Hasiči likvidovali požár lesa v těžko přístupném terénu u Humpolce

Hasiči likvidovali požár lesa v těžko přístupném terénu u Humpolce | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Ohnivý červenec zasel 1900 požárů, vznícením hrozí i obilný prach o žních

  • 0
Počet požárů v červenci už přesáhl polovinu loňského stavu. Hasiči jenom tento víkend vyjížděli k celkem 238 požárům. Podle mluvčí hasičů Nicole Zaoralové je dlouhodobý denní průměr 55 požárů, aktuální hodnoty jsou tak více než dvojnásobné. Na zvýšených hodnotách se podílí především horké a suché počasí, ale i nedbalost zemědělců při žních.

Od minulého víkendu došlo minimálně k 512 vznícením. Dosavadní číslo je 1897 požárů, což je více než polovina loňského stavu. Dosud si požáry vyžádaly tři oběti a celková škoda činí necelých 130 milionů korun.

"Zatímco první polovina července zaznamenala jen lehký nárůst požárů, hořelo průměrně 67krát denně,  tak  od  vyhlášení  výstrahy  v druhé půli měsíce už hasiči nárůst požárů pocítili intenzivněji, v tomto období již hořelo průměrně 87 krát denně. A minulý týden zaznamenali hasiči již skoro 100 požárů denně," sdělila iDNES.cz Zaoralová.

V roce 2012 hasiči evidovali během celých dvou měsíců 3 263 požárům, při kterých zemřelo 6 lidí a vzniklá škoda se pohybovala kolem 360 milionů korun. "Nejvíce požárů je v přírodním prostředí, jen loni jich v tomto období bylo 749," dodala mluvčí Zaorálová.

Víkendové požáry v regionech

"Více než polovina zaznamenaných požárů byla v přírodním prostředí, například jen během neděle hasiči vyjížděli k šedesáti pěti vznícením," sdělila iDNES.cz Zaoralová. V Chocni u Ústí nad Orlicí si oheň bohužel vyžádal i lidský život. Oběť požáru byla nalezena v tamním drážním domku (o smrti bezdomovce čtěte více zde).

Ve středních Čechách hasiči během víkendu hasili celkem 50 požárů, tedy více než pětinu z celorepublikového počtu. Nejvíce požárů bylo na Kladensku a v okresu Praha - východ, uvedla ČTK. 

Více než 40 zásahů museli řešit také hasiči na Liberecku, iDNES.cz to sdělila tisková mluvčí hasičů Libereckého kraje Zdenka Štrauchová. Kromě požárů tamní hasiči asistovali také u dopravních nehod a odstraňování závad vzniklých během bouřek.

V blízkosti Roudnice nad Labem na Litoměřicku hasiči likvidovali především lesní požáry. Zasažen byl nízký borovicový porost u obce Černěves a pozemek zarostlý vysokou trávou nad obcí Vetlá. "Částečně byl také zasažen lesní porost", sdělil tiskový mluvčí hasičů v Ústeckém kraji Lukáš Marvan. Požár zasáhl také posekané ječmenové pole u Straškova.

Na Olomoucku byl v sobotu hlášen požár budovy, dřevěného přístřešku, garáže a lesního porostu v Přerově. V Prostějově se také vznítil kabel vysokého napětí. Podle Zdeňka Hošáka z hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje se všechny požáry podařilo záhy uhasit.

Hasiči Jihočeského kraje zaznamenali za uplynulý víkend celkem 11 požárů, sedm jich propuklo v sobotu a další čtyři v neděli. Pět z nich vzniklo kvůli suchu a extrémním teplotám. "Jelikož počet požárů způsobených horkem a suchem nepřevyšuje běžná čísla, při žádném požáru nevnikla škoda a u žádného nebyl nikdo zraněn, hodnotíme tento víkend z pohledu hasičů jako nijak mimořádný," sdělil iDNES.cz mluvčí hasičů Jihočeského kraje vendula Matějů.

Velká část požárů je z nedbalosti

Vznícení obilného prachu

Velké riziko výbuchu hrozí se zpracováním moučného nebo obilního prachu, který obsahuje hořlavé složky. Obilní  prachové částice jsou menší než 500 mikrometrů, což výrazně zvyšuje jejich povrch, který je reakčním povrchem. K tvorbě výbušné směsi se vzduchem může dojít při mletí, drcení nebo prosévání. Pro vznik výbuchu jsou splněny následující tři podmínky:

  • přítomnost hořlavé látky v koncentracích mezí výbušnosti (může být složkou prachových částic),
  • přítomnost oxidačního prostředí (např. vzduch, nebo kyslík) a
  • přítomnost účinného iniciačního zdroje (mapř. jiskra nebo výboj). Obecně všechny druhy prachu jsou náchylné k tvorbě elektrostatické náboje.

Mluvčí hasičů Zaoralová varuje, že mnohé požáry vznikají z nedbalosti. "Četné požáry souvisí se žněmi na polích, příčinou bývá technická závada strojů nebo nedbalost, například když sláma chytí od rozžhaveného stroje," uvedla Zaoralová.

Dodává také, že třeba obilný prach dokáže ve vzduchu vytvořit výbušnou a snadno vznětlivou směs (více o reakci se dočtete po pravé straně článku). K této reakci došlo podle Zaoralové například v srpnu loňského roku ve Žluticích na Karlovarsku. Příčinou byla technická závada sila, kde se prudce zahřál uvolněný obilný prach. Nebylo možné silo otevřít, protože právě hrozil výbuch po smíšení se vzduchem, likvidace postupným odsypáváním obilí trvala pět hodin.

Hasičský sbor proto doporučuje zemědělcům zkontrolovat technická zařízení před žněmi a opatřit stroje lapači jisker a přenosnými hasicími přístroji.

Příčinou vzniku požáru může také být nedostatečně větrané uskladněné seno. "Postupně se zahřívá a následně dojde k samovznícení," vysvětlila Zaoralová. "Značné  riziko hrozí zejména u velkokapacitních seníků nebo u stohů se slámou," dodala.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video