peníze

  • 83
Děti si to sice nepřipouštějí, přesto finanční situace rodiny ovlivňuje jejich postavení ve třídě. Vybírají si podle ní kamarády. Bohaté děti jsou častěji dominantní. "Při rozčleňování do skupinek uvnitř třídy děti samozřejmě nepřemýšlejí o tom, kdo má kolik peněz. Přesto se to do kolektivu promítne," říká Petra Faistaverová, třídní učitelka 8. A z turnovské základní školy.

Zároveň vysvětluje, jak takové dělení v praxi funguje: "Když někdo jezdí na snowboardu, automaticky kamarádí s tím, kdo na něm jezdí taky. Jenže dovolit si ho může jenom někdo."

Podobně to podle ní funguje mezi děvčaty. Jasně se to projevilo, když třída vyjela na hory. "Holky se uvnitř pokojů rozdělily na ty, které si s sebou přivezly kosmetický kufřík a zvláštní oblečení na večerní diskotéku, a na ty ostatní," říká a dodává: "Vznikly tři skupiny. Jednu tvořily ty, které měly minisukni s flitry a byly za hvězdy. Druhou ty, co ji sice neměly, ale i bez ní si dokázaly svou pozici v kolektivu uhájit. A třetí tvořily ty, které z toho měly komplex a raději ani na diskotéku nešly."

Oblečení je jen záminka

Na postavení dítěte ve třídě má finanční situace rodiny sice vliv, ale chudší oblečení samo o sobě k odsunutí na okraj nestačí. V případě Hanky se stalo spíš jednoduchou záminkou, jak ji potrápit. "Hančino postavení mezi dětmi řešíme už více než dva roky," říká Petra Faistaverová a vysvětluje, že spíš než nemoderní šaty a špatný prospěch to zavinilo dívčino chování.

"Může si za to sama," shodují se spolužáci a vypočítávají: Vymýšlí si, snaží se dětem vnutit, zavděčit se jim dárky.Když dostane špatnou známku, běží brečet učiteli do kabinetu. Zároveň uvádějí příklad jiné spolužačky, která má stejné dispozice stát se otloukánkem, přesto se jím nestala. "Má silnější povahu," říkají děti.

Peníze nestačí, je třeba být osobnost

Podobně není dobrá finanční situace rodiny zárukou obliby mezi vrstevníky. Někdy může působit právě opačně. To když se s ní dítě vytahuje. "Michal má nejlepší mobil. V šuplíku se mi hromadí věci, které mu učitelé zabaví, protože s nimi dělá při hodinách neplechu," říká učitelka Faistaverová a dodává, že k Michalově oblibě to nepřispívá: "Pro děti je otravný tím, jak se s novými věcmi vytahuje."

Také David může mít, na co si vzpomene. Doma má výborný počítač, děti se k němu stahují hrát hry. "Ale nevyužívá toho k tomu, aby se vyvyšoval. Je osobnost, nemusí si pomáhat penězi," říká učitelka.

Ví, co na koho platí
O vítězi v boji o postavení a moc uvnitř dětského kolektivu však rozhoduje nejen majetek a povaha. Je také důležité, s kým se kamarádí. Hanka je na tom hůř od chvíle, kdy její největší zastánkyně odešla na gymnázium.

Až donedávna měla třída jasného lídra. Tradičně ho volila svým prezidentem. "Dokáže otevřít pusu. Když něco provedeme, přimluví se za nás. Dokáže nás vysekat z maléru," říkají o něm děti. Dnes je jeho pozice ohrožena. Někteří žáci s obavami sledují, co jejich slovům řekne dvojice hochů u okna. Sebevědomý a výřečný Martin se totiž dal dohromady s tichým a chytrým Tomášem.

A ke všemu s nimi začala kamarádit nejatraktivnější dívka třídy. A nejen to. Řada dětí má ze zmíněné dvojice tak trochu strach. "Nerada bych u nich měla vroubek. Mají trapné připomínky. Třeba říkají, že jsem tyčka," říká Lenka. Daniel dodává: "Vědí, co na koho platí."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video